Site Haritası Nedir?

Site Haritası Nedir?

Site haritası, arama motorlarında ve tarayıcılarda sitelerin daha iyi anlaşılması ve sayfaların dizine eklenmesi amacı ile oluşturulan sayfalara verilen isimdir. Site haritası, arama motorlarına site içeriğiniz ile ilgili olarak bilgi vermek amacı ile önemli sayfaları listeleyen dosyadır. Arama motoru web tarayıcıları sitelerin daha akıllı bir şekilde taranması amacı ile bu dosyaları okur.

Sitelerin, site haritası bulunmasa da web siteleri yine de dizine eklenir. Fakat sitelerin site haritasının bulunması işlerin çok daha kolay bir şekilde yürümesini sağlar. Bunun yanında web siteleri ile ilgili kolay bir şekilde keşfedilemeyen sayfalar ile alakalı da bilgi verme özelliği bulunur.

Site Haritası Faydaları Nelerdir?

Site haritası sitemap ismi ile de bilinir. Siteler için XML site haritası oluşturulması zorunlu değildir. Site haritası edinmek sayfaların dizine eklenmesini garanti eden bir durum değildir. Ancak sitelerin sıralamasına da herhangi bir zararı bulunmaz. Bu nedenle site haritaları son derece faydalıdır.

Site haritası sayesinde arama motorunda web sitesi yapısı ve içeriğinin anlaşılması daha kolay olur. Site haritası yeni sayfalar bulmaya yardımcı olur. Bunun yanında sayfaların dizine eklenmesini sağlar. Sayfaların hızlı bir şekilde görüntülenmesine yardımcı olur.

Site haritaları, sitenin ne zaman değiştirildiği ne zaman yeni içerik eklendiği gibi bilgilerin güncel tutulmasına olanak sağlar. Bu durum sayesinde arama motorları sitenin yeniden indekslenmesi gerekip gerekmediğine karar verir.

Binden fazla sayfası olan sitelerde site haritası içerik veya sayfaların değişmesi halinde durumu arama motoru botlarına hızlı bir şekilde iletir. Sitenin taşınması durumunda site haritası sayesinde arama motorlarına taranacak ve dizine eklenecek yeni URL listesi hakkında bilgi vermek çok daha kolay olur. Bunun yanı sıra alan adı değişmeden büyük bir URL değişiminin yapılması durumunda eski sayfaların yönlendirme bilgileri çok daha hızlı okunur.

Site Haritası Biçimleri

Arama motorlarında web sitelerinde yer alan URL’lerin listelerini sağlayan dosyalar site haritası olarak isimlendirilir. URL listesi sayesinde arama motorlarının web sitesini taranası sırasında daha fazla bilgi almasını sağlar. Site haritaları genelde XML dosyası şeklinde biçimlendirilir. RSS ya da .txt dosyaları şeklinde oluşturulan site haritaları Google tarafından desteklenir. Ancak en yaygın XML dosyası kullanılır.

XML site haritası kullanımı son derece kolaydır. Arama motoru tarayıcısına en bilgi sağlar. Bu nedenle en çok kullanılan site haritasıdır.

RSS beslemeli bloglarda içerik URL’leri site haritası şeklinde görülür. Blog yazıları için genelde besleme oluşturma özelliğine sahiptir. Fakat bu beslemeler sadece URL ile ilgili bilgi sağlar. Google RSS 2.0 ile Atom 1.0 içeriklerini destekler.

.TXT uzantısı olan metin dosyaları çoğunlukla daha az sayfası bulunan siteler için site haritası oluşturmak amacı ile kullanılır. Basit metin düzenleyiciler sayesinde .txt site haritası oluşturmak mümkündür. Metin site haritası oluşturma işleminde tüm satırlara URL girilir. URL’lerde başka bilgiler yer almamalıdır. http dahil olmak üzere tüm URL’nin yazılması gerekir.

Bu adımların uygulanmasının yanında her dosya için URL sayısının en fazla 50.000 olması gerekir. 50.000’den daha fazla URL bulunan sitelerde listenin birden fazla metin dosyalarına ayrılması gerekir. Metin dosyalarının boyutlarının 10 MB’den daha küçük olması gerekir. Bunun yanı sıra metin dosyaların UTF-8 kodlaması kullanılmalıdır. Bu nedenle metin dosyalarının bu şekilde kaydedildiğinden emin olmak gerekir.

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Statik site haritaları birtakım araçlar ile kolay bir şekilde oluşturulabilir. Ancak bir sayfa oluşturulması ya da kaldırılması işleminde site haritası güncelliğini kaybedecektir. Bu durumda sayfanın birinin içeriğinin değiştirilmesi durumunda site haritası otomatik olarak güncellenmeyecektir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için statik site haritası kullanılmaması daha iyi olacaktır.

Dinamik XML site haritaları web sitelerindeki değişiklikleri otomatik bir şekilde günceller. Dinamik olarak XML site haritası oluşturmak adına geliştiriciden özel komut dosyası kodlaması istenebilir. Bunun yanı sıra dinamik site haritası oluşturma araçları tercih etmek mümkündür. CMS için bir eklenti kurulabilir.

Sıfırdan XML site haritası oluşturmak için sitenin bütün URL’lerini toplamak mümkündür. Web site için URL listesi almanın farklı yolları bulunur. Bunun en basit yöntemi ise bütün URL’lerin mevcut bir dosyadan yüklenmesi şeklindedir. Site haritası için URL toplama işleminde belirlenen sayfaların Google’ın dizinine eklenip eklenmeyeceğine karar vermek gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir