Yapısal Veri Nedir?

Yapısal Veri Nedir?

Yapısal veri, web siteleriyle ilgili içeriklerin, google tarafından daha bulunabilir, hale dönüştüren yapı türüdür. Google veya Yandex gibi arama motorlarının, arama yapıldığı zaman, aranılan kelimeleri anlamlandırılarak, daha kolay şekilde bulunmasını sağlayan, kodlara verilen isimdir. Arama motorları üzerinden araştırılan kelimeler, arama motorları tarafından tanımlanarak, sonuçlar görüntülenmektedir. Bu şekilde yapılan görüntüleme işlemine Rich Snippet adı verilir.

Yapısal veri, arama motorlarının sayfa üzerindeki içerikleri anlamasına yardımcı olmaktadır. Sayfa içeriklerini sınıflandırarak ayırmak için farklı bilgiler sağlayan bir formattır. Bu tip yapısal veriler, iyi derecede tanımlanmış olması nedeniyle, bilgisayar veya insanlar tarafından kolayca erişim sağlanır ve kullanılır.

Yapısal veri arama motorları tarafından, anlaşılır şekilde yazılan kodlardan oluşmaktadır. Google ya da Yandex gibi arama motorları, aranılan kelimelerin kodlarını okur ve zengin bir şekilde arama ve görüntülemede kullanır. Yapısal veri kodlarını web sitesine yerleştirmek mümkündür. Böylece yapısal veri ile desteklenen bir web sitesi ile daha  fazla artı sağlayacaktır.

Yapısal Veri Oluşturma Faydaları Nelerdir?

Yapısal veri oluşturma faydaları, yani zengin arama sonuçlarının olması, sitenin görünümünü daha çok artmasını sağlayacaktır. Bu nedenle google arama motorlarına yazılan kelimelerin aratılma esnasında, yapısal  veriler kodları okur ve kişileri siteye yönlendirir.

Bu konuda Structured Data kodları, mükemmel şekilde, kullanılan yapısal verilerdir. Structured Data kodlları ile web site içeriklerinin içinde bulunan kelimeler, arama motorları tarafından  aratıldığında, eşleşen kelimelerin olması halinde, siteye daha çok giriş olur. Böylece web sitesinin trafik akışında artış yaşanır. Zengin arama sonuçlarının olması, her durumda, web sitesinde görüntüleme artışı yaşanması anlamına gelir.  

Google Yapısal Veri Kullanımın Önemi Nedir?

Google yapısal veri kullanımın önemi, içeriklerin, google tarafından aratılmasını çok daha kolay hale getirecektir. Google arama  motorları için anahtar kelime çok önemlidir. Bu nedenle SEO içerik üreticileri tarafından, titizlikle araştırılarak yazılmaktadır. Aynı zamanda yapısal veri kullanımında önemli yeri bulunmaktadır.

Bazı durumlarda H1 etiketinin kullanımı dahi yeterli olmayabilir. Çünkü internet kullanıcıları için görsel özellikleri olan içerikleri daha çok tercih etmektedir. Aradığı kelimelerin birden fazla özelliğini görmek ve ayrıntısını öğrenmek isteyecektir. Bu nedenle yapısal veriler, yani zengin içerikli verilerin siteye yerleştirilmesi ile, web sitesi çok daha görünür ve ziyaretçisine sahip bir site olacaktır.

Yapısal  Veri Örnekleri!

Yapısal veri örnekleri, en çok kullanılan sosyal medya mecralarıdır. Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram gibi sosyal medyalar, yapısal verilere verilen en güzel örneklerdir.

Medya  verileri, ses video görüntüleri ile dijital fotoğraflar yapısal veri örnekleridir.

Ayrıca birde mobil iletişim verileri bulunmaktadır. Mobil iletişim verileri içerisinde metin yazıları, sohbetler ve telefon kayıtları bulunmaktadır.

Yapısal  Veri için SEO Neden Önemlidir?

Yapısal veri için SEO çalışması yapılan bir site, google arama motorları tarafından ilk sıralara alacaktır. Google kişisel web sitesi hakkında çok daha kolay bilgi sahibi olması gelir. Ayrıca edindiği bilgileri bünyesinde barındırması gelmektedir. Arama motorları üzerinde araştırılan konu ile ilgili en hızlı ve güvenilir siteler bilgi edinilmek istenir.

SEO çalışması yapılan bir site, google alt yapısına alınır. Böylece arama yapıldığı zaman, google alt yapısına alınan siteye giriş daha fazla  olacaktır. Yani arama sonuçlarıyla eşleşen içerikler sayesinde, web sitesi ilk sıralarda kişilerin karşısına çıkacaktır.

Yapısal veri için SEO çalışması yapıldığı zaman, web sitesine giriş yapanlar için, google ile direk iletişime geçildiği hissi oluşacaktır. Web sitelerine Seo çalışması yapılarak, Structured Data kodları girildiğinde, google alt yapısına alınması demektir. Böylece web site içeriklerinin çok daha kolay şekilde görünür olması anlamına gelmektedir.

Yapısal Veriler Nasıl Test Edilir?

Yapısal verileri test etmek üzere birçok yöntem bulunmaktadır. En çok kullanılan test aracı Search Consoledir. Search Console hesabına giriş yapılandırılır ve yapılandırılmış test aracı açalır. Daha sonrak işlem, web sayfasının URL sini girmektir. Son  olarak testi çalıştır tuşuna tıklayarak sonuçları öğrenebilirsiniz.

Yapısal verileri test etmek için yapılan işlemden sonra gelen bildirimlerde, web sitesini kontrol edebilirsiniz. Böylece zengin snippetlar için, web sitesinin uygunluğunu kontrol eden bir sistem ortaya çıkar. Dilerseniz bu sistemle diğer test aşamalarını uygulayabilir ve web sitesi için daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir