Google AMP Nedir?

Google AMP Nedir?

Google AMP, web sitesi hızı ve google üzerinden arama sırasını, ilk sayfaya çıkarmak için, yükseltmek isteyen site sahiplerinin, genellikle başvurduğu yöntemlerden biridir. Google AMP, SEO çalışmalarında sık olarak kullanılmaktadır ve oldukça etkili bir yöntemdir. AMP, google tarafından geliştirilmiştir. Türkçe karşılığı ‘hızlandırılmış mobil sayfalar demektir. 

AMP standartlarına uygun bir sayfa hazırlamak için bazı başlıkların olması gerekir. Bu başlıklar,

  • Tasarım/içerik ve yerleşim, kodlama
  • Sayfa içeriklerini zenginleştirmek ve yapısal veriler
  • Doğrulama yöntemiyle sayfayı, google search consele’ye bildirme
  • AMP web sayfalarına, durum kontrolü yaparak hataları tespit etme

Google AMP Nedir?

Google AMP, google tarafından geliştirilmiş olan bir projedir. Geliştirilme amacı, web sitelerinin daha hızlı şekilde saniyeler içerisinde açılmasını sağlamaktadır. Özellikle mobil cihazlar için daha çok geçerlidir. Kişisel web site sayfalarında, AMP projesi oluşturmak istenildiği zaman, AMP standartlarına uygun, yeni bir sürüm oluşturmalıdır. Yeni web sitesi sayfası oluşturulduğu zaman, Firefox, Chrome ile Safari  gibi arama motorları, site için uyumlu hale gelecektir.

AMP Nasıl Çalışır?

AMP çalışma şekli, web sayfalarını daha hızlı hale dönüştürmek için yöntemler aramaktadır. Bulunan yöntemlerin tamamı, AMP çalışma modeline uygun şekildedir. AMP’nin çalışma şekli şu şekilde işlemektedir.

  • Eş zamansız olan çalışma komutlarına izin vermektedir. Web sayfalarının çalışma hızını daha çok Javascript, uygulaması hızını düşürmektedir. Oldukça karmaşık  bir yapıya sahiptir. Bu nedenle AMP uygulaması, Javascript programlarını, daha hızlı hale dönüştürmek için optimize eder.
  • AMP çalışma şekli ile ögeleri belirgin şekilde boyutlarda kullanmaktadır. AMP’nin kendine ait yazım kuralları bulunmaktadır. AMP’ye eklenen dosyaların tamamı, maksimum boyutlara sahiptir. Böylece siteyi yavaşlatan büyük boyutlu dosyaların kullanımını onaylamaz.
  • AMP uygulaması, üzerinden üçüncü part uygulamalarına izin verilmez. Web sayfalarına sosyal meyda üzerinden gelen widget girişimini engeller. Böylece AMP ile web sayfası, her zaman hızlı ve sade bir şekilde kullanılır.
  • AMP üzerinde CSS kodları, yalnızca satır içerisinde kullanıldığı zaman izin verir. Web sayfalarına farklı sayfalar üzerinden, CSS kodları ekleme yapıldığı zaman, AMP uygulaması, dışarıdan alınan kodların kullanılmasına onay vermez. 

AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

AMP kurulumu, için iki farklı seçenek uygulanmaktadır. AMP kurulduğu zaman  web sayfası daha hızlı hale gelecektir. Bunun için yapılması gereken işlem şu şekildedir.

1.AMP for WordPress eklentisi ile kurulum gerçekleştirme: AMP web sayfasını oluşturmak üzere kullanılan eklentilerden biridir. Bu eklentiyi kurmak için, WordPress sayfası üzerinden, eklenti sekmesine seçilmelidir. Eklenti sekmesi seçildiği zaman ‘yeni ekle’ sekmesine basılır. Yeni ekle sekmesi üzerine, ‘AMP for WordPress’ yazılmalıdır. Son olarak karşınıza çına yazılar içerisinde, ‘ AMP plugin Word Press’ eklentisi etkin hale getirilerek, kurulum işlemi tamamlanır.

2.AMP for WP eklentisi ile kurulum gerçekleştirme: AMP forWP eklentisini kurmak için, site üzerinden eklentiler sekmesi seçilmelidir. Eklentiler sekmesinde yeni ekle bölümüne, ‘AMP for WordPress’ yazılmalıdır. Böylece karşınıza çıkan seçenekler arasında,’AMP plugin WordPress’ eklentisini etkinleştirmek yeterli olacaktır.

AMP HTML Ne Demektir? 

AMP HTML, web sayfasını mobil ile birlikte hızlı şekilde çalışan bir  kopyadır. Web sayfası ile AMP uygulaması ile uyumlu olması için, uygulama üzerindeki adımlar takip edilmelidir. Böylece web sayfasına uygun şekilde AMP HTML oluşturulur.

AMP Avantajları İle Dezavantajları Nelerdir?

AMP avantajları ile dezavantajları sağlamaktadır. Bu avantajlara sırasıyla değinilmesi doğru olur.

AMP Kullanım Avantajları:

 ile AMP kullanılmaya  başlandığı zaman, SEO çalışmalarında güçlenme olur. SERP sıralamaları için hız her zaman olumlu bir etkendir. 

Web sayfasına giren ziyaretçiler  arasında, mobil kullanıcılar çok daha hızlı şekilde siteye giriş yapar. Böylece siteye giren mobil kullanıcılar, memnun şekilde siteden ayrılır.

Google AMP, google arama motorunun önemli bir anahtar optimizasyonudur. Böyle olmasının nedeni ise, google AMP üzerinden, resim kalitesini azaltmadan, boyutunu küçültür. Böylece sunucu performansını arttırınca, yükünü azaltmaktadır. 

AMP Kullanım Dezavantajları: 

 arasında, AMP web sayfasının CSS ve Javascript gibi uygulamaların kullanılmasına izin vermez. 

AMP yalnızca ön bellekte bulunan yazı ve resimlerin gösterilmesine izin verir. Bunun nedeni web sitesinin hızında düşüş yaşanmasının önüne geçmektir.

Google AMP bazı reklamların gösterilmesine izin vermez. Amp uygulamasının izin vermediği reklamlar, harici reklamlardır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir