Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO, local SEO ya da bölgesel SEO ismi ile de bilinir. Yerel SEO sayesinde bölgesel listelemeler adına birtakım anahtar kelimeler kullanarak sayfaların en üstte çıkmasına olanak sağlar. Kişiler Google üzerinden bir arama yaptıklarında en üst sıralarda bölgelerine yakın olan işletmeleri göreceklerdir. Bu nedenle site içi SEO ayarlarının doğru bir şekilde yapılması son derece önemlidir.

Yerel SEO faydaları oldukça fazladır. Böylece küçük işletmelerin arama motorlarında rakipleri ile rekabet edebilmesi mümkün olur. Yerel SEO çalışmaları sayesinde işletmeler arama motorlarında rakiplerinin önüne geçmeye başlarlar.

Yerel SEO Gerekli Midir?

Yerel SEO ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başlayan bir sistemdir. Türkiye’de bölgesel anlamda optimizasyon desteği alan firmalar her geçen gün artmaktadır. Türkiye’de bilgisayardan internete girebilen kişiler genelde yerel aramalar sayesinde ürün veya hizmetlere daha rahat bir şekilde ulaşabilir.

Yerel SEO çalışmaları için yüksek bütçeler ayırmaya gerek yoktur. Bu SEO çalışmaları diğerlerine göre çok daha kısa sürede sonuç verir. Mobil aramaların büyük kısmında yerel deneyimler ürün veya hizmetin satın alınması ile sonuçlanır.

Google üzerinden yapılan aramaların yarısından fazlası yerel arama olarak gerçekleştirilir. Yerel aramalar sayesinde kullanıcılar yerel işletmelerin adres ve telefon bilgilerine rahat bir şekilde ulaşabilir. Bu avantajları nedeniyle yerel SEO çalışmalarına yatırım yapmak son derece önemlidir. 

Yerel SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Yerel SEO çalışmaları profesyonel ekipler tarafından bölgesel hedeflemeler doğrultusunda gerçekleştirilir. Bu şekilde site içi SEO çalışmaları yapılarak hedef kitle ile alakalı analizler gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra anahtar kelimelerle ilgili de analizler yapılır.

Yerel aramalarda üst sıralara çıkmak için SEO çalışmaları son derece önemlidir. Bunun için öncelikle Google My Business hesabı almak gerekir. Google algoritması Google My Business sayesinde alaka düzeyinin belirlenmesini sağlar. Bu sayede kullanıcıların aradıkları ürün ya da hizmetle ilgili olarak ne kadar alakalı olduklarını tanımasına yardımcı olur.

Google yerel aramaları yaparken adrese yakın işletmeleri gösterir. Bu da önemli bir sıralama faktörüdür. Web sitelerinde konum tabanlı sayfa oluşturulması alaka düzeyinin artmasına yardımcı olur.

NAP Nedir ve Nasıl Kullanılır?

NAP açılımı Name, Adres ve Phone Number şeklindedir. Kurumların telefon numarası, ismi ve adresi ile ilgili bilgilerin tamamına verilen isimdir. Bu bilgiler kurumların internetteki varlıklarının yansıtılması açısından önemlidir. Bu sayede kurumlar kullanıcılarla rahat bir şekilde iletişime geçebilirler.

Google’ın yerel aramalarında üst sıralara çıkmak için NAP son derece önemlidir. Coğrafi aramalara göre firmaların listelenmesi aşamasında Google NAP bilgilerinin doğru olmasına önem verir. Bu alanda hata olması Google tarafından iyi karşılanmaz. Bu nedenle bilgilerin doğru bir şekilde girilmesi son derece önemlidir.

Google tarafından sitelerin güvenilir bir site olarak görülmesi için şirketlerin sosyal medya alanlarındaki bilgilerinin de doğru olması gerekir. Bu bilgilerin doğru olması Google’ın çapraz taramalarda hata algılamasının önüne geçer.

Yerel Site İçi SEO Faktörleri Nelerdir?

Yerel SEO çalışmaları için açılış sayfasına başlık etiketine bölge ve şehir ile ilgili anahtar kelimelerin girilmesi gerekir. Açılış sayfalarında H1 etiketi kısmına şehir ve bölge ile ilgili anahtar kelime girilmelidir. İşletme konumu ile ilgili Google haritasının açılış sayfasına eklenmesi gerekir. NAP bilgilerinin tüm sitelerde tutarlı olmasına dikkat etmek gerekir.

Kullanıcı deneyimi ile ilgili servislerle alakalı açıklayıcı bilgilere yer verilmelidir. İçeriklerin derin ve doyurucu olmasına dikkat ermek gerekir. Açılış sayfasında yer alan görselin alt etiketlerine bölge ve şehir ile ilgili anahtar kelime eklemesi yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir