Hedef Kitle Çakışması Nedir?

Hedef Kitle Çakışması Nedir?

Hedef kitle çakışması, aynı kitle için farklı reklam pazarlaması uygulamak anlamına gelir. Örtüşmenin büyük olması kampanya performansını daha kötü yapacaktır. Aynı hedef kitlesi için birden fazla reklam seti ile ödeme yapmak, boşuna zaman ve para kaybı anlamına gelir. Hedef kitlesi çakışması, birden fazla reklam sponsorluğu verilirken oluşan hatalardan birisidir. Bu şekilde olduğu zamanlarda, reklamların birbirleri ile rekabet etmesi için ödeme yapılır. Böylece reklam sonuçlarında büyük ölçüde etkilenecek demektir.

Hedef Kitle Nedir?

Hedef kitle, pazarlamada potansiyel müşterilere denir. Hizmet ya da ürünle hitap edilen kitle topluluğudur. Eğitim, yaş, gelir ve cinsiyet gibi demografik, davranışsal özelliklerle tanımlanır. Hedef kitle ile daha çok insanı yani potansiyel müşteriyi elde tutmak demektir.

Hedef kitle, hizmet ya da ürünle ilgili reklam kampanyalarını, gören insan topluluğudur. Hedef kitle denildiği zaman, yaş cinsiyet, konum, gelir, kitle gibi faktörlerle belirlenir. Hedef kitle grubu içerisinde genç yaşlı, kadın erkek ayrımı yoktur. Aynı zamandan yeme ve içme, tasarım, aktiviteler, kitap gibi ortak ilgi alanlarını kapsamaktadır.

Hedef Kitle Çeşitleri Nelerdir?

Hedef kitle çeşitleri eğlence, bilgi ve medya gibi reklam kitlesinin sunulması için odak nokta demektir. Çok iyi tanımlanan hedef kitlesine ulaşmanın yolları aranır. Medya, iletişim kanalları, hedef kitleye ulaşmak için kullanılmaktadır. Sunulan ürünler, hedef kitleye hitap etmesi durumunda, müşterileri kazanma olasılığı oldukça yüksektir. Bu tür hedef kitleyi tanımlayan ekonomik ve sosyal verilerden oluşur. Hedef kitle seçenekleri denilince akla gelenler şunlardır:

İhtiyaçlar, kültürler, demografik özellikler, yaşam tarzı ile cinsiyetleri olarak belirlenir. Sayısız olan birçok hedef kitle seçeneği bulunmaktadır. Hedef kitlenin duygu ve düşünceleriyle ilgili bilgiler vermektedir. Hedef kitlesini belirlemek için farklı bir alternatif olarak; İş unvanı ile geliri, ilişki durumu ve aile, sorunları, kullandığı sosyal medya mecraları ve satın alma ile ilgili motivasyonlar, hedef kitlesini belirlemek önemlidir.

Hedef Kitle Çakışması Nedir?

Hedef kitle çakışması, aynı kitleye farklı reklam stratejisi uygulamak demektir. Aynı hedef kitlesine sunulan reklam seti, birden fazla olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Bunun için aynı türden reklam setlerini, birden fazla olacak şekilde hedef kitlesine sunmak doğru olmaz.

Hedef kitle çakışması sorununu anlamak için, yapılması gereken işlem, Facebook gibi sosyal hesap üzerinden oluşturulan kampanyaları çok iyi anlamak gerekir. Kampanya içerisinde sırasıyla kişisel reklamları barındıran birden fazla reklam seti içermektedir. Reklam setini oluşturma aşamasında, bir reklam setinden sonra, iki ya da üçüncü reklam setinde sorun oluşacaktır. Reklam setlerinde birbirleriyle rekabet eden reklamlar varken, daha çok reklam rekabeti yapmak doğru olmaz.

Hedef Kitle Tanınmazsa Ne Olur?

Hedef kitle tanınmazsa veya nasıl tanınması gerektiği bilinmiyorsa, iş pazarlama aşamasında, tahmin edilenden daha çok çabalamak gerekmektedir. Hedef kitle tanınmazsa oluşacak sorunlar şu şekildedir.

 • Özgün ve güçlü bir marka algısı oluşmayacaktır.
 • Pazarlama için gönderilen mesajlar, müşterilerde düz bir anlatım algısı oluşturacaktır. İlham veren herhangi bir nitelik taşımayacaktır.
 • Müşterilerle yakınlık kurmak imkansızlaşır ve sadık müşteri ilişkileri kurulamaz.
 • Pazarlamaya uygun olmayan müşterileri kendinize çekmiş olursunuz.
 • Rakiplerle rekabet edemez ve rakiplerden ayrılamazsınız.
 • Hedeflenmiş olan reklamlar, etkili bir şekilde kullanılmaz.
 • Sunulan ürün veya hizmetler geliştirilemez.

Hedef Kitle Belirlemenin Yolları Nelerdir?

Hedef kitle belirlemenin yolları için, tüketicilerin, satın alma eğilimlerini belirlemek, etkileşimlerden elde edilen verilerin analizini çıkarmak, mevcut olan alıcıları değerlendirerek, yeni optimizasyon yapmak gerekir. Mevcut kitlenin analizini çıkararak, nelerle ilgilendiklerini ve ne gibi etkileşimlerde bulundukları değerlendirmelidir.

Bunun için yapılması gereken bazı değerlendirilmeler bulunmaktadır.

 • Müşterilerle görüşmeler gerçekleştirerek, müşterilerin taban analizini yapmalısınız.
 • Endüstri trendlerini belirleyerek, taban araştırılması yapılmalıdır.
 • Rakip analizi yapılmalıdır. Rakip analizi yaparak, müşterileri etkilemek ve kendilerine çekmek için izledikleri yolu araştırarak değerlendirilmelidir.
 • Kişiler oluşturarak, hedef kitlenizi belirleyin. Hedef kitlenizin kimlerden oluştuğunu öğrenilmelidir. Hedef kitlesinin tanınması, müşteri potansiyelinin ortaya çıkması için önemli bir etkendir.
 • Google Analytics’i kullanmak site ziyaretçileri hakkında kapsamlı bir veri analizi sunmaktadır. Bu nedenle Google Analiytics kullanmak faydalı olacaktır.
 • Sürekli olarak gözden geçirilmelidir. Bu yüzden daha fazla bilgi sahibi olduğunuz müşterilerle ilgili bilgi sahibi olmanız artı kazandıracaktır.
Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir