Arama Niyeti Nedir?

Arama Niyeti Nedir?

SEO çalışma işlemlerinin ana odağında olan herhangi bir internet sitesinin arama motoru sonuçlarında görünür bir duruma gelmesidir. Arama motorlarının sonuçlarının sıralanması işlemi ise çok büyük bir oranda kullanıcı kişilerin alışkanlıklarına göre şekillenmektedir. Bu konuda kullanıcı kişinin arama niyetinin ne olduğuna dair soruya cevap vermek sitenizin hedef kitlesini anlamak adına çok büyük bir öneme sahiptir.Potansiyel durumdaki ziyaretçilerinizin ne aramış olduğunu bilmek hedefleme çalışmalarınızın çok büyük bir kısmını halletmek anlamına gelmektedir.Bu doğrultuda kullanıcı arama niyeti en kolay tanımı ile herhangi bir aramanın arka planındaki nedendir.Bir anahtar kelimenin arama bölgesine yazılmasının sebebi nedir?Bir sorunun yanıtını mı bulmak için çalışıyorlar? Yoksa çok daha spesifik özellikteki bir marka ya da herhangi bir internet sitesine ulaşabilmek mı istemekteler .Kullanıcı arama niyetini sorgulama işlemi tam da bu ve benzeri konuları sorgulamaktır.

Başlangıç döneminden bu yana Google kullanıcı kişilerin arama niyetlerini belirleme konusundaki başarısını giderek arttırdı.Bu duruma paralel olarak günümüzde Google’ın SERP sayfasının anahtar kelimelerden daha çok arama niyetine odaklandığını belirtebiliriz. Öyle ki anahtar kelimelerin tam manasıyla arama sonuçlarında kendine yer bulamadığı durumlar bile söz konusudur.Bu da Google’nin kullanıcının arama niyetini daha da iyi analiz edebilmesinde olan başarısından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden böyle bir algoritmayı anahtar özellikteki kelimelerin kullanımıyla manipüle etmek son derece zor bir durumdur.Aksine sitenizin daha çok öne çıkabilmesi için aynı anda kullanıcı kişilerin beklentisine de cevap vermesi gerekmektedir.

Arama Niyeti (Amacı) SEO İçin Neden Önemlidir?

Google’ın hedefinde yer alan kullanıcılara sorgulama işlemleri için en alakalı olan sonucu sunmaktır. Peki bu durumu nasıl bileceğiz?

Yeni başlamış olanlar için, Google’ın büyük başarısının bu durumla ilgili olduğunu söyleyebilmek gerekecektir. Yalnızca Bing sistemine bakarak dahi herhangi bir arama motorunun sonuçlarının daha düşük kaliteli ve alakasız şekilde olduğunda nelerin olacağını anlayabilirsiniz.

Neredeyse hiçbir kimse Bing’i arama motoru olarak tercih etmemekte. Bu durumda reklamlardan daha da az gelir elde edilmesi anlamına gelmektedir. Diğer taraftan Google’ın “Dünyadaki bilgileri organize etmek ve evrensel olarak erişilebilinir ve kullanışlı bir hale getirmek” biçiminde bir misyonunun olduğunu da unutmamak gerekmektedir.

Fakat biz SEO bakımından bakmalıyız. Bunlardan herhangi birinin niçin çok önemli bir husus olduğunu düşünmeliyiz. 2020 senesinde Google’da iyi bir sıralama elde etmek istiyorsanız sorgu için alakalı olan sonucu sunmanız gerekmektedir. Her şeyden önce, bu arama niyetine uygun bir içerik oluşturmalısınız.

Bu sebeple “en iyi kredi kartı” için sıralama elde etmeye çalışmakta iseniz, açılış sayfalarını çok öne sürmeyi bırakmalısınız. Bu bir işe yaramayacaktır. Google, kullanıcı kişilerin bu sorguyu aradıkları zaman ne görmek istediklerini bilmektedir ve görmek istedikleri şeyler bunlar değildir.

Arama Amacının Dört Çeşidi Nedir?

Bilgilendirme:

Aramayı yapmakta olan kişinin bilgi aradığını ifade etmektedir. Bu, “Türkiye’nin Cumhurbaşkanı kimdir?” gibi çok basit özellikteki herhangi bir soruya cevapta olabilmektedir. Diğer bir taraftan “SEO Nasıl Yapılır?” gibi daha da uzun ve daha da kapsamlı özellikte olan sorulara cevap gerektirmekte olan konular da olabilmektedir. Fakat, tüm bilgi arama işlemlerinin soru olduğunu düşünmemelisiniz.

“Muğla Yol Tarifi”

“Maç Skorları”

“Javascript”

Gezinme:

Aramayı yapmakta olan kişi belirli bir siteyi arıyor demektir. Nereye gitmek istediklerini zaten bilmektedirler. Muhtemelen adres çubuğuna URL’yi yazmaktan daha hızlı ve daha kolay olduğunu düşündüklerinden dolayı onu Google’da arıyorlar.

“Facebook”

“Twitter”

“Google Search Console”

İşlemsel:

Arayıcı kişinin bir satın alma işlemi yapmak istemesi. Satın almaya çok çok yakınlar. Büyük bir olasılıkla ne satın almak istediklerini zaten bilmektedirler. Kısacası satın alınacak olan bir şeyler aramaktadırlar.

“MacBook Pro Satın Al”

“En Ucuz İphone 11 Pro”

“Spotify Premium Fiyatı”

Ticari Araştırma:

Araştırmacı kişi belirli olan bir ürün ya da hizmet için piyasadadır. Fakat hangi çözümün kendileri için daha doğru olduğuna dair nihai bir karar vermiş değildir. Büyük bir olasılıkla incelemeler ve karşılaştırmalar yapıyorlar. Hala seçenekleri tartıp ilerlemeye çalışıyorlar.

“En İyi Protein Tozu”

“YouTube Music İnceleme”

“Samsun’daki En İyi Restoran”

Bu son örnek özellikle dikkat çok çekicidir. Birden çok yerel araştırmanın ticari araştırma amacına yönelik olduğunu gösterir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir