Facebook Hesap Kapatma Ve Silme Nasıl Yapılır

Facebook Hesap Kapatma Ve Silme Nasıl Yapılır

Facebook gelişen dünya ve sosyal medya kullanımının sıklığı sebebi ile hayatımızın tam ortasında bulunan bir uygulama. Herkese kolay şekilde ulaşmamızı sağlayan, fotoğraflar, durumlar paylaştığımız ya da arkadaş olduğumuz kişilerin hayatına dair birçok şeyi görebildiğimiz, tanımadığımız insanlar içinse bilgi sahibi olabileceğimiz bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Facebook kullanan kişiler her geçen gün artmakta, insanlarla etkileşim içinde bulunduğumuz bir sosyal medya platformu olarak hepimizin cep telefonunda bulunan bir platform.

Tüm sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi hayatımıza dair bu kadar çok şeyi içinde barındırıyor olması insanları rahatsız edebiliyor ve hesaplarını kalıcı olarak kapatma yoluna gidebiliyorlar. Mahremiyet, veri uygulamaları gibi birçok şey de insanların Facebook uygulamasından uzaklaşmasına sebep olmaya başladı.

Facebook hesabı nasıl kapatılabilir?

Facebook hesabını iki farklı şekilde kapatmanız mümkün. Biri geçici kapatmak, diğeri ise kalıcı olarak kapatmaktır. Ancak Facebook hesabınızı kapatmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Facebook hesabınızı kapatmak istiyorsanız talep yaptıktan sonra silme işlemi birkaç gün geciktiriliyor. Bu yetkisiz kullanım süresi içerisinde tekrar hesaba giriş yapacak olursanız Facebook silme işlemini otomatik olarak iptal ediyor. Bu süre içerisinde giriş yapmaz iseniz hesabınız kalıcı olarak siliniyor ve artık erişim sağlayamıyorsunuz. Depolanan verilerinizin silinmesi ise 90 günü bulabiliyor. Hesabı dondurmak bir süreliğine uzaklaşmanın, silme işlemi ise kalıcı olarak sunulan bir çözümdür.

Facebook hesabını devre dışı bırakmak nedir?

Hesabınız siz tekrar erişim sağlayana kadar kimse tarafından aranamayacak, gönderileriniz ve fotoğraflarınızı göremeyecek hatta sizin hesabınızı aradıklarında bulamayacaklar çünkü Facebook siz tekrar hesabınızı açana kadar sizin hesabınızı askıya alacak. Peki hesabınızı nasıl donduracaksınız?

  • Facebook ana sayfasında sağ üst köşede bulunan üç tireye tıklayın.
  • Önce ayarlara ve ardından da sol kısımdaki Facebook bilgilerin bölümüne tıklayın.
  • Burada ise dondurma ve silme kısmını göreceksiniz. Bu kısmı işaretleyin.
  • Son olarak ise hesabı dondur seçeneğini seçip hesabı dondurma işlemine devam et butonuna tıklayın.
  • Ardından onaylamak için belirtilen talimatları izleyin ve bu adımlardan sonra hesabınızın dondurulması işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Hesabınızı dondurduktan sonra Facebook’a geri dönmeniz mümkündür. Aynı şifre ve kullanıcı adınızı girdiğinizde dondurma işleminiz son bulacak ve tüm hesabınıza tekrar erişim sağlayabileceksiniz.

Facebook hesabı silme işlemi nasıl yapılır?

Hesabınızı silmeden önce tüm fotoğraf ve videolarınızı yedeklemeniz gerekmektedir. Çünkü hesabınızı sildikten sonra tekrar erişim sağlamanız mümkün olmayacak ve hiçbir şeyi geri getiremeyeceksiniz.

Hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar:

1-Facebook ana sayfada sağ üst kısımdaki üç tireye tıklayın.

2-Önce ayarlara, ardından sol kısımda bulunan Facebook bilgilerin bölümüne dokunun.

3- Şimdi ise karşınıza çıkan seçeneklerden dondurma ve silmeye tıklayın.

4-Hesabı sil seçeneğine dokunun ve hesabı silme işlemine devam et kısmına tıklayın.

5-Bu adımda sizden hesap şifreniz istenecektir. Şifrenizi girin, önce devam kısmına ve ardından hesabı sil seçeneğine tıklayın.

Hesabınızı silme işlemini bu şekilde başlatmış olursunuz. 30 gün içerisinde bu işlemi iptal edebilir, Facebook hesabınıza tekrar geri dönebilirsiniz. Ancak 30 günü geçti ise hesabınız silinir ve artık bu hesaptaki hiçbir şeye erişmeniz mümkün değildir.

 

Bu sebeple Facebook hesabınızı silmek ya da Facebook hesabınızı dondurmak arasında iyice düşünmelisiniz. Hesabınızı kalıcı olarak mı yoksa tamamen mi kapatacağınıza karar verdikten sonra bu işlemleri yapmanız sonrasında pişman olmamanız adına önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir