İstenmeyen SMS ve Mail Engelleme Yolları

İstenmeyen SMS ve Mail Engelleme Yolları

Günümüzde insanlar kullandıkları telefon numaralarını ve e-posta hesaplarını birçok yere kaydolurken paylaşıyor. Bu paylaşımların bazıları mecburiyet kaynaklı olsa da bir kısmı böyle değil elbette ki. Bazı sitelerin telefon veya e-posta ile doğrulama yoluyla kayıt işlemini gerçekleştirmesi verilen bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine neden oluyor. Spam aramalarda dünyada 7. olduğumuz göz önüne alınırsa internet üzerinden verilen tüm telefon ve e-posta bilgileri kötü niyetli kişi veya kişilerin eline geçiyor. Böyle bir sistemde kötü niyetli kişilerin kendi datalarında tuttukları bu bilgileri birçok amaç için kullanabiliyorlar.

Yakın zamanda oldukça popüler olmaya başlayan telefon dolandırıcıları bu şekilde ellerine geçtiği telefon ve e-postalar ile insanları kandırmaya çalışıyor. Kandırılan kişiler arasında iş hayatında iyi mevkilerde çalışan şahsiyetlerde bulunuyor maalesef ki. Böyle bir sistemde kötü niyetli kişi veya kişilerce gönderilen bu mesajları engellemenin elbette ki çözümü bulunuyor.

Öncelikle Ne Yapmak Gerekiyor?

 Başlangıç olarak yapılması gereken ilk şey tanımadığınız ve garip numaralı sms, e-posta veya aramalara cevap vermemek olacaktır. Eğer mesajı açarsanız bu ilk sorunu teşkil etti demektir. Diğer bir nokta ise kesinlikle mesajda yer alan linklere tıklamamak gerekiyor. Mesajdaki url’nin sizi nereye yönlendireceğini bilemediğiniz için bilgisayarınızdan veya mobil cihazınızdan ne gibi bilgiler alacağını bilemezsiniz. Burada konuyu en basitinden düşünecek olursak kredi kartı bilgilerinizi sms veya e-posta yoluyla alan bir kişi siz iptal edene kadar binlerce liralık harcama yapabilir. Bunun önüne geçmek için bir çözüm yolu da kartınızı internet alışverişine sınırlandırmak olacaktır. Kötü niyetli kişilerin ellerine geçmiş olan herhangi bir bilginiz en basit olarak kaçak bahis sitelerine satılacaktır. Bir süre sonra bu sitelerden yollanan mesajlar ile mesaj kutunuz dolmaya başlar. Eğer engellemediğiniz taktirde can sıkıcı bu durum artarak devam edecektir. Öncelikle yapmanız gereken mesajlar kısmına girerek gelen numarayı ayarlar kısmından tamamen engellemek olacaktır. Her ne kadar bu kısa vadede çözüm olarak görülse de bazı cihazlarda mesajlar, aramalar, e-postalar engellense dahi yine de engellenen kullanıcının yaptığı işlem sonucu yine de telefona ileti gelmektedir. Bunun önüne tamamen geçmek için e-devlet üzerinden veya İys’nin sitesinden yapacağınız birkaç işlem yeterli olacaktır.

İYS ve E-Devlet Üzerinden Mesajları Engelleme

 İYS ve E-devlet üzerinden ticari elektronik mesajlarınızı engelleyebilirsiniz. E-devlet üzerinden yapıyorsanız ilk olarak Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi yazarak aratmanız gerekiyor. Çıkan ekranda yeni iletişim adresi ekle kısmına tıklayın. Burada telefon numaranızı ve e-posta adresinizi kaydetmeniz gerekiyor. Bu işlemleri tamamladıktan sonra aydınlatma metnini okuyup onaylayın. Tüm bunları yaptıktan sonra açılan sayfada yapmak istediğiniz işlemleri görebilirsiniz. Ayrıca istediğinizi silebilir ve yenisini de ekleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir