Ortak Wifi Ağlarını Kullanmak Ne Kadar Güvenli?

Ortak Wifi Ağlarını Kullanmak Ne Kadar Güvenli?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte wifi de insanlar için vazgeçilmez bir araç oldu. Öyle ki wifi olmadan ne mobil cihaz ile ne de bilgisayalar ile birşeyler yapabilmek oldukça sınırlı bir seviyeye geldi. Böyle bir durumda insanlar seyahat ederken veya bir yerde bulunurken oradaki ücretsiz wifi hizmetlerine bağlanmayı ihmal etmiyorlar. Buradaki başlangıç olarak en büyük tehlike elbetteki ortak bir wifi hizmetine bağlanmak olacaktır. Günümüzde insanların kişisel verilerinin bu kadar kolay ve hızlı çalındığını düşünürsek yapılan en basit hatada bile birçok bilginin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine neden olabiliriz. Artık insanların banka be kişisel bilgilerine ulaşmak için binlerce yolun olduğu düşünülürse bunun gibi düşüncede olan insanlar için bu çok zor değildir. Elbette ki bu bir kişinin değil de milyonlarca insanın kişisel verilerinin çalınmasına kadar gitmektedir. Böyle bir durumda insanların birçok şeyden şüphe duyması ve temkinli yaklaşması gerekir.Günümüzde paranın kolay şekilde kazanılmadığı bir gerçektir. Lakin herhangi bir ortak wifi alanında mobil veriyi kapatmak ve ortak wifi’ye geçmek büyük bir hatadır. Çünkü sizinle birlikte wifi’ye bağlı kötü niyetli kişiler bu bağlantı sayesinde birçok bilginizi haberiniz bile olmadan çalabilirler. Muhtemelen bu bilgi hırsızlığından haberiniz olmayacaktır. Burada ve genel olarak yapacağınız en önemli çözüm yollarından birisi de kredi kartı ve banka kartınızın alışveriş limitini belirlemek olacaktır. Eğer bir şekilde kötü niyetli kişilerin eline bu bilgiler geçerse sizin belirlediğiniz limitten fazla çekim yapamayacaklardır.

Öncelikle Ne Yapmak Gerekiyor?

Öncelikle yapmak gereken tabi ki ortak wifi alanlarına bağlanmamak olacaktır. Ücretsiz şekilde sunulan ve herhangi bir şifreleme sistemi olmayan bir wifi ağına siz kolay bir şekilde bağlandığınız gibi kötü niyetli bir hacker da bağlanacaktır. Buradaki temel sorun ortak bir ağa bağlandığınız anda başlar. Çünkü wifi ağına bağlandığınız anda yapmaya başladığınız işlemler böyle kötü niyetli kişiler tarafından görülecektir. Ancak yapacağınız birkaç basit önlem ile bu tehlikelerin önüne geçebilirsiniz.

-Eğer ortak wifi kullanmaya mecbur kaldıysanız Vpn kullanmaya özen gösterin. Bu şekilde orada bulunan ve aynı ağa bağlı kötü niyetli kişiler sizin ağa bağlandığınızı bir ihtimal göremeyecektir. Ancak bilgisayar kullanıyorsanız yapacağınız bir diğer işlem ise dosya ve yazıcı payaşımını kapatmak olacaktır. Denetim Masası>Ağ ve İnternet>Ağ Palaşım Merkezi>Gelişmiş Paylaşım Ayarları kısmından kapatabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Eğer bunları yapamıyorsanız ve yine de ortak wifi ağına bağlı kalmaya devam etmeniz gerekiyorsa önemli ve kişisel bilgi vermek gereken işlemler yapmayın. Mobil bankacılık sistemlerini kullanmayın. Kredi kartı veya banka kartı bilgilerinizi vermeniz gereken herhangi bir internet alışverişi yapmamaya özen gösterin. Unutmayın ortak wifi ağına bağlı olarak vereceğiniz en küçük bilgi sizi birçok açıdan zor durumda bırakmaya yetecektir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir