Silinmeyen Dosyaları Programsız Silme

Silinmeyen Dosyaları Programsız Silme

Bilgisayarımızda zaman zaman yükledikten sonra silemediğimiz dosya bulunmaktadır. Silinmeyen dosyalar için herhangi bir programa ihtiyaç duymadan silmeniz mümkün. Peki, silinmeyen dosyalar nasıl silinir? Silinmeyen dosyaları programsız silme işlemi nasıl yapılır? İşte, herhangi bir ücret ödemeden silinmeyen dosyaları programsız silme yolları.

Programların Silinmeme Nedenleri

Çoğu oyunu veya programı cihazınızdan kaldırsanız bile tamamen bilgisayarınızdan silinmez. Tekrar yüklenme olasılığı için kişisel veriler, kullanıcı bilgileri ve ayarlar gibi pek çok dosya bilgisayarınızda kalmaya devam eder.

Bilgisayarınızdaki programların silinmeme nedenleri çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Cihazınızda virüs ve zararlı yazılımların bulunuyor olması birçok işlevi etkisiz hale getirir. Bu sebeple bilgisayarınızı iyi bir antivirüs programıyla taradıktan sonra silemediğiniz dosyaları silmeyi tekrar deneyebilirsiniz. Dosyalarınız virüs sebebiyle silinmiyorsa bu şekilde sorunu ortadan kaldırmanız mümkün.

Sistem dosyaları gibi bazı dosyalar Windows’ da silmemeniz gerekenler arasındadır. Bu tür önemli dosyaların silinmesi bilgisayarınızın çökmesine neden olabilir. Kaldırmış olduğunuz bir programın kalıntılarını silmek istediğinizde programın veya sistemin klasörü kullandığı uyarısını alabilirsiniz. Bu tür gerekçelerle Windows programı silmenize izin vermeyebilir.

Silinmeyen Dosyaları Silmek

Silinmeyen dosyaları silmek istiyorsanız öncelikle programın çalışır durumda olmadığından emin olmalısınız. Silmek istediğiniz programın açık olup olmadığını kontrol etmek için görev yöneticisini kullanabilirsiniz. Klavyenizden CTRL + ALT + DELETE tuşlarına basarak ya da arama yerine görev yöneticisi yazarak görev yöneticisini açabilirsiniz. Açılan ekranda işlemler kısmından arka planda çalışan uygulamaları görebilirsiniz. Silmek istediğiniz program çalışır durumdaysa üstüne gelerek görevi sonlandır butonuna tıklayarak uygulamayı durdurmalısınız.

Silinmeyen dosyaları programsız silme işlemini gerçekleştirirken önemli dosya ve klasörleri silme ihtimalinizi önlemek için komutları kontrollü ve dikkatlice yapmalısınız.

  • Öncelikle “Windows + R” tuşları ile “çalıştır” komutunu açın.
  • Ardından açılan pencerede aç kutusuna “regedit” komutunu yazarak enter’ a basın.
  • “regedit” komutu ile kayıt defteri düzenleyicisinin açılmasını sağlar. Çıkan ekranda düzenleyici sekmesinin çalışmasına izin verdikten sonra burada “HKEY_LOCAL_MACHINE” sekmesine tıklayın.
  • Sonra “Software” sekmesine girin.
  • Software sekmesi altından “Microsoft” klasörünü açın.
  • Açılan sekmeden “Windows” un alt sekmelerini açın.
  • Alt sekmeler arasında yer alan “Current Version” sekmesine seçin.
  • Ardından “Uninstall” üzerine tıklayarak bilgisayarınızda yüklü olan bütün oyun ve programların olduğu klasörleri listelenmiş şekilde görebilirsiniz. Burada birtakım anlamsız rakam ve harf dizilerinden oluşan klasörler listelenmiş olacaktır. Bu dosyaların kendi ismiyle belirtilmemiştir. Pencerenin sağ tarafındaki açıklamalar kısmında “Display Name” in karşılığından hangi program ya da oyunu klasör içinde barındırdığını belirleyebilirsiniz.
  • Aradığınız klasörü bulduktan sonra yapmanız gereken tek işlem silmek istediğiniz klasörü “delete” tuşu ile silmektir.

Bu adımları izleyerek silinmeyen dosyaları programsız silme işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz. Windows’ un silmeye izin vermediği programları dahi bu yöntemle kaldırabilirsiniz. Böylece artık kullanmadığınız programların kalıntıları ve silmek istediğimiz dosyalarının cihazınızda gereksiz yer tutmasının önlemiş olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir