Java Nedir?

Java Nedir?

Günümüzde yazılım programlarında önemli bir yere sahip olan Java birçok kişi tarafından ne olduğu merak edilen bir program çeşididir. Java’nın tabanı sınıf şeklindedir. Nesnelere yönelik bir programla aracı olarak bilinir. Java’nın asıl amacı geliştirici olanların PC’ye yeni uygulamalar oluşturmak amacıyla kullandıkları bir programdır. Günümüzde Java tarafından oluşturulan birçok yeni uygulama ve program mevcut durumdadır.

C++ programının yapısına uygun olarak tasarlanmış bir programdır. İzlenim ve görünüm özelliklerine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Fakat Java’nın kullanımı C++ programından daha pratik ve kolaydır. Nesnelere yönelik bir programlama türü oluşturur. Java günümüzde bir PC’de çalışabilen herhangi bir ağdaki serverlar ve sunucular arasında yeni uygulamalar oluşmasını sağlayan bir programdır.

Aynı zamanda Java web sayfalarının tasarımında da kullanılabilir. Uygulama modülü ile küçük boyutlardaki uygulamaların tasarlanmasında kullanılır. Günümüzde birçok web sitesine giriş yapabilmek için Java programı aracı köprü görevi görmektedir.

Java Nerelerde Kullanılıyor?

Java’nın en sık kullanıldığı bölüm Android işletim sistemi tabanıdır. Android telefonlardaki birçok uygulama Java dili ile oluşturulmuştur. Aynı zamanda Android tabanlı oluşturulan oyunlarda da Java’nın izlerini görmek mümkündür. Java’nın bir sonraki kullanım alanı finans sektöründeki uygulamalardır. Java programı birçok dünya piyasası bankasında onay ve yazım işlemlerinin tasarlanmasında kullanılan bir program çeşididir.

Java aynı zamanda e-ticaret alanında kullanılıyor. Java’nın kullanım alanı oldukça geniş yapıdadır. Java günümüzde birçok ticaret uygulamaları üzerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Java’nın kullanım alanı sadece bunlarla sınırlı değildir. J2ME özelliğine sahip uygulamalarda da Java’nın izlerini görebilmek mümkündür. Java’nın diğer uygulama alanları; gömülü alanlar, veri teknolojisi, frekans işlemleri alanları, bilimsel araştırma uygulamaları şeklinde sıralanabilir. Java bu uygulamalar üzerinde aktif rol oynar.

Java Kullanıcılarına Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

Java günümüzde oldukça fazla kişi tarafından kullanılan bir programdır. Java programının kullanıcı sayısı milyonlarla ifade edilebilir. Java programı kullanıcılarına birçok avantaj sağlar. Java’nın kullanıcılarına sunmuş olduğu en önemli avantajlar şu şekildedir;

  • Bir platform üzerinden yazılım yazabilme olanağını sağlar.
  • Bütün platformlarda çalışma özelliğine sahiptir.
  • Web tarayıcısı tasarlanmasında kullanılır.
  • Forumlar, anketler, mağazalar, HTML özelliklerinin geliştirilmesinde kullanılır.
  • Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda uygulama oluşturmak amacıyla kullanılır.
  • Java programlarını kullanarak uygulamaları birbiriyle birleştirebilirsiniz.
  • Yeni hizmetler oluşturmak için Java aktif düzeyde rol oynar.

 

Java Ücretli Midir?

Kişiler tarafından sıklıkla merak edilen sorulardan birisi de Java yazılım programı ücretli midir? Sorusu olmaktadır. Java’yı kendi web sitesinden hiçbir ücret ödemeden ücretsiz bir şekil de kolaylıkla indirebilirsiniz. Java’nın en son sürümüne kendi orijinal web sitesinden ulaşabilirsiniz. Java’nın bütün özelliklerinden faydalanmak istiyorsanız Java’nın en son sürümünü indirmeniz gerekiyor. Java’yı ömür boyu istediğiniz kadar ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Sistem sizden hiçbir şekilde herhangi bir ücret talebinde bulunmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir