Düşük Rekabetli Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Düşük Rekabetli Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Günümüzde internetin kullanımının yaygınlaşmasıyla internetteki içerik sayısı oldukça arttı. Kullanıcılar, nitelikli doğru içerikleri aramaya yönlendi. Ancak nitelikli içerikler paylaşıyor olsanız da bunların daha çok kişiye ulaşması için SEO uyumluluğu gibi noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. SEO konusunda çaba gösteren kişi sayısı artışı, düşük rekabetli anahtar kelime kullanımını önemli hale getirdi.

Düşük rekabetli anahtar kelimeler arama motoru sıralamalarında üst sıralara çıkmanıza yardımcı olan kelimelerdir. Bu anahtar kelimeleri belirleyerek içeriklerde ağırlıklı olarak kullanmak, yüksek rekabetli kelimelere göre daha avantajlıdır. Peki düşük rekabetli anahtar kelimeler nasıl kullanılır? Bu yazımızda web sitesi sahipleri ve içerik yazarlarının nasıl düşük rekabetli anahtar kelimeler bulabileceğinden bahsedeceğiz.

SEO Anahtar Kelime Rekabeti Nedir?

SEO anahtar kelime rekabeti; bir kelimenin kullanıcılar tarafından aranma miktarı ve SEO açısından zorluğu ele alınarak değerlendirilir.

SEO anahtar kelime rekabetinde aranma miktarı fazla olan kelimelere odaklanmak esas olsa da bu kısa sürede sonuç vermemektedir. Uzun kuyruklu kelimeler ve aranma hacmi yüksek, düşük rekabetli kelimeleri kullanmak SEO başarınızı kısa sürede arttıracaktır.

Düşük Rekabetli Kelime Bulmanın Önemi

Düşük rekabetli kelime bulmanın önemi konusunda bahsedilen reklamlar değil SEO rekabetidir. SEO rekabeti düşük ancak aranma hacmi bakımından yüksek kelime veya kelime gruplarını kullanarak içerik oluşturmak kısa sürede iyi çalışmalar oluşturmanızı sağlar.

Düşük Rekabetli Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Arama motorlarında aranma hacmi yüksek, SEO rekabetli düşük kelimeleri bulmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Hızlı şekilde düşük rekabetli kelime grupları bulmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırma Araçlarından Faydalanın

İçeriğinizde düşük rekabetli kelimeler kullanmak istiyorsanız anahtar kelime araştırma araçlarından faydalanın. Ahrefs’ in ‘Anahtar kelime gezgini’ gibi anahtar kelime bulma araçlarından faydalanarak girdiğiniz konu fikirlerine dair rapor alabilirsiniz. Bu tür anahtar kelime araştırma araçları, SEO ölçümleri ve arama hacmi gibi faktörleri göz önünde bulundurarak konunuza dair anahtar kelime veya kelime öbekleri sunar.

Düşük Zorluktaki Anahtar Kelimeler İçin Filtre Uygulayın

Anahtar kelime aracı kullandığınızda rekabeti az kelimeleri bulmak için düşük zorluktaki kelimeler için filtre uygulayın. Anahtar kelime bulma araçlarının çoğunda bulunan zorluk puanı, Google aramalarında ilk 10 sıralamada yer almanın zorluğu hakkında değerlendirme yapan sayısal bir değerdir.

Örneğin; ‘Anahtar kelime gezgini’ aracında KD ile ifade edilen zorluk puanı 0-10 aralığında bulunan anahtar kelimeler düşük rekabetli olanları ifade edecektir.

Anahtar Kelime Değiştiricileri Kullanın

Düşük rekabetli anahtar kelimeler bulmak için anahtar kelime değiştiricileri kullanın. Google anahtar Kelime Planlayıcı ve Long Tail Pro gibi araçlardan yararlanarak anahtar kelimelerinizi belirleyebilirsiniz. Anahtar kelime değiştiriciler ya da formüller, sıralama konusunda başarılı düşük rekabetli anahtar kelimeler oluşturma stratejisi olarak kullanılabilir.

Uzun Kuyruklu Düşük Rekabetli Anahtar Kelimeler Bulun

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, genellikle üç veya daha fazla kelime grubundan oluşmaktadır. Web sitenizin arama trafiği sonuçlarını iyileştirmek istiyorsanız içeriğinizde kullanacağınız anahtar kelimeleri belirlerken uzun kuyruklu düşük rekabetli anahtar kelimeler bulun. Uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımı sitenizdeki organik trafiği arttıracaktır.

İçeriğinize ve ana anahtar kelimelerinize uygun uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanarak rakiplerinize karşı üstünlük sağlayabilirsiniz. Bu kelimeleri kullanarak zamanla sitenize daha fazla trafik alır ve etkileşimlerinizi arttırırsınız.

Uzun kuyruklu ve düşük rekabetli anahtar kelimelerinizi belirlemek için Google Otomatik Öneri ve Anahtar Kelime Aracı gibi yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

Google Arama İle İlgili Terimleri İnceleyin

Düşük rekabetli ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmanın en etkili yöntemlerinden biri de Google arama ile ilgili terimleri incelemektir. Düşük rekabetli anahtar kelimeler bulmak istiyorsanız Google arama sonuçlarında en altta çıkan ilgili aramalar bölümündeki anahtar kelimeleri incelemelisiniz. Bu bölümde görünen kelime ya da kelime gruplarının aranma hacmi oldukça yüksektir.

Rakip Web Sayfalarını İnceleyerek Analiz Edin

Arama motorlarında üst sıralara yükselmek istiyorsanız alanında iyi rakip web sayfalarını inceleyerek analiz edin. Bunu yaparken SpyFu gibi rakip analiz araçlarını kullanabilirsiniz. Bu tür rakip analizi araçları ile rakiplerinizin anahtar kelimelerini ve içeriklerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Rakiplerinizin kullandığı düşük rekabetli kelimeleri görüp, fırsat ve tehditlerini analiz ederek kendi stratejinizi oluşturmalısınız. Bu sayede kısa sürede arama sonuçlarında üst sıralara çıkarak sitenize organik trafik çekebilir ve rakiplerinizi geçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir