Potansiyel Müşteri Formu Nedir ?

Potansiyel Müşteri Formu Nedir ?

İnternet dünyasında rekabetin artmasıyla birlikte pazarlama stratejilerinim önemi iki kat daha arttı. Dolayısı ile potansiyel müşteri bulma formu ya da reklamları ile firma veya markaların amacına göre dijital reklam stratejileri de bir hayli önem kazandı. Potansiyel müşteri bulma formu uzantıları ile reklam verilirken, potansiyeli yüksek müşterilerin form doldurulması talep edilir. İletişim bilgilerini yazarak bu formu dolduran müşteriler ile irtibata geçen firma sahipleri ürün ya da hizmetlerinin tanıtımını kolaylıkla yapabilirler.

 Potansiyel Müşteri Formu Şartları Nelerdir?

Potansiyel müşteri formunda ürün ya da hizmet tanıtımlarında müşterilerin reklama tepkisini göstermesi ya da ürüne ilgi ve alakalarını göstermesi için iletişim formu doldurulur. Dolayısı ile bu eylemin bazı koşulları ve dikkat edilmesi gerekenleri vardır. Bu şartların büyük bir bölümü resmi koşullardır ve gerek site sahiplerini gerekse de ziyaretçilerin bunlara uyum sağlıyor olması gerekir. Hepsinde önce reklamı veren firma ya da marka hazırlanan metin ve resimler başta olmak üzere potansiyel müşteri formu Google Ads politikalarına uygun olması gerekir. Müşteriler bilgileri verirken, onların en iyi deneyiminden yararlanmak için ekstra ihtiyaçlar bulunmaktadır. Özellikle reklamlar kullanılan bütün görseller kalite standartlarına uygun olması zorunludur. Resmin görüntü düzeni tamamen Google ADS standartlarına uyum sağlıyor olması gerekir. Resim net olmaması ya da bulanık gösteriyor olması resim kalite politikası standartlarını dışında kalır.

Ayrıca site sahiplerinin de potansiyel müşteri formu politikasına uyma konusunda iyi bir sicil sahibi olması gerekiyor. Aynı zamanda Google ADS hesabını olması gerekiyor. Cinsel içerik paylaşan siteler potansiyel formu için uygun değillerdir. Ayrıca işletme için bir gizlilik politikası da çok önemli bir unsur oluyor. Çünkü Google ADS ve bir potansiyel müşteri formu uzantısının eklenmesi için bir gizlilik politikasını sağlanıyor, olması lazımdır. Gizlilik politikası potansiyel müşteri formunun en sonunda görünmektedir. Ayrıca bu formlar her ülkede görülmüyor.

 Potansiyel Müşteri Formu Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Potansiyel müşteri formu konusunda dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken bazı konular vardır. Özellikle kreaktif ya da teknik yönden düzgün ve doğru oluşturulmaktan reklamlarda ya hiç form gelmez ya da gereksiz yere ilgisiz ve çok sayıda form gelmesine neden oluyor. Bu durumlarda da tüm çalışmaları boşa gider.

Potansiyel Müşteri Formu Avantajları

 Potansiyel müşteri formu, ürün ve hizmetlerin daha çok satılması adına verilen tek bir platform üzerinden toplanmasını sağlayan bir üründür. Daha önceden veriler site yönlendirmesi, form doldurma ve veri doldurma gibi eski usuller ile yapılıyordur. Bu da zaman bakımından biraz geç ilerleyebiliyor. Fakat günümüz teknolojisinde potansiyel müşteri formu gibi uygulamalar ile veriler daha az zamanda ve hızlı bir şekilde yapılır hale geldi. Bunun dışında bu formun avantajları şunlardır;

 • Hedef kitleye kısa zamanda kolay bir şekilde ulaşabilme imkânı doğdu
 • Reklam veren Yine bu form ile hedef kitle ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşılabiliyor
 • Reklam verenler sahip olduğu veriler ışığında çalışmalarını daha fazla genişletebilme fırsatına sahipler
 • Reklam işlemlerin daha hızlı ve çabuk ilerlemesini sağlıyor
 • Güvenilir bakımından tam bir kullanıcı dostudur
 • Kimler Potansiyel Müşteri Formunu Kullanabilir

Günümüzde dijital ortamda hizmet sunan tüm marka ve firmalar potansiyel müşteri formu kullanma hakkına sahiptirler. Genel bir listeleme yapılacak olursak;

 • İnternet sitesine sahip olanlar
 • Pazarlamacılık alanında faaliyet gösterenler
 • Dijital ortamda ürün satışı yapanlar
 • Blog yazanlar veya blog sitesi bulunanlar
 • Yazdığı içerikler hakkında faaliyet gösteren
 • Şeklinde bir listeleme yapılır.

 Potansiyel müşteri Formu İşleyişi

   Site sahipleri ya da dijital ortamda faaliyet gösterenler Google ADS ile potansiyel müşteri formu uzantısı ekleyerek bunu bir kampanyaya dahil etme imkanına sahiptirler.  Örneğin; Discovery, Görüntülü Reklam ağı, video ve arama ağı gibi kampanyalara potansiyel müşteri formu uzantısı eklenebilir.

  Ziyaretçiler Youtube benzeri Google ürünlerini ziyaret ederek potansiyel müşteri formu içeren reklamlara erişim sağlayabilirler aynı kullanıcılar bu formu açtıkları zaman telefon numarası e- posta adresi, mail adres benzeri ayrıntılar ile iletişim bilgileri gönderebilirler.

 Potansiyel Müşteri Formlar Nasıl Görünür 

Potansiyel müşteri formunun görünümü her zaman aynı değildir. Daha doğrusu kullanılan ürünün ya da kampanyanın türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Discovery reklamı ile ilgili potansiyel müşteri formları Youtube ve g-mail de gösterilir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir