Hreflang Nedir ?

Hreflang Nedir ?

Aralık 2011’de Google, alternatif web sitesi çeşitleri arasındaki ilişkiler hakkında arama motorunu bilgilendirmek için basit ve etkili bir çözüm olarak hreflang‘ı tanıttı. Öznitelik, arama uygulamasının tarayıcılarına, geçerli sayfanın içeriğinin farklı dil sürümlerinde mevcut olduğunu bildirir. Bu amaçla, ilgili dil kısaltması dahil olmak üzere HTML belgesindeki bir bağlantı öğesi içinde ayarlanır. Örneğin, bir İspanyolca sayfasını bu şekilde işaretlemek istiyorsanız, “es” ülke koduyla hreflang uygularsınız.

Tam öğe daha sonra şöyle görünür:

Ek olarak, hreflang, tek bir dilin türevlerini işaretlemek için de kullanılabilir. Bu durumda, öznitelik basitçe istenen hedef bölgeyi içerecek şekilde genişletilir. Daha önce bahsedilen İspanyol varyantı için, İspanya’daki (“hreflang =” es-ES “) ve Meksika’daki (” hreflang = “es-MX”) kullanıcılara bir bölünme düşünülebilir. Olası dil ve ülke kodları ISO 639 ve ISO 3166 standartlarında tanımlanmıştır. hreflang hiçbir şekilde yönlendirme ile aynı değildir ve bu nedenle diğer meta veriler tarafından aşılabilir. Uygulanan özniteliğe rağmen yanlış dil sürümünün kullanıcıların arama sonuçlarında görünmemesi için, uluslararası arama motoru optimizasyonunun diğer alanları da yeterince kapsanmalıdır. 

Ek olarak, hreflang, tek bir dilin türevlerini işaretlemek için de kullanılabilir. Bu durumda, öznitelik basitçe istenen hedef bölgeyi içerecek şekilde genişletilir. Daha önce bahsedilen İspanyol varyantı için, İspanya’daki (“hreflang =” es-ES “) ve Meksika’daki (” hreflang = ”es-MX”) kullanıcılara bir bölünme düşünülebilir. Olası dil ve ülke kodları ISO 639 ve ISO 3166 standartlarında tanımlanmıştır.

hreflang hiçbir şekilde yönlendirme ile aynı değildir ve bu nedenle diğer meta veriler tarafından aşılabilir. Uygulanan özniteliğe rağmen yanlış dil sürümünün kullanıcıların arama sonuçlarında görünmemesi için, uluslararası arama motoru optimizasyonunun diğer alanları da yeterince kapsanmalıdır.

Hreflang Özniteliğine Sahip Bağlantı Öğesinin Yapısı

Link-hreflang-Tag üç şekilde uygulanabilir: Çoğu zaman bu, ilgili HTML belgesinin baş alanına entegre edilerek yapılır. HTML biçiminde olmayan belgeler için (örneğin bir PDF dosyası), öğe alternatif olarak HTTP başlığında kullanılabilir. Son olarak, dil veya ülkeye özgü özelliği site haritasına dahil etme seçeneği de vardır. Genellikle ilişki yapılarını işaretlemek için kullanılan link öğesinin yapısı, bir İspanyolca dil versiyonu için yukarıda verilen örnekte kısaca sunulmuştur. Genel yapıyı açıklığa kavuşturmak için bu noktada size kodun spesifik olmayan bir formunu şu şekildedir:

Hreflang Kullanmanın Önemi

Canonical veya hreflang gibi öznitelikleri kullanmanın temel nedeni, çok dilli web projelerinde yinelenen içerikten kaçınılması gerektiğidir. Genellikle farklı pazarlara, içerik temelde farklı olmadan sunulur. Aynı dilin konuşulduğu ülkeler için durum daha da karmaşıktır: Kültürel veya bölgesel farklılıklardan (kelime bilgisi, para birimi, iletişim bilgileri vb.) kaynaklanan birkaç değişiklik, büyük ölçüde aynı içerikle dengelenir. Genellikle aynı alan adı kullanıldığından, olumsuz bir derecelendirmeyi önlemek için arama motorlarına net sinyaller göndermek büyük önem taşır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir