Chrome ’da Uzantılar Gizli Modda Nasıl Çalıştırılır?

Chrome ’da Uzantılar Gizli Modda Nasıl Çalıştırılır?

Google Chrome’ da web sitelerinde gezinmeniz için farklı modlar bulunmaktadır. Normal modun yanı sıra misafir veya gizli modu tercih edebilirsiniz. Gizli mod kullanarak girdiğiniz siteler takip olmadan ve iz bırakılmadan gezilebilir. Gizli pencerede yaptığınız aramanın ardından tarayıcınızı kapattığınızda tarama geçmişi otomatik olarak silinir. Ancak Chrome gizli mod aktifken tarayıcınızda bulunan uzantıları devre dışı bırakmaktadır.

Tarayıcı uzantıları Chrome’ un özelliklerinin yanı sıra ek özelliklerden de yararlanmanızı sağlar. Ancak kullanıcılar için güvenlik sorunları oluşturabilmektedir. Tarayıcınıza eklediğiniz uzantılar, kişisel bilgilerinize ulaşılması riski taşıdığından, Chrome gizli mod kullanılırken uzantıların çalışmasına izin vermez.

Ancak yine de uzantıları aktif etmek isterseniz bu mümkündür. Google Chrome gizli mod aktifken uzantıların çalıştırılma kararını kullanıcılara bırakmaktadır. Çalıştırmak istediğiniz uzantıları seçerek aktifleştirmeniz mümkündür. Gizli mod kullanırken de ihtiyaç duyduğunuz uzantıları nasıl aktif edebileceğinizi öğrenmek isterseniz yazının devamına göz atabilirsiniz.

Gizli Modda Uzantıları Aktifleştirme

Gizli mod açıkken kullanmak istediğiniz uzantıları tek tek seçerek etkinleştirmeniz gerekir. İhtiyaç duymayıp kaldırmak istemeniz halinde de benzer şeklinde tek tek seçerek ayarlar menüsünden devre dışı bırakmalısınız.

  • Uzantılar seçilen profile göre çalışmaktadır. Gizli modda çalışmalarına izin vermek için birkaç ayarlama yapmanız yeterlidir.
  • Google Chrome’ un sağ üst kısmında üç noktaya basarak açılan menüden “Diğer Araçlar > Uzantılar” a tıklayın.
  • Uzantılara tıkladığınızda Chrome üzerindeki tüm uzantılarınızın yer aldığı sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada gizli mod aktifken kullanmak istediğiniz uzantıyı bulun.
  • İstediğiniz uzantının altında yer alan “Ayrıntılar” seçeneğine tıklayın.
  • Açılan ayrıntılar sayfasında “Gizli modda izin ver”seçeneğini bularak aktifleştirin.
  • İşlemleri tamamladıktan sonra uzantıyı gizli modda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uzantının altında yer alan ayrıntılar seçeneğine tıklayarak açılan sayfa üzerinden yüklü olan uzantılarınızın izinleri, boyutları ve açıklamaları gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Tarayıcınızdan uzantıyı kaldırmak istediğinizde bu menüde bulunan “Uzantıyı kaldır”  seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

Tarayıcınızdaki uzantıların aktif olup olmadığını kontrol etmek için ayrıntılar menüsünün en üst kısmına bakabilirsiniz. Burada yer alan “Açık” seçeneğinin yanındaki buton sayesinde uzantıyı kaldırmanıza gerek kalmadan pasif hale getirebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuzda tekrar aynı butonla kullanmaya devam edebilirsiniz.

Gizli mod kullanım amacı gereği birtakım sınırlandırmalara sahiptir. Bu sebeple bazı uzantılarınız tam olarak doğru biçimde çalışmayabilir. Özellikle kullanmak istediğiniz uzantı arama geçmişi gerektiriyorsa çalışmama ihtimali yüksektir. Gizli mod kullanılırken uzantı çalıştırılsa dahi tarayıcı geçmişinizde işlem yapılamayabilir.

Chrome üzerine eklenen uzantılar veri depoladığı için güvenlik açığına sebebiyet verir. Bu yüzden zorunda kalmadıkça gizli modda iken uzantı kullanmanız tavsiye edilmemektedir. Gizli modda uzantıları aktif ettikten sonra işiniz bittiğinde uzantıyı devre dışı bırakmalısınız.

Gizli Modda Uzantıları Kontrol Etme

Mac cihazınızdan “Command + Shift + N” veya Windows cihazınızdan “Control + Shift + N” tuşlarına basarak yeni bir gizli sekme açın. Uzantıları aktifleştirdiğinizde adres çubuğunun yanında puzzle simgesi eklenir. Bu simgeye basarak gizli modda kullanmak üzere eklediğiniz uzantıları görebilirsiniz. Sayfada kullanmak istediğiniz uzantıya tıklayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir