Javascript Nedir?

Javascript Nedir?

Javascript, yazılım geliştiriciler tarafından sıklıkla tercih edilen en popüler kodlama dilleri biridir. Günümüzde tüm tarayıcılar tarafından desteklenen Javascript ile web sayfanızın fonksiyonlarını artırabilir ve dinamik bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

JavaScript, 1995 yılında Brendan Eich tarafından geliştirilmiştir. Yaklaşık 20 yıldır web tasarımı ve yazılım alanında kullanılan JavaScript, web sayfalarına dinamiklik katmak ve kullanıcı ile etkileşimi daha fazla arttırmak için kullanılan betik dilidir.

Sürekli devam eden gelişim ve değişim süreciyle dünyanın en popüler yazılım dilleri arasına girmiştir. Günümüzde, internet sitelerinin %90’ından fazlası Javascript kullanması başarısının en büyük ispatıdır.

Javascript Ne İşe Yarar?

Javascript ne işe yarar? JS açılan veya kayan menüler, hareketli semboller gibi öğelerle internet sitelerini dinamik ve işlevsel hale getiren önemli bir web yazılım dilidir.

HTML koduna gömülü olarak veya dahili şekilde yazılıp sayfa yüklendiğinde herhangi bir derleyiciye ihtiyaç duymaksızın doğrudan çalıştırılabilir. JavaScript’ in diğer dillere kıyasla oldukça farklı olduğu söylenebilir.

JavaScript’ in Avantajları Nelerdir?

JavaScript’i özel kılan 3 temel sebep vardır;

  •   HTML / CSS ile beraber çalışması
  •   Popüler tüm tarayıcılarda ön tanımlı olarak gelip sorun çıkarmadan çalışması
  •   Basit işleri hızlı bir şekilde yapabilmeyi sağlamasıdır.

Bu özelliklerin hepsini bir arada bulunduran tek tarayıcı teknolojisi olduğundan, JavaScript dünyada en çok kullanılan tarayıcı teknolojisidir. Neredeyse tarayıcıların bütününün altyapısında JavaScript çalışır.

Javascript ile Java Farkı Nedir?

Genellikle Java ve JavaScript birbirine karıştırılmaktadır. Ayırt edilmelerini sağlayan en önemli farkları dillerinin türüdür. JavaScript betik dili iken Java ise bir programlama dilidir. Programlama dili kodları makine koduna çevrilerek çalıştırılır. Betik dili kodları ise interpreter tarafından yorumlanarak çalıştırılmaktadır.

Nesne yönelimli programlama dili olan Java, oyun konsolları, bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve internet dünyası gibi pek çok platformda kullanılır. Javascript ise web sitelerini geliştirerek daha nitelikli ve işlevsel duruma gelmesini sağlayan dinamik bir yazılım dilidir.

Dinamik içerikler oluştururken Javascript’in yanı sıra HTML ve CSS de birlikte kullanılır. Java’ da ise bu şekilde bir şart yoktur. Java açık kaynak kodlu yazılım dilidir. HTML ve CSS olmadan sadece Java kullanarak mobil ya da bilgisayar uygulamaları geliştirebilir aynı zamanda verilerinizi saklayabilirsiniz.

Bu farkların yanı sıra, 2 programlama dili de C dilini kullanır ve istemci tarafında görev alırlar.

Javascript Nasıl Öğrenilir?

Javascript Nasıl Öğrenilir? Yazılım öğrenmek isteyen veya var olan yazılım bilgisini genişletmek isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri dillerden biri Javascript’ tir. Programlama öğrenmek zor bir süreç olduğundan özveri, efor ve sabır gereklidir.

Bu yüzden, Javascript öğrenmek istiyorsanız önce bu yazılım dilini hangi alanda kullanacağınıza karar vermelisiniz. Kendinizi web alanında geliştirmek istiyorsanız Javascript’ in yanı sıra HTML ve CSS de tam hakimiyet sağlamış olmalısınız. HTML, CSS ve C dillerini biliyor olmak Javascript öğrenmenizi kolaylaştıracaktır. Bu yüzden HTML ve CSS konusunda eksikleriniz varsa bu eksikleri kapattıktan sonra Javascript’ e geçmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir