Rank Math SEO Nedir?

Rank Math SEO Nedir?

WordPress, dünyadaki en büyük ve en yaygın web sitesi sistemidir, ancak doğası gereği nispeten az sayıda arama motoru optimizasyonu (SEO) işlevine sahiptir. Rank Math gibi SEO eklentileri de bu boşluğu doldurur. Rank Math ile diğer şeylerin yanı sıra şunları yapabilirsiniz. Arama motoru snippet’ini optimize edebilirsiniz  bu, Google’ın arama sonuçlarında görüntülediği metindir. Bir XML site haritası oluşturabilirsiniz  bu, bir arama motoruna göndermek istediğiniz tüm sayfalarınızın bir listesidir. Sosyal medya snippet’ini optimize eder. Sayfanızı Facebook, LinkedIn ve Co’da paylaştığınızda görüntülenen metindir. Tek tek sayfaları arama motorlarından hariç tutabilirsiniz. Değiştirilen URL’lerin çalışmaya devam etmesi veya bir pazarlama önleminin başarılı olup olmadığını daha kesin olarak ölçebilmeniz için yönlendirmeleri ayarlayabilirsiniz. Sayfanızda 404 hataları görüntüleyerek  yönlendirmeleri ayarlama imkanınız vardır. Anahtar kelime analiz edebilir ve SEO ayarlarının doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Son olarak web sitenizi daha da iyi bulunabilmek için zengin snippet’lerle geliştirebilirsiniz. Kesin olan şu ki Bu tek bir eklenti için çok fazla iş demek fazla. İşlev yelpazesi SEO’nun tüm yönlerini en iyi şekilde kapsıyor ve eklenti diğer eklentilerden daha modern ve daha kullanışlı.

Neden Rank Math SEO Eklentisi Kullanmalısın?

Web sitenizin Google üzerinden en iyi şekilde bulunmasını istiyorsanız, tercih edilen eklenti Rank Math’dır. Ayrıca Rank Math ile sosyal medya snippet’inde neyin ayarlanması gerektiğini ve hangi görüntünün görüntüleneceğini tam olarak ayarlayabilirsiniz. Rank Math kullanmamanız halinde, Facebook sayfada bulduğu ilk resmi kullanır. Bu genellikle ideal değildir. Rank Math ile tüm web siteniz için varsayılan değerler ayarlayabilir ve ardından sayfa ve gönderi başına “snippet’leri” buna göre ayarlayabilirsiniz. 

Rank Math Yoast ve Seo Hepsi Bir Arada

Rank Math nispeten “genç” ve piyasada yenidir, ancak kısa bir süre içinde çok iyi bir üne kavuşmuştur. Yoast ile karşılaştırıldığında, Rank Math daha hızlıdır ve web sitenizi daha az yavaşlatır. Yoast ayrıca bence gerekli olmayan veya sadece İngilizce web siteleri için çalışan birçok özellik içeriyor. Rank Math’ı kurmak ise kolaydır ve WordPress ile (ve ayrıca doğrudan Elementor ile) daha iyi entegre olur. Bu arada, web sitenizde zaten Yoast veya All In One SEO (AIOSEO) kullanıyorsanız sorun değil. Rank Math, ayarları her iki araçtan da içe aktarır. 

Rank Math Kurulumu

İlk olarak, Rank Math bir hesap oluşturmanızı istiyor. Bu gerekli değildir, sol alttaki “Şimdi atla”yı seçmeniz yeterlidir. İlk adımda, “Gelişmiş”i seçtiğinizden emin olun, aksi takdirde sayfaları tek tek “noindex” olarak ayarlayamazsınız. İçe Aktar adımında, verileri Yoast’tan mı yoksa Hepsi Bir Arada SEO paketinden mi almak istediğinizi seçebilirsiniz. Bu nedenle, bu eklentilerden birini yüklediyseniz ve kullanıyorsanız, içe aktarmayı başlatın. Sayfanız altında size uygun ayarları seçin. Sosyal medyada paylaşım için varsayılan resim özellikle önemlidir. PNG formatında ve 1200×630 piksel çözünürlükte uygun bir resim seçin. Google Arama Konsolunu bağlamanız gerekmez; Bu adımı istediğiniz zaman yapabilirsiniz.Burada adım atlayı seçin.Kesinlikle (XML) site haritasını oluşturmalısınız. Bunun nedeni, bir arama motorunun web sitenizde yolunu daha iyi bulabilmesi ve içeriği daha hızlı ve daha eksiksiz bir şekilde içe aktarabilmesiyle ilgilidir. Her zaman “Görüntüleri dahil et” işlevinin seçimini kaldırın, aksi takdirde dahili müşteri alanından, kurslardan veya üye alanlarından gelen resimler de arama motoruna düşer. Muhtemelen bundan kaçınmak istersiniz. Blogunuzdaki kategoriler ve kategori sayfalarıyla çalışmıyorsanız, onları da devre dışı bırakın. Ardından, bir sekmede harici bir bağlantı açmak isteyip istemediğinize özgürce karar verebilirsiniz. Aksi takdirde, bu ayar tüm harici bağlantılarınız için geçerli olacaktır. Gelişmiş seçenekleri hemen ayarlayın. Rol yöneticisini basitçe devre dışı bırakabilirsiniz. Bir sonraki adımda, 404 monitörünü ve yönlendirmeleri etkinleştirin. 404 monitör, sitenizdeki bozuk bağlantıları belirlemenin ve yönlendirmeleri ayarlamanın uygun bir yoludur. Şema işaretlemesi için ayarları olduğu gibi bırakabilirsiniz. İşte bu, Rank Math SEO eklentisi artık web sitenizde çalışıyor ve en iyi şekilde yapılandırılmış. Rank Math’i indirdikten sonra kurulumunu işte bu şekilde basitçe yapabilirsiniz.  

WordPress’te Rank Math Nerede Bulunur?

Rank Math kuruluysa, eklentiyi her sayfada, her gönderide veya etkinlikler gibi diğer özel gönderi türlerinde bulacaksınız. Ancak eklentinin tam olarak nerede bulunabileceği, kullanılan düzenleyiciye bağlıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir