Windows 10 Masaüstünde Gizli Klasör Oluşturma

Windows 10 Masaüstünde Gizli Klasör Oluşturma

Bilgisayarın artık vazgeçilmez olduğu günümüzde insanların çoğu bilgilerini gizlemeyi seçiyor. Elbette ki kişiye özel bir cihaz varsa bu daha kolay oluyor. Ancak bir şekilde ortak kullanılan veya aile bireyleri ile birlikte kullanılması gereken bir bilgisayarda dosya saklamak zor bir iş maalesef. Bunun öncelikli sorunu ise evde veya herhangi bir yerde ortak kullandığınız kişilerin bilgisayar bilgisine ne kadar sahip olduğudur. Eğer ortak kullandığınız kişi veya kişiler de bilgisayar bilgisine sizin kadar sahipse hatta sizden daha fazlaysa burada bir sorun olacak demektir. Ancak sizin kadar bilgisayar bilgisine sahip değilse o zaman endişelenecek bir şey olmadığına emin olabilirsiniz. Bir elektronik cihazı ortak kullanmanın getirdiği birçok sorun olsa da belki en büyük sorun kişilerin bilgisayarda kendilerine özel bir alan oluşturmanın zorluğudur. Sizin acele ile kaydettiğiniz ve önemli olduğunu düşündüğünüz bilgi veya belgelerin başkası tarafından silinmesi veya sorun çıkartması garip bir durum değildir. Bunu gibi durumlarda öncelikle yapmanız gereken her ortağın kendine özel bir alan belirleyip orada işlem yapması olacaktır. Aksi taktirde ya bilgisayar aşırı işlem yapmaktan hata verecek ya da ortak kullanımda sorunlar yaşanacaktır.

  Ancak bilgisayarı ortak kullandığınız kişiler aile bireyleriyse ve bilgisayarı belli amaçlar dışında kullanmıyorsa o zaman işiniz daha kolay demektir. Çünkü muhtemelen yaptığınız işlemleri veya kaydettiğiniz şeyleri görmeyecekler veya görseler bile önemsemeyeceklerdir. Buradaki asıl mesele saklamak istediğiniz dosya, belge veya uygulamanın önem derecesi ile ilgilidir. Çok önemli gördüğünüz bir şeyi saklamak istiyorsunuz ancak ortak bilgisayarınızdan başka bilgisayarınız yoksa öncelikle yapmanız gereken konu saklamak istediğiniz belgeyi hardisk, flash bellek gibi depolama alanlarında saklayabilirsiniz. Bu en basit ve akla yatkın çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Böylece daha önce kaydettiğiniz belgenizi istediğiniz zaman kullanabilir ve yeniden çıkararak güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Ancak sürekli bunun gibi taşınabilir cihazları yanınızda bulundurmak da zor olacağından belgenin önem derecesine göre hareket edebilirsiniz. Eğer belgeniz sürekli yenileniyor ve üzerine yeni şeyler ekleniyorsa taşınabilir depolama alanlarında tutmak akıllıca bir yöntem olabilir. Çünkü kullandığınız bilgisayarda bir sorun olması durumda bir kopyası sizde kalmaya devam edecektir. Her şekilde sizin için önemli olan belge ve dökümanların birkaç kopyası olması yararınıza olacaktır. Ancak tüm bunları yapmak yerine sadece masaüstünde gizli klasör de oluşturabilirsiniz.

Masaüstünde Gizli Klasör Oluşturma

Gizli klasör oluşturmak için öncelikle gizlemek istediğiniz klasörü seçin. Daha sonra sağ tıklayarak özellikler kısmına gelin. En alt kısımda yer alan gizli seçeneğine tıklayın ve uygula tuşuna basın. Böylece işleminiz tamamlanmış olacaktır.

-Gizlenen klasörü açmak için ise seçtiğiniz klasörün üzerine tıklayıp görünüm sekmesine tıklayın. Burada yer alan gizli ikonundaki işareti kaldırarak klasörün yeniden görünmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir