WordPress Site Hızlandırma

wordpress site hızlandırma

WordPress Site Hızlandırma hakkında sizlere birkaç ipucumuz var. WordPress sitelerinin yapıları gereği çok fazla kaynak dosya kullanıyorlar. Web sitenizin hızı yapılan seo çalışmalarını doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı wordpress hızınız hem mobil hem de masaüstü tarafında geçer not almalıdır.

Site Hızı SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiliyor?

Site hızınız sitenizi seo tarafından önemli ölçüde etkilemektedir. Bunun sebebi google son güncellemeleriyle beraber web sayfalarının kullanıcı deneyimi de seo kriteri olarak değerlendirilmesinden kaynaklıdır.

WordPress Hızlandırma Yolları

WordPress hızlandırma yollarından bahsetmeden önce dünyanın en iyi hosting hizmetine sahip olsanız bile wordpress temalarının ve eklentilerinin yapıları gereği site hızınız hiçbir zaman %100 olamayacaktır. WordPress sitenizin sayfa açılış hızını arttırmanın yollarınızı aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Tema Seçimi

Seçeceğiniz tema kullanıcı deneyimi ve arama motorları tarafından rahat okuna bilir olmalıdır. Tema seçimi yapmadan önce seçeceğiniz temanın varsa google page speed hız oranlarına bakmanızda fayda var. Ek olarak temanın temiz kodlama kurallarına uygun olarak kodlanması web site hızı için oldukça önemlidir.

DNS Seçimi

Alan adınızı alırken genellikle fiyatlarına dikkat etmek çok doğru değildir. Eğer alan adı aldığınız firmadan bir hosting alıyorsanız DNS yanıt sürelerini de göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle google page speed de sıkça gördüğümüz “İlk sunucu yanıt süresi” için dns yanıt süresi oldukça önemlidir.

Bu süreyi öğrenmek için alan adı alacağınız firmanın sitesinde yer alan canlı destek kısmından yararlana bilirsiniz.

Hosting Seçimi

Tema, Alan adı seçimimizi en doğru şekilde yaptık geriye hosting seçimi ve eklenti tercihlerimiz kaldı. Hosting seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli metrik CPU kullanım oranıdır. Özellikle paylaşımlı hostingler de bu orana özellikle dikkat etmelisiniz. %15 %25 kullanım hakkına sahip hostingleri tercih etmeyiniz.

CPU kullanım haklarını kontrol ettikten sonra en az 3 4 gb fiziksel ram ve I/O Limitinin 30MB/s veya daha üst seviyede oranlarda olması sizi oldukça rahatlatacaktır.

Eklenti Kullanımı

WordPress sitelerin olmazsa olmazı eklentiler bazen yavaş açılan sayfalara neden olmaktadır. Özellikle jetpack gibi veya tıklanma sayan eklentiler sitenize çok fazla yük bindirecektir.

Cache Eklentileri Kullanmak

Cache Eklentisi kullanmak site hızınızı gözle görülür şekilde arttıracaktır. Fakat en iyi cache eklentisi hangisi diye düşünmenize gerek yok en iyi cache eklentisi WP Rocket ve Lite Speed Cache eklentileridir. İlk tercihiniz WP Rocket olmasında fayda var.

CDN Kullanımı

CDN kullanmanızı yük bindiren ortam dosyaları, css, js ,html vb yük bindiren dosyaları hostingininizin yerine başka bir sunucuda barındırarak özellikle mobil site hızınızı çok fazla yükseltir.

Ücretsiz CDN imkanı veren eklentiler wordpress eklenti kütüphanesinde bulunmakta bunlardan en iyisi Nitropack eklentisidir.

Kullanılmayan Kayak Dosyalarını Silin

Kullanmakta olduğunuz temanın kullanılmayan css ve kullanılmayan js dosyalarını silerek wordpress site hızını yükselte bilirsiniz.

Kullanılmayan CSS ve JS Dosyaları Nasıl Bulunur?

Kullanılmayan css ve js dosyalarını bulmak için web sitenizin ana sayfasına gidin ve aşağıdaki adımları takip edin;

  1. Sağ tıklayın ve incele veya F12 tuşuna basın.
  2. Açılan pencerede simgesine tıklayın.
  3. More Tools Sekmesine Gelin.
  4. Açılan yeni pencerede Coverage aracını açın.
  5. Açılan ilk pencerenin herhangi bir yerinde çıkan yeniden yükleme simgesine tıklayın. 

Ve karşınıza kullanılmayan css ve js dosyaları çıkacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir