TensorFlow Nedir, Nasıl Kurulur?

TensorFlow Nedir, Nasıl Kurulur?

Google platformunun açık kaynaklı öğrenme kütüphanelerinden birisi de TensorFlow yazılımıdır. Bu yazılım koduyla derin öğrenme alanında verimli çalışmalar gerçekleştirebiliyorsunuz. Böylelikle yapay zeka alanında uygulamalar geliştirebilirsiniz. Esnek özellikleri sayesinde bir tek API platformu fark etmeksizin CPU ve GPU depolamanıza olanak tanır. Ayrıca hesaplamaları en ince ayrıntısına kadar derinlemesine gerçekleştirir.

TensorFlow yazılımının temel bileşeni ‘’PYTHON’’ olmaktadır. Aynı zamanda birçok dili destekliyor olması da önemli bir avantajdır. C++,C# ve Java dillerini tam uyumlu bir şekilde destekler. TensorFlow yazılımının en önemli artılarından birisi de web sitenizde yer alan yapay zeka modüllerini geliştirebilirsiniz. Ayrıca çok fonksiyonlu işlemler yapabilirsiniz. TensorFlow nesne yapmada oldukça gelişmiş bir yazılım türüdür.

Kendinize ait yapay zeka modüllerini eğitebilir ve geliştirebilirsiniz. Yapay özelliklere sahip sinir ağları oluşturabilirsiniz. TensorFlow kurulumunu gerçekleştirirken karşınıza iki seçenek çıkmaktadır. Kurulum GPU ve CPU tarafından gerçekleştiriyor. İki yolla da kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ki ekran kartınız uygun özelliklere sahipse, gelişmiş yeterlilikte bir ekran kartı kullanıyorsanız GPU tarafından kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

GPU kurulumu CPU’ya göre daha hızlıdır. Böylelikle kurulum işleminiz daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Böylelikle zamandan tasarruf yapmış olacaksınız. NVİDİA özelliklerinden farklı boyutlarda bir ekran kartınız mevcut ise CPU kurulumu yapmanız tavsiye edilmektedir. Kurulum işlemini gerçekleştirmek için bazı adımları uygulamanız gerekiyor. Adımlar uyguladığınız taktirde kurulum 5 dakikadan az bir zaman içerisinde gerçekleşecektir.

TensorFlow Kurulum İşlemi!

TensorFlow kurulumunu gerçekleştirmek istiyorsanız, öncelikle yapmanız gereken ‘’PYTHON’’ kurulması gerekmektedir. Böylelikle bu kurulum esnasında ‘’PİP’’ te yüklenmiş olur. PİP’in en önemli görevi PYTHON verilerini kurmak ve yönetmek için önemlidir. TensorFlow yazılımını kurabilmek için PİP’in son versiyonunu kurmanız gerekmektedir. Eski versiyonlarını kurarsanız yazılım hatalarıyla karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca PİP uygulamanızı güncellemek için bazı kodları kullanmanız gerekmektedir. Bu kodlar; PİP install, Upgrade PİP şeklindedir. TensorFlow sanal ortamda kolaylıkla kurulabilen bir yazılımdır. Bu işlemleri tamamladıktan sonra Windows komut penceresini açınız. Komut penceresi açıldıktan sonra aşağıdaki gibi PİP install’ı çalıştırmanız gerekmektedir.

C:\\ PİP  İnstall – Upgrade Tensorflow- GPU= =    1.15 şeklindedir.  Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra kurulum işleminiz tamamlanmış olacaktır. Böylelikle TensorFlow yazılımınızı kolaylıkla, ücretsiz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmeden önce mutlaka işletim sisteminize uygun bir şekilde kurulumu gerçekleştiriniz. İşletim sistemine uygun olmadan gerçekleştirilen işlemler ‘’ERROR’’ sorunlarına sebep olmaktadır. PYTHON ve PİP kodlarını kurmadan önce mutlaka ‘’ANACONDA’’ uygulamanızı kurunuz.

Bu uygulama sayesinde TensorFlow daha verimli bir şekilde çalışacaktır. İşletim sisteminize uyumlu ‘’ANACONDA’’ uygulamasını indirerek kurulum işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle bütün işlemleriniz tamamlanmış olacak. Kurulum işlemleri çok hızlı olarak gerçekleşmektedir. 5 dakikadan daha az bir zaman aralığında uygun adımları uyguladığınız durumda kurulum işlemi gerçekleşecektir. Bundan sonrasında size sadece TensorFlow yazılımını kullanmak kalıyor.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir