IPv6 Nedir?

IPv6 Nedir?

IPv6 (İnternet Protokolü sürüm 6), IPv4 tabanlı yönlendirmede bir IP adresi kategorisi olan IP sürüm 4’ün ( IPv4 ) bir yükseltmesi olan İnternet Mühendisliği Görev Gücü’nün ( IETF ) bir dizi özelliğidir. IPv6’nın temelleri, IPv4’ünkilere benzer cihazlar, paketleri bir ağ üzerinden geçirmek için kaynak ve hedef adresler olarak IPv6’yı kullanabilir ve ping gibi araçlar, bazı küçük değişikliklerle IPv4’te olduğu gibi ağ testi için çalışır. IPv6 için spesifikasyon (RFC820) 2017’de yayınlandı ve İnternet Standardı’na (STD86) yükseltildi.

IPv4 ve IPv6 arasındaki fark

IPv4 üzerinden IPv6‘daki en belirgin gelişme, IP adreslerinin 32 bitten 128 bite uzatılmış olmasıdır . Bu uzantı, İnternet’in gelecekte önemli ölçüde büyümesini öngörür ve yaklaşmakta olan bir ağ adresi sıkıntısı olarak algılanan şey için rahatlama sağlar. IPv6, sürüm 4’teki eksikliklerin çoğunun düzeltilmesine yardımcı olmak için otomatik yapılandırmayı da destekler ve entegre güvenlik ve mobilite özelliklerine sahiptir.

IPv6’nın Faydaları

IPv6 avantajları şunları içerir: 128 bit (16 bayt) uzunluğundaki kaynak ve hedef adresleri destekler Bağlantı yerel kapsamı tüm düğümler çok noktaya yayın adresi kullanır Manuel yapılandırma veya DHCP gerektirmez . Ana bilgisayar adlarını IPv6 adresleriyle eşleştirmek için DNS’deki ana bilgisayar adresi (AAAA) kaynak kayıtlarını kullanır. IPv6 adreslerini ana bilgisayar adlarıyla eşleştirmek için IP6.ARPA DNS etki alanındaki işaretçi kaynak kayıtlarını kullanır. 1280 bayt paket boyutunu destekler (parçalanma olmadan). Yönlendirici tarafından hizmet kalitesi ( QoS ) işlemesi için paket akışını tanımlamak için Akış Etiketi alanını kullanır . Kullanımları Internet Denetim İletisi Protokolü iyi varsayılan ağ geçidinin IP adresini belirlemek için sürüm 6 (ıcmpv6) Yönlendirici İsteme ve Yönlendirici Bildirisi iletileri. IP adreslerini bağlantı katmanı adreslerine çözümlemek için Çok Noktaya Yayın Komşu Talep mesajlarını kullanır. Yerel alt ağdaki üyeliği yönetmek için Çok Noktaya Yayın Dinleyici Keşfi (MLD) mesajlarını kullanır.

IPv6 komplikasyonları

IPv6 komplikasyonları şunları içerir: Başlıkta bir sağlama toplamı içermez . IPv6’nın artık IP başlığını korumak için bir başlık sağlama toplamı yoktur, yani bir paket başlığı iletim hataları nedeniyle bozulduğunda, paket yanlış teslim edilebilir. IPv4 ve IPv6 makineleri birbirleriyle doğrudan iletişim kuramaz. IPv4’ten IPv6’ya geçiş yapma süreci yavaş ve sıkıcıdır. IPv6 alt ağını anlamak kendi başına zor olabilir. IPv6’da başlık sabit uzunlukta olduğundan, seçenekler IPv4’te olduğu gibi IP başlığına etiketlenemez. IPSec gerektirir Yönlendirici tarafından QoS işlemesi için paket akışını tanımlamak için Akış Etiketi alanını kullanır. Ana bilgisayarın, yönlendiriciler değil, parça paketleri göndermesine izin verir.

IPv6’yı kim dağıtır?

Google, Ağustos 2019’da Google’da arama yapanların yaklaşık yüzde 29’unun bunu IPv6 üzerinden yaptığını bildirdi. Federal İletişim Komisyonu ( FCC ) geçişin yıllarca süreceğini belirtiyor. Geçiş sırasında, IPv4 adreslerinin desteklenmeye devam etmesini sağlamak için İnternet servis sağlayıcıları, içerik ve uygulama sağlayıcıları tarafından adımlar atılacaktır. Bununla birlikte, geçiş sırasında FCC, çevrimiçi hizmetlerin bozulabileceği veya bozulabileceği ve IPv4 adreslerinin artan bölünmesi ve aktarılması nedeniyle gizliliğin tehlikeye girebileceği konusunda uyarıyor.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir