Tmux Nasıl Kullanılır?

Tmux Nasıl Kullanılır?

tmux’un yazarları bunu bir terminal çoklayıcı olarak tanımlar . Bu süslü terimin arkasında basit bir kavram gizlidir: Bir terminal penceresinde birden fazla pencere ve bölünmüş görünüm ( tmux lingo’da “bölmeler” olarak adlandırılır) açabilirsiniz . Her bölme kendi bağımsız çalışan terminal örneğini içerecektir. Bu, birden çok terminal emülatörü penceresi açmanıza gerek kalmadan görsel olarak yan yana çalışan birden çok terminal komutuna ve uygulamasına sahip olmanızı sağlar. Bunun üzerine tmux, bu pencereleri ve bölmeleri bir oturumda tutar. Herhangi bir noktada bir oturumdan çıkabilirsiniz. Buna “ayrılma” denir . tmux, siz tmux sunucusunu öldürene kadar (örneğin, yeniden başlattığınızda) bu oturumu canlı tutacaktır 2 . Bu inanılmaz derecede faydalıdır, çünkü daha sonraki herhangi bir noktada, o oturuma basitçe “bağlayarak” o oturumu tam olarak bıraktığınız yerden alabilirsiniz.

İlk Seansınıza Başlamak

İlk oturumunuz için tmux’u yeni bir oturumla başlatmanız yeterlidir: Durum çubuğu, tmux’un önemli bir parçasıdır. Şu anda açık olan pencerelerin (solda) yanı sıra tarih ve saat gibi bazı sistem bilgilerini de gösterir (sağda). Durum çubuğu da özelleştirilebilir ve etrafta gerçekten harika şeyler gördüm (yaklaşan takvim etkinlikleri, pil durumu, birkaç isim) ama bu daha sonra bırakacağımız bir şey.

Bölme Bölmeleri

Artık ilk oturumumuzu oluşturduğumuza göre, bölmeler hakkında bir fikir edinebiliriz. Yeni bir oturum oluşturduğunuzda, tmux varsayılan olarak bir pencere ve içinde tek bir panel ile başlar. Güzel bir bölünmüş ekran istiyoruz, bu yüzden bu kötü çocuğu bölelim. tmux’daki tüm komutlar, bir önek anahtarı ve ardından bir komut anahtarı (emacs’a oldukça benzer) tarafından tetiklenir . Varsayılan olarak, tmux C-bönek anahtarı olarak kullanır . Eğer alışkın değilseniz, bu gösterim biraz garip gelebilir. Bu emacs gösteriminde C-” Ctrltuşu basılı tutun” anlamına gelir 3 . Bu, C-bbasitçe Ctrlve btuşlarına aynı anda basmak anlamına gelir . Bölmeleri sol ve sağ bölmeye ayırmanın kısayolu C-b %. Sadece bir tmux en dizisinin bahsetmiştim kadarıyla hatırlamak öneki ve komut tuşu bir sol ve tuşuna sağ bölmeye tek bir panel bölünmüş Bu araç Ctrlve baynı anda, hem serbest, sonra da yazın %tuşuna.

Gezinme Bölmeleri

Şu anda yeni oluşturulan bölmede sıkışıp kaldık. Ama gerçekten sola dönmek istiyoruz. Kolay peasy: Farklı bir bölmeye geçmek, C-b kısayolu kullanır; burada , geçmek istediğiniz bölmeyi gösteren ok tuşudur. Bizim durumumuzda soldaki panele geçmek istiyoruz, bu C-b leftbizim için. Bunu tam olarak anlamamız için bir kez daha: Bu , soldaki bölmeye ulaşmak için Ctrlve b(ön ekiniz) ve ardından left ok tuşuna basmanız anlamına gelir . Artık devam edebilir ve yeni panellerinizin her birini daha da bölebilirsiniz. Bunu hissetmek için bölmelerinizi bir manyak gibi denemekten ve bölmekten çekinmeyin.

Windows Oluşturma

tmux’daki Windows, yeni sanal masaüstleri oluşturmaya benzetilebilir; Eğer daha önce büyük Linux masaüstü ortamlarından (KDE, Gnome) biriyle çalıştıysanız, umarım bu benzetmeyi faydalı bulursunuz. Yeni pencereler oluşturmak yazmak kadar kolaydır C-b c(son bir kez: bu Ctrlve bir bkerede, sonra c). Yeni pencere daha sonra tmux’un durum çubuğunda size sunulacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir