WordPress Domain Değiştirme Nasıl Yapılır?

WordPress Domain Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bazen kendi web sitenizin veya kendi WordPress blogunuzun WordPress etki alanının değiştirilmesi gerekebilir. Bunun nedenleri çok çeşitli olabilir. Web sitesinin adresi değişmiş olabilir ve bu nedenle URL’nin ayarlanması gerekir. Ancak WordPress sitesi yalnızca bir alt klasörde bulunabilir ve etki alanının kök dizinine getirilmelidir. WordPress adresi değiştirmek için çeşitli seçenekler sunar. Her çözümün kendi zorlukları ve zorlukları vardır, ancak sonuçta WordPress alanını istediğiniz zaman değiştirmenize olanak tanır.

wp-config.php Kullanarak Etki Alanını Değiştirin

WordPress etki alanını wp-config.php kullanarak değiştirmek en kolay seçeneklerden biridir. Bu varyant çok profesyonel değil, ama kesinlikle amacını yerine getiriyor. Önce WordPress’in kök dizininde wp-config.php dosyasını arayın. Ardından yeni adresi veya etki alanını elle programlarsınız. Ancak bu, dosyanın en başında veya sonunda yapılamaz. Etki alanını değiştirmek için toplamda aşağıdaki iki satıra ihtiyacınız var:

  • define(‘WP_SİTEURL’,yeni domain’)
  • define(‘WP_HOME’,’yeni domain’)

İki satır, WordPress veritabanındaki URL’lerin özelliklerinin üzerine yazılmasına neden olur. Arka uçta belirtilen URL’lerin de üzerine yazılır.

Yer Değiştirme Yoluyla Etki Alanını Değiştir

WordPress etki alanını değiştirmenin bir başka olasılığı da bunu yer değiştirme yoluyla yapmaktır. Yine bunun için wp-config.php dosyası gereklidir. Ayrıca wp-login.php dosyasının elinizde olması gerekir. Her iki dosyada da elle kısa bir kod programlamanız gerekir. Ancak, bu en başında veya en sonunda tekrarlanmamalıdır. wp-config.php dosyasını bulduğunuzda açın ve aşağıdaki kodu yazın:

define(‘RELOCATE’, true);

Şimdi wp-login.php dosyasını arayın ve tarayıcıya www.domain.de/wp-login.php yazarak açın. Giriş yapmanız istenecektir. Ancak henüz bunu yapmanıza izin verilmiyor. Öncelikle wp-config.php dosyasından relocate parametresini kaldırmanız gerekir. Şimdi wp-login.php ile giriş yapın. Ayarlar => Genel => WordPress adresi (URL) altında oturum açın. URL, WordPress blogunun yeni adresiyle değiştirilecektir. Normalde, bu yöntem sorunsuz çalışır ve web sitesine artık yeni alan adı üzerinden erişilebilir. Ancak bazen yanlış beyanlar olabilir veya web sitesine hiç ulaşılamayabilir. Bu olursa, tek yapmanız gereken son adımı geri almak, eski URL’leri yeniden girmek ve başka bir yöntem denemek.

Domain Veritabanı Aracılığıyla Değiştirmek

Dikkat: Veritabanında herhangi bir değişiklik yapmadan önce tam bir yedek oluşturmanızı öneririz!

Domaini elle programlama ile değiştirmek istemiyorsanız, bunu veritabanı üzerinden yapabilirsiniz. Veritabanındaki değişiklikler, domainde değişikliğe neden olur. Veritabanını kullanarak etki alanını değiştirmek, diğer yöntemlerle yapılabilen ayarların ve widget’ların kaybolmaması gibi belirleyici bir avantaja sahiptir. Aynı zamanda, değişiklikler doğrudan veritabanında yapılmamalıdır. Veritabanı girişlerini yeniden yazmak için özel eklentiler vardır. Bunlardan biri, etki alanı ve mutlak sunucu yollarının üzerine yazabilen WP Migrate DB Pro‘dur. Bir diğeri de aynı işlevlere sahip olan çoğaltıcıdır.

Veritabanını teorik olarak elle değiştirebilseniz de, bu size bazı problemlere neden olur. WordPress ve eklentileri, veritabanına yalnızca bir URL’den fazlasını kaydeder. Kayıtlar elle değiştirilirse, çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Örneğin, artık web sitenize erişemezsiniz veya belirli ayarlar kaybolabilir. İsterseniz veritabanını boşaltabilirsiniz. Ardından, web sunucusundaki depolama konumuna atıfta bulunan URL’ler ve tüm mutlak yollar değiştirilmeli ve son olarak dökümü yeniden oynatılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir