Hotlink Nedir?

Hotlink Nedir?

Hotlinking, birinin web sitesinin resim veya video gibi varlıklarına doğrudan bağlanarak bant genişliğini çalma eylemi olarak bilinir . Örneğin, A web sitesinin sahibinin sunucusunda belirli bir resmi barındırdığını varsayalım. B web sitesinin sahibi bu resmi görür ve web sitesinde de yayınlanmasını istediğine karar verir. Ancak, resmi indirip kendi sunucusunda barındırmak yerine, B web sitesinin sahibi doğrudan A web sitesinin etki alanına bağlanır. Bu nedenle, aşağıdaki gibi kendi etki alanları aracılığıyla görüntüye bağlanmak yerine: https://websiteB.com/path/to/image.jpg Bunun yerine A web sitesinin alanını kullanıyor olacaklardı: https://websiteA.com/path/to/image.jpg Birinin web sitesi varlıklarına bağlantı vermek , barındırma maliyetlerini büyük ölçüde artırabilir . Bu makale, bir web kullanıcısıysanız başka bir web sitesinin varlıklarına hotlink vermekten kaçınmanın yollarını ve bir web sitesi sahibiyseniz hotlinking’e karşı nasıl korunabileceğinizi vurgulayacaktır.

Hotlinking Nasıl Engellenir?

Bir web sitesi kullanıcısı olarak, her zaman diğer web sitelerinden varlıklara hotlink vermekten kaçınmaya çalışmalısınız. Bunu yapmak, varlığın asıl sahibinin gereksiz masraflara maruz kalmamasını ve sahibinin hotlink koruması uyguladığı veya varlığı kaldırdığı için bağlantı kurduğunuz varlığa erişilemez olmasını sağlamaya yardımcı olur. Aşağıda, sıcak bağlantıdan kaçınmak için birkaç çözüm bulunmaktadır. Varlıkları kendi sunucunuzda barındırın . Başka bir web sitesinden bir görsel bulduysanız ve bunu kendi web sitenizde kullanmak istiyorsanız, görseli doğrudan sunucunuza yükleyebilir ve oradan teslim edebilirsiniz. Bunu yapmak, tarayıcının ek bir DNS araması yapması gerekmediğinden varlığın teslim hızını da artıracaktır. Üçüncü taraf bir ana bilgisayar kullanın . Yine bir örnek olarak görselleri kullanarak, link vermek istediğiniz bir görsel bulursanız ancak onu yükleyecek bir sunucunuz yoksa, üçüncü taraf bir sunucu kullanabilirsiniz. Örneğin imgur gibi bir resim barındırma hizmeti , resminizi yüklemenize ve doğrudan web siteniz veya başka herhangi bir yere bağlantı vermenize olanak tanır. Her iki durumda da, başka birinin varlıklarını kullanmak için uygun yetkiye sahip olduğunuzdan emin olun (örneğin, mal sahibi size izin verdi veya varlık bir yaratıcı ortak kullanım lisansının parçası)

Origin Sunucusu Üzerinden Bağlantı Koruması

Web sitenizdeki bir resme başka bir yerde referans veriliyorsa ve bu nedenle bant genişliğinizi tüketiyorsa, hotlink koruması uygulayabilirsiniz. Bu, yalnızca belirli yönlendirenlerin varlıklarınıza erişmesine izin verir . Aşağıdaki bölümlerde bu korumanın hem Nginx hem de Apache ile nasıl sağlanacağı gösterilmektedir.

CDN İle Bağlantı Koruması

Bazı CDN‘ler ayrıca kullanıcıları için hotlink koruması sağlar. Örneğin KeyCDN , kullanıcıların HTTP yönlendiricilerini kısıtlamasına izin veren Bölge Yönlendiricileri adlı bir özelliğe sahiptir . Bu, web sitelerinin varlıklarınızı web sitelerine yerleştirmek için CDN trafiğinizi kullanmadığından emin olmanın kolay ve kullanışlı bir yoludur. Bu özellik, KeyCDN panosundaki Bölge Yönlendiricileri sekmesine giderek ve hangi etki alanlarının varlıklarınıza başvurmasına izin verileceğini tanımlayarak kolayca uygulanabilir . Bu tamamlandıktan sonra , Bölge Yönlendirmelerinizi doğru bir şekilde ayarladığınızdan ve beklenen yanıtları aldığınızdan emin olmak için HTTP Başlık Denetleyicisi aracını kullanın.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir