Backlink Nedir ve Nasıl Alınır?

Backlink Nedir ve Nasıl Alınır?

Backlink herhangi bir internet sitesi adresinin diğer başka internet sitesine link verilmesi diye bilinir. İnternet sitesinde olan özgün içerik durumunun başka bir internet sitesi kullanıcı kişinin açısından fark edilip link atanması sonucu internet sitesi içeriği ve internet sitesi genel olarak yayılmaya yön tutacaktır. Backlink sayesinde Google sayfalarınız da sıralamada yükselir. İnternet sitesinde yer alan özgün içerikler sonucunda ne kadar kaliteli Backlink sahibi olunursa, o kadar tutulan bir durum olur.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilir

Backlink alma konusu oldukça önemli bir yere sahip olup dikkatli bir şekilde takip edilmesi gereken bir husustur. Hem çok büyük faydalara neden olurken hem de çok büyük zararlara neden olabilir. Hatta bu durum sitenizin banlanmasına kadar gidebilir. Genel olarak arama motorları internete sitenize alınan backlinklerin nasıl yollar sonucu alındığına daha bir dikkat eder. Eğer ki hile yolu ile alındığı fark edilirse ve güvenilmez olarak değerlendirilirse backlinkler bu durum sonucunda internet sitesi açısından zararlı olur. Alınacak olan backlinkler sektör odaklı, tetrafik getirisi olan ve kaliteli sitelerden alınmalıdır.

Backlink alınma esnasında mümkün olduğu kadar kalıcı olacak bir internet sitesinin linklerinin alınmasına dikkat edilir. Kaliteli bir internet sitesinden veya herhangi bir konuda oldukça tutulan internet sitesinden geçici bir şekilde meydana getirilen Backlink arama motorunda ve ziyaretçi kitlesinin gözünde yükselebilir. Fakat şunu da unutmamak gerekir. Çünkü backlink ortadan kalkarsa sitenin itibarı tekrar düşebilir.

Backlink Nasıl Alınır?

  • Herhangi başka bir siteden, kendi oluşturduğunuz site için bir tanıtım yazısı alarak.
  • Özellikle önemli bir yere sahip olan blog yazarlarının altına yorum yaparak.
  • Blogger olan kişilerden internet sitenizi anlatan makale yazmalarını isteyerek.
  • Ücretli olarak haber, blog, wiki veya form sitelerinden geri bağlantı alarak.

En önemli Backlink ise sizin temas durumunuz olmadan başkası açısından beğenilerek Backlink yapılmasıdır. Aksi bir durumda kendini inisiyatifinizi kullanıp Backlink oluşturmak bazı sıkıntılara yol açabilir. Bunlardan bir tanesi ve en önemlisi spam olarak bilinendir. Arama motoru genel olarak her geçen gün sitelere sunulan linkler için değerlendirme kriterini değiştirir. Bu nedenle yakın bir zamanda internet sitesi adresine herhangi başka bir internet sitesinden link aracılığı ile gelecek olan kullanıcı kitlesinin davranış durumu bile önemli olur. Bu kullanıcıların sadece sitenize giriş yapabilmesi yeterli görülmeyip, sitede geçirmiş olduğu süre, herhangi başka bir sayfayı ziyaret edip etmemesi gibi durumlar oldukça büyük bir öneme sahip olur. Bu nedenle internet sitesi hazırlarken, Backlink konusu dikkat edilecek bir durum olur.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir