Next js Nedir?

Next js Nedir?

Next js, gerçek uygulamalarda çalışmak üzere kullanılan ve Vercel tarafından hazırlanmış olan React framework’dur. React ile birlikte kullanılarak, geliştirmeleri daha çok verimli bir şekilde yapmaktadır. Server Side Rendering desteğini kullanılarak, React uygulaması yazmayı sağlayan bir kütüphane görevi görür. Kurulum tarzı eklenti ayarları yapmaya gerek olmadan, SSR, Route, Code-Splitting (SSR) benzeri uğraş verici işlemleri hazır şekilde sunmaktadır. Bu sayede hem konfigürasyon konusunda sorun yaşamadan ve zamandan tasarruf edilmesini sağlamaktadır.

Next js Tercih Edilme Nedeni Nedir?

Next js tercih edilme nedeni, Next js’nin üretim için ihtiyaç olacak bütün özellikleri ile kullanıcıya en iyi geliştirici deneyimleri sunmaktadır. Sunucu oluşturma ve karma oluşturma, TypeScript desteği, yönlendirme ve akıllı gruplama ile ön geliştirme gibi çok daha fazla hizmetler sunmaktadır.

Next js tercih edilme nedeni, arasında, React kullanımında yapılandırma ihtiyacı yoktur. Geliştiriciyi görevlendirmeler üzerinde belirlenen kitaplığı kullanmaya zorlamaz. React rahat kullanmanın birtakım bedellerinin olması gerekir. Mesela optimizasyon ve yönlendirme gibi yaygın özellikler için dahi topluluk desteği ve kitaplığa ulaşılmasını isteyebilir. Next js kullanımında ise işler biraz farklıdır. Çok daha rahat kullanım sağlar ve yerleşik özelliklere sahiptir.

Next js tercih edilme nedeni hemen kullanıma onay vermesidir. SEO optimizasyonu yapılabilmek için, Server Side Rendering desteğini kullanmaktadır. Bu nedenle SEO ile ilgili bir site üzerinde çalışmalar yapılıyor olması durumunda, Next js tercih sebebi olmalıdır. Sayfa yüklemeleri çok daha hızlı şekilde yapılmaktadır. SEO ile ilgili problemlerin kolayca çözülmektedir. Otomatik olarak geldiği için birçok şeyi içerisinde hazır olarak gelmektedir.

Next js Özellikleri Nelerdir?

Next js özellikleri çerçevesinde, ön uç ve arka uçlardan bağımsız olarak, verimli olacak ön uç geliştirmeye yarayan mimariyi kullanır. Next js çerçevesinde stillendirilmiş olan JSX destekleri, CSS ve Sass ve Scss derlemeleri yer almaktadır. Ayrıca akıllı paketleme ve TypeScript desteği ile oluşturmaktadır.

Next js özellikleri arasında en belirgin özelliği, geliştirilmiş güvenlik sağlayarak, web tarayıcılarının üzerinde yükü azaltmaktır. Bu uygulama projenin tamamı için yapılabileceği gibi herhangi bir bölümüne de yapılabilir. Ayrıca içerik bakımından zengin olan sayfaların sunucu yanı oluşturmak için kullanılmasına ve seçilmesine onay verir.

Sitenin üzerinde herhangi bir varlık indirmeyen ve web sitesini ilk defa ziyaret eden kullanıcılar için    uygulamalara izin verir. Böylece web sitesinin yükünü azaltmaktadır. Site üzerindeki yapılandırılan değişiklikleri algılayarak uygun sayfaları yapılandırır. Böylece sunucunun sistemi yeniden başlatmasına gerek kalmaz.

Next js özellikleri denilince yazılım geliştiricilere sağladığı kolaylıklarda sayfa tabanlı yönlendirme kullanmaktadır. Aynı zamanda dinamik yönlendirmeler için destek içermektedir. Next js’nin diğer özellikleri arasında çalışma sırasında modül değiştirme, yükleme süresini azaltma, modüllerin canlı şekilde değiştirilmesi, sayfa yüklemesi için otomatik kodu bölme gibi seçenekleri yer almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir