Opencv Nedir Ne İşe Yarar

Opencv Nedir Ne İşe Yarar

Günümüzün bilişim sektöründe çok sayıda uygulama ve yazılımlar vardır. Bunların her biri farklı niteliklere sahiptir. Görevleri ise farklı alanlarda bilgisayar kullanıcılarını işlerini kolaylaştırmaktır. OpenCV gibi uygulamalar ise bilişim alanında en çok işe yarayan araçlardır. Günümüzde yaklaşık 47 milyondan fazla bireysel ya da kurumsal kullanıcıların kullanmak olduğu OpenCV; açık kaynak kodlu görüntüleme işlem kütüphanesidir. İlk olarak 1999 yılında intel tarafından geliştirilmiş ve daha sonraki yıllarda ise Google başta olmak üzere İtseez, AMD, Willow, Nvidia gibi şirket ya da toplulukların desteği ile değişmeye devam etmektedir. İlk sürümü ise 2000 yılında piyasaya çıkmıştır. İlk  çıktığında C Programlama dili ile geliştirilmiştir. Daha sonraki yıllarda ise C ++ dili ile geliştirilmiştir. En avantajlı tarafı da bağımsız bir kütüphanedir. Bu özelliği sayesinde İOS, OS, Android, MAC, Linux ve Window gibi çok sayıdaki işletim sistemleri tarafından desteklenmektedir.

OpenCV Özellikleri Nelerdir,

OpenCV kütüphanesini içinde makine öğrenmesine veya görüntü işlemeye yönelik 250’dan fazla algoritma bulunuyor. Bu algoritmaların temel görevi ise yüz tanıma, görüntü işleme, insan hareketlerini tespit etme, optik karakter tanıma, görüntü karşılaştırma, OCR işleme yapmaktır  OpenCV özellikleri ya da mimarisi iyi anlamak ya da tanımak için bileşenleri konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. 

OpenCV Bileşenleri Nelerdir

OpenCV Bileşenleri; Core, Highgui, İmgproc, Imgcodecs ve Videoio şeklinde isimlendirilmektedir. Bu bilenlerin her biri farklı görevlere sahiptir.  Bu bileşenleri her birini detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse;

Core OpenCV temel fonksiyonları ile point, matrix benzeri veri yapılarını barındırır. Bunun haricinde görüntünün üstüne çizim yapmak için gerekli metotları ve XML işlemleri için gerekli bileşenlere sahiptir.

HighGui  bileşen ise kütüphane içerisinde pencereleri yönetme, resim görüntüleme, grafiksel kullanıcıları arabirimleri için gerekli olan metotlara sahiptir.  3.0 ve önceki sürümlerde dosya sisteminden resim dosyasını yazma ya da okuma gibi işlevleri rahatlıkla yapabiliyordu.

Imgproc OpenCV kütüphanesini önemli bileşenlerinden bir tanesidir. Bunu görevi ise filtreleme operatörleri üzerinden nesne belirlemek, kenar bulmak, renk uzayın yöntem, renk ekleme ya da renk yönetimi şeklinde fonksiyonları içerisine alır. 3 ve sonraki sürümlerde bazı fonksiyonları değişse de 2 ve 3 sürümde olan fonksiyonların büyük bir bölümü aynı kalmıştır.

Imgcodecs dosya üzerinde video ya da resim okuma yazma gibi işlemleri gerçekleştiren fonksiyonlara sahiptir.  

Videoio sistem dosyası üzerinde kamera ya da video cihazları erişim sağlayarak görüntü almak ya da görüntü yazmak için gerekli metotlarda sahiptir.  3 sürümü ve öncesindeki paketlerde çoğu metotlar video paketi içerisinde yer almaktaydı.

Nerelerde Kullanılır?

OpenCV günümüzde büyük ya da küçük ölçekli şirketler başta olmak üzere hükümet organlarında, tıp, askeri alanda eniz altında sonar sistemlerinde hayvan insan ve araç takip etme sistemlerinde gibi önemli alanlarda kullanılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir