PHP Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

PHP Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan kodlama dillerinden birisi de PHP‘dir. 1994 yılında ilk kez piyasaya Rasmus tarafından sürülmüştür. PHP açık kaynaklı bir yazılım dilidir. Büyük ve küçük işletme kuruluşlarında yaygın olarak kullanılıyor. PHP sisteminin birçok özelliği bulunuyor. Kolay güncellenen sayfa içeriği oluşturma işleminde kullanılır. Sunucular üzerinden dosya oluşturma, dosya açma, dosya okuma işlemlerinde kullanılır. Ayrıca dosya sonlandırma işleminde de PHP kullanılır.

PHP yazılımının veri toplama kabiliyeti bulunuyor. Çerez gönderimi ve alımı işlemlerini gerçekleştirir. Ziyaretçi erişimlerini kontrol edebilir. Aynı zamanda bunların yanında kullanıcı bilgilerini şifreleme işlemini gerçekleştirir. Böylelikle birçok alanda kullanıcılara avantaj sağlar. Fonksiyonel özellikleriyle PHP popülerliği her geçen gün artan en önemli yazılım dilidir.

PHP Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

İnternet sitelerinin %90’ından fazlası PHP ile oluşturulmuştur. Dolayısıyla PHP en çok kullanılan programlama yazılımı olarak bilinir. PHP kullanmanın en önemli avantajlarından birisi de açık kaynak kodlu olmasıdır. PHP bütünüyle ücretsiz olarak sunulan bir yazılım dilidir. Böylelikle geniş geliştirici topluluğuna sahiptir. PHP yazılımı kendi desteğini sahip bir yazılım dilidir. PHP kullanımı son derece basittir. Programcılar ve yazılımcılar çok hızlı bir şekilde yazılımı öğrenir.

PHP ayrıca ölçeklenebilirdir. Bir internet sitesinin büyümesini ve gelişmesini sağlar. Daha fazla sunucu eklenebilme özelliğini sağlar. Ayrıca kolaylıkla genişletilme özelliğine sahiptir. PHP kullanımı sonucu yükleme hızı azalır. Yüksek hızlı fonksiyonu sayesinde birçok yönden avantaj sağlar. Böylelikle iş yükünü azaltır. Maliyeti son derece uygundur. Özel geliştirme özelliklerine sahiptir. PHP ayrıca web sitenize olan ziyaretçi akışınızı artırır. Bu sayede web sitenize daha fazla ziyaretçi gelir. Dolayısıyla sitenizin popülerliğinde ciddi düzeylerde artışlar yaşanır.

PHP Kullanan Ünlü İnternet Siteleri!

Günümüze PHP kullanan birçok popüler web sitesi bulunuyor. Bu popüler web siteleri şu şekildedir;

  • Facebook 24,8 milyar tahmini ziyaretçi
  • Yahoo 5,0 milyar tahmini ziyaretçi
  • Wikipedia 16B tahmini ziyaretçi
  • Slack
  • Tumblr 330 milyon tahmini ziyaretçi
  • Mail chimp
  • ETSY
  • WordPress

Yukarıdaki popüler siteler PHP kullanımı oldukça fazla önem veriyor ve kullanıyor. PHP kullanımı her geçen gün daha popülerleşiyor. Yakın bir zaman aralığında internet sitelerinin %100’ünün PHP kullanacağı tahmin ediliyor. PHP kullanarak web sitenizin gelişimini artırabilir, trafik akışışını ciddi düzeylerde yükseltebilirsiniz. Böylelikle yazılım dilleri arasında günümüzde en çok tercih edilen yazılım türü olarak biliniyor. Yazılım dillerine olan ilgi ve talebin artmasıyla beraber PHP yazılımına olan talepte artar.

PHP sitemi kendi güvenlik işlevselliğini kendisi sağlar. Açı kaynaklı bir kod özelliğine sahip olduğu için eleştirilerin hedefinde olsa da PHP sistemi kendi güvenlik duvarını oluşturabiliyor. PHP günümüzde web siteleri için oldukça önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Her yönden web sitenize avantaj sağlayan PHP kullanımı ve kurulumu dakikalar içerisinde hızlıca gerçekleşir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir