Marka İsmi Bulma, Akılda Kalıcı Marka Adı Nasıl Bulunur?

Marka İsmi Bulma, Akılda Kalıcı Marka Adı Nasıl Bulunur?

Marka isimleri işletmelerin en önemli tanıtım araçlarıdır. Ayrıca işletmeniz hakkında kişilerde ön fikir oluşmasını sağlar. Bu sebepten ötürü uygun marka ismini tercih etmek oldukça önemlidir. Marka adları şirketleri, işletmeleri ve firmaları tanımlıyor. Rakip firmalardan ayırır. Marka isimleri aynı zamanda marka sahiplerinin hakkını korur. Marka isimlerine genellikle amblemler eşlik eder.

Markanızın ismini doğru bir biçimde seçmek oldukça kritik bir süreci oluşturur. Marka ismi oluştururken ilgi çekicilik, sıra dışılık, özgünlük oldukça önemli faktörlerdir. Kopya marka isimleri oluşturmanız yasal yaptırımlarla karşılaşmanıza sebep olabiliyor. Bu sebepten ötürü marka isimlerinizi mutlaka orijinal şekilde oluşturmalısınız.  Marka ismi oluştururken aşağıdaki marka türlerinden faydalanabilirsiniz.

İşletme Sahibinin Adı

Günümüzde en pratik ve en çok kullanılan marka isimleri kurucu kişilerin isimleridir.  Kurucu ismi kullanmak akılda kalıcılığı artıracağı için oldukça etkili bir ad seçimi olarak bilinir. Birçok işletme sahibi marka oluşturma işleminde kendi adlarını kullanıyor. Aynı zamanda soyadını kullanan işletme sahipleri de bulunuyor.

Tanımlayıcı Adlar!

Pratik bir marka isimlendirme yöntemi olan tanımlayıcı adlar oldukça fazla kullanılan marka ismi bulma yöntemidir. İşletme sahiplerinin ürünlerini, hizmetlerini tanımlanmasında tanımlayıcı adlar oldukça fazla rol oynar. Internet Explorer örnek olarak verilebilir.

Coğrafi Marka İsimleri!

Marka isimlerinin tanımlanmasında coğrafi isimler oldukça önemli rol oynar. Bölge, yer, konum adıyla markanızın ismini belirleyebilirsiniz. Türk Hava Yolları bu marka adı türüne en iyi örnektir. Şirketin Türkiye’de olduğunu belirtir. Ayrıca Emirates Airlines hava yolu markası da markanın İngiltere’ye ait olduğu belirtir.

Kişisel İsimler

Şirketle hiçbir bağlantısı olmayan kişilerin isimlerinin kullanılması yöntemidir. Tarihsel objeler, efsaneler, hayali temalardan marka ismi oluşturulma yöntemi olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Sıra dışı bir isimlerle markanızın kalitesini daha popüler, ilgi çekici duruma getirebilirsiniz. Bu yöntem son günlerde popülerliği ciddi düzeylerde artan yöntemlerin başında geliyor. Sıra dışı isimlerle oluşturacağınız marka isimleriniz işletmenize olan ilgiyi ve talebi artırır. Dolayısıyla oldukça etkili bir marka seçim yöntemi olarak biliniyor.

Marka Adı Oluşturmada Püf Noktalar Nelerdir?

Marka adı oluştururken dikkat etmeniz gerekenler bazı püf noktalar bulunuyor. Markanızın adını oluştururken olabildiğince ismini kısa tutmaya özen gösterin. Kısa isimler akılda kalıcılığı artırır. Böylelikle müşterilerinizin aklınızda kalırsınız. Marka ismi oluşturmuş olan kişilerden destek almakta oldukça önemli bir süreçtir. Uzman kişilerin tavsiyeleriyle hareket etmek sizi daha etkili bir konuma getirir. Oluşturacağınız adın mutlaka orijinal olmasına dikkat edin.

Kopya adlardan, kopya logolardan tamamen uzak durun. Markanızın popülerliğini artırmada orijinallik en önemli araçların başında gelir. Orijinal isimler ve amblemlerle markanızın kalitesini artırabilirsiniz. Oluşturacağınız markanızın ismiyle, logonuzun uyumlu olmasına dikkat ediniz. İsim ve logo uyumu marka popülerliğinin artırılmasında oldukça önemlidir. Dolayısıyla aradaki bağlantıyı oldukça etkili bir şekilde sağlamanız gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir