HTTP/3 Nedir, Ne İşe Yarar

HTTP/3 Nedir, Ne İşe Yarar

Hypertext transfer protocol olarak açılımı olan http türkçe olarak köprü metni aktarım protokolü olarak adlandırılır. Görüntülemeler sonucunda http web tarayıcısı üzerinden aktarılan bilgiler doğru görünür.

HTTP/3 Nedir?

Transmission control protocol olarak adlandırılır. Bunun açılımı ise TCP’dir. Bunun için ise bazı paketler kullanılır. İnternetin üzerinden TCP Bir paket olarak oluşturulur ve TCP paketi google tarafından geliştirilir.

Böylece paket bilgileri sağlanmış olur.Aynı zamanda hızlı problemlere hızlı çözümler getirilmiştir.

Kullanıcılar bu avantajları kullandığında  yerleşmiş şifreleme özelliği kullanırlar.

HTTP VE TCP Arasındaki Fark

Hypertext transfer protocol ve transmission control protocol olarak adlandırılan bu iki kavram arasındaki farklardan bir tanesi işlemcileridir. Eğer işlemciler doğruysa http bunu kabul etmektedir.

Tarayıcı Desteği

Tarayıcı tarafından desteklenen bazı dosyalar vardır. Yükleme performası açık olması ile birlikte daha üst düzeye çıkan ve güvenli olmasını sağlayan bu tür tarayıcılar google chrome cloud fare firefox kullanıcılara  destek vermeye başladı. Sitenin yüklenme hızı ile aynı oranda olan yerleşik şifreleme ortadan kalkacaktır.

Site yükleme

Memnuniyet açısından iyi olan tarayıcı desteği oldukça önemlidir. Youtube üzerinden ara belleğe almada öncelikli olarak gecikmenin % 9’u azaltılıdığı görülmektedir.

HTTP’nin Yeni versiyonu 2013 yılında ortaya çıkmıştır. Ve bunu en çok destekleyen chrome’dur. İETF QUİC versiyonunu desteklemez.  TCP prokolü oldukça önemli bir kaynaktır.

İşlemciler işlem yapabilme sürelerinin artırılması ile wifi ile mobil arasında bağlantı kurar. Burada geçiş yaparken kullanılan ağ bağlantıları  yüklenir. Böylece kullanıcıların site yüklemesi ve siteler arasındaki geçişi sağlaması protokoller tarafından kolay olur. Kesintisiz ağ kullanılmaktadır protokollerde. Güvenlik açısından iyi olan internet siteleri oldukça güvenilirdir.

Hata payı  düşük olması ile birlikte QUIC kullanılması oldukça olasıdır. Kullanıcıları memnun etmenin yanı sıra internet üzerinden bağlantılara daha çabuk ulaşmasına olanak tanır.

Google açıklamasına göre QUİC  google aracılığı ile desteklenecek. Kendiniz test ederek google’ın sunmuş olduğu olanaklardan yararlanabilirsiniz.

Protokol oldukça farklı bir kavramdır. Eğer protokolü yüksek olan bir QUİC kullanıyorsanız bu oldukça iyi bir şey .Çünkü güvenlik açısından oldukça farklı olan QUİC kullanıcılarına sesleniyor. 2013 yılında google tarafından kabul edilen QUİC oldukça güvenilir bir sistemdir.

Google http/3’e  bir imkan sunmuştur. Eğer protokol güvenilir olursa google tarafından destekleneceğini belirtmiştir. Google’ın güçlü bir tarayıcıdır. Ve diğer tarayıcılara göre oldukça sağlam ve kalitelidir.  Kaliteli olması açısından içerisinde her türlü siteyi bulunduran google, diğer tarayıcılara göre oldukça üstündür. Versiyon olarak diğerlerinden farklı olan İETF QUİC’den farklıdır. Diğerlerinden farklı olan IETF  sunucusu açısından oldukça farklıdır. Http/3 check yazılması ile yeni sürümün yüklenmesi oldukça iyidir. Çünkü bu şekilde sistem kendini test eder. Bu şekilde de http protokolü oldukça yüksek kalitede çalışmaktadır. Somut bir biçimde görülmesi gerçek olan IETF sunucusu QUİC ile birlikte çalışmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir