Hotjar Nedir?

Hotjar Nedir?

Bir web sitesi oluşturduğunuzda, hedef kitlenizin istedikleri deneyimi elde etmeleri için üzerinde birtakım iyileştirmeler yaparsınız. Bununla birlikte, web sitenizi oluşturuyor olabilirsiniz ve kullanıcıların genellikle geri döndüklerini fark edersiniz – bu, web sitenizin sunduğu şeylerden memnun olmadıklarının bir göstergesidir. Böyle zamanlarda, web sitenizi hedef kitlenizin gözünden görebilmeyi ve deneyimlerini anlayabilmeyi dilersiniz.

Hotjar ile tam da bunu yapabilirsiniz. Hotjar, kullanıcıların web sitenizi nasıl deneyimlediğini anlamak ve neyin eksik olabileceğine dair fikirler bulmak için ısı haritaları, kaydırma haritaları ve çok daha fazlasını oluşturmanıza olanak tanır. Hotjar, kullanıcıların web sitesi deneyimlerini daha iyi anlamak için bir sayfada nereye tıkladıklarını ve ne kadar ileri kaydırdıklarını görselleştirmenizi sağlayan bir ısı haritası aracıdır. Araç, kullanıcıların web sitenize nasıl göz attığını anlamanıza ve aşağıdakilerle ilgili hipotezleri listelemenize yardımcı olabilecek veriye dayalı bilgiler sağlar:

  • Neden sayfanın yarısında geziniyorlar (sıkıldılar, aradıklarını bulamadılar vb.)
  • Neden belirli bir CTA’ya (konum, renk, CTA metni vb.) tıklamıyorlar?
  • Neden sayfalarınızın en altına iniyorlar ama yine de yorum yapmıyorlar?

Hotjar’ı Web Sitemde Nasıl Kullanırım?

Hotjar’ın sitenizde kurulumu ve kullanımı kolaydır. Hotjar ile tek bir izleme kodu alırsınız. Bu izleme kodunu alıp web sitenizdeki kodlamaya yapıştırıyorsunuz. Sitenizi bir site oluşturucuda barındırmıyorsanız, kodu izlemek istediğiniz herhangi bir sayfanın head () etiketine koyabilirsiniz. Hotjar, web sitenizin bu bölümüne yerleştirildiğinde en iyi sonucu verir. Shopify veya WooCommerce gibi bir üçüncü taraf web sitesi kullanıyorsanız, Hotjar web sitesinde kodun nasıl kurulacağına ilişkin talimatları bulabilirsiniz. Kodu yükledikten sonra, doğru şekilde yüklendiğinden emin olmak için kontrol panelinizi kontrol edin. Her şey yolunda görünüyorsa, başlamaya hazırsınız demektir.

Hotjar Kullanmak İçin Deneyimli Bir Veri Toplayıcı Olmanıza Gerek Yok

Bir veri aracını kullanmanın en büyük endişesi, nasıl kullanılacağını bulmak için zorlu bir öğrenme eğrisi olmasıdır. İnsanları, işlerine önemli ölçüde fayda sağlayabilecek bu tür araçları kullanmaktan caydırır. İşletmeniz için kurulumu basit ve kolaydır.

Kullanıcıların Sitenizle Nasıl Etkileşime Girdiğini Görebilirsiniz

Hotjar, insanların web sitenizle nasıl etkileşime girdiğine dair görsel bir anlayış sağlar. Hotjar, dağlar kadar veriye bakmak yerine verilerinizi çalışırken görmenizi sağlar. Örneğin, hizmet sayfanızdan iletişim sayfanıza olan tıklama oranı (TO) düşük olduğunu hayal edin. Ham verilere baktığınızda neden düşük olduğunu anlamayabilirsiniz. Her işletme, kitlenizin isteklerine uygun bir deneyim yaratabilmeniz için hedef kitlesini ve davranışlarını daha iyi anlamak ister. Verilere bakmak, kullanıcıların web sitenizi nasıl deneyimlediğinin tam içeriğini vermez. Bu verileri Hotjar’ın görsel haritalarıyla birleştirdiğinizde, verilerinizin bağlamını daha kolay anlayabilirsiniz. Bu nedenle, bazı kullanıcıların uzun bir süre bir sayfada kaldıklarını tespit ederseniz, o zaman bir video veya infografik gibi, sayfada neden kaldıklarını anlamaya çalışabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir