AMP Nedir? Ne İşe Yarar?

AMP Nedir? Ne İşe Yarar?

Google arama motorlarında sık sık sorgulanan yazılım projelerinden birisi de AMP nedir? Konusudur.  AMP en basit anlatımıyla “hızlandırılmış mobil sekmeler”” olarak tanımlanıyor. Mobil sayfaların daha seri bir şekilde yüklenmesini sağlar. Ayrıca AMP açık kaynaklı bir yazılım projesidir. İsteyen bütün kişiler AMP komutlarını kullanmayı öğrenebilir. İstedikleri sayfaları AMP projeleriyle oluşturabilir. Google tarafından oluşturulan bu proje “Facebook ınstant articles” projesine rakip olarak oluşturulmuştur.

AMP üst düzey hız için tasarlanmış bir projedir. Salt hız özelliklerine son derece uygundur. Google platformu doğrulanmış sekmeleri ön bellekte saklar. Ayrıca temel içerik ön bellekte saklanır. Bu sayede içerikleri sekmeden getirmek zorunda kalmazsınız. Bu işlemler gerçekleştirilirken “JavaScrip” programı kendisini soyutluyor. JavaScrip uygulamasında bazı özel kullanım komutlarına izin veriliyor.

AMP Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

AMP kullanmanın günümüzde birçok avantajı bulunuyor. Kendi sayılarınızı web sayfanızda bulunmasına izin verir. Üst düzey reklam şirketleri AMP kullanarak reklamlarının daha ön sıralarda yer almasını sağlıyor. Google platformu AMP destekli web sitelerini destekli olmayan sitelere göre daha ön sıralarda gösteriyor.

Böylelikle web siteniz AMP tarafından destekleniyorsa mobil cihazlarda daha üst sıralarda yer alır. Bu sayede web sitenize olan ziyaretçi akışınız hızlanır. Site trafiğiniz ciddi oranda artar. AMP ayrıca sayfalarınızın yüklenme hızını mükemmel düzeyde artırır. Online reklamcılıktan kar elde eden web sitelerine büyük getiriler sağlar.

AMP kodlama ve tasarım yapmanızı sağlar. Ayrıca yerleşim ve içerik oluşturmanıza da yardımcı olur. Bunun yanında erişebilir ve bulunur olmanızı kolaylaştırır. Arama motorlarında daha açık bir web sitesi olmanızı sağlar. Doğrulama işlemlerinin yapılandırılmasını sağlar. İşlemlerinizi “Google Search Console” de bildirir. Yapısal veriler ile web sayfalarınızın zenginleştirilmesini sağlar. AMP web sayfalarındaki hatalarınızın tespit işlemini gerçekleştirir.

HTML yazılımı hakkında bilgi sahibiyseniz kolaylıkla AMP sekmesi oluşturabilir sonrasında ise oluşturduğunuz sayfaları yayınlayabilirsiniz. Böylelikle Google arama motorunda erişebilir bir web sayfası konumuna sahip olabilirsiniz. Erişimlerinizi güçlendirmek için yapısal veriler kullanabilirsiniz. Bu sayede web sayfanızı daha ilgi çekici konuma getirebilirsiniz. Mobil uyumluluk konusunda üst düzey performansa sahiptir.

Mobil sayfalarınızın daha hızlı bir şekilde açılması ziyaretçi kitlelerinizin artışını sağlar. Bu sayede web siteniz daha popüler bir hale gelir. Ayrıca SEO uyumluluğu açısından da oldukça önemli bir işleve sahip olur. Google arama motorunda sıralamanız ciddi ölçüde artar. Sıralamanızın yukarılarda yer alması web sitenizin tanınırlığını artırır. Özellikle e-ticaret, reklamcılık alanında faaliyet gösteren web siteleri için AMP oldukça önemli bir avantajdır.

AMP kullanımı son derece kolay, kurulumu basit bir sistemdir. Ayrıca AMP sayesinde içerikleriniz daha etkileyici bir hale gelebiliyor. AMP yüklenmesi zorunlu değildir. Eğer ki internet sitenizin yükleme hızınız yüksekse AMP kullanmanıza gerek yoktur. Ancak gene de AMP yüklerseniz web sitenizin hızı her türlü şekilde artacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir