Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi Nasıl Açılır?

Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi Nasıl Açılır?

E-ticaret siteleri, internet üzerinden kolaylıkla online alışveriş yapılmasını sağlıyor. Son yıllarda özellikle pandeminin etkisiyle elektronik ticaret oldukça fazla rağbet gören bir iş modeli halini almış durumda.

Online ticaretin global ticaretteki payının önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor. Peki bu artıştan yararlanarak e- ticaret sitesi kurmak isteyen kişiler neler yapmalı? Başarılı bir e-ticaret sitesi nasıl açılır? E-ticaret faaliyetlerinde başarılı olmak isteyenlerin izlemesi gereken yollar ve dikkat etmesi gereken unsurları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

E-Ticaret Platformu Seçimi

Bir e-ticaret sitesi kurarken hangi firmayla çalışacağınız, hangi yazılımı tercih edeceğiniz önem taşır. Kodlama süreçlerine hakimseniz kendi yazılımınızı geliştirebilir, değilseniz hazır altyapıları tercih edebilirsiniz. E-ticaret platformu seçimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Platformun sunduğu araçlar
 • Ücretlendirme paketleri
 • Tasarım özellikleri
 • Mobil cihaz desteği ve görünümü

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

E-ticaret sitesi kurulmadan önce hedef kitlenin belirlenmesi gerekir. Bu konu sitenin tasarımı, ürünlerin pazarlanma stratejilerinin belirlenmesi ve gönderim seçeneklerinin belirlenmesi üzerinde de etkilidir.

Hedef kitlenin nelere ihtiyaç duyduğu, kitleyle nasıl iletişim kurulabileceği ve ürün satmaya nasıl teşvik edilebilecekleri belirlenmelidir.

Satılacak Ürünün Belirlenmesi

Sitede satılacak ürünün belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Web sitenizde satacağınız ürünlerde başarılı olmak için yapabilecekleriniz şunlardır:

 • Trendleri yakından takip etmek
 • Henüz girilmemiş bir pazar bulmak
 • Popüler ürünleri geliştirerek bir adım öteye götürmek
 • Gönderimi kolay ürünler seçmek
 • Kar oranı yüksek ürünleri belirlemek

Ödeme Yöntemlerinin ve Sağlayıcının Belirlenmesi

İşletmeye gelen ödemelerin güvenli ve sorunsuz alınmasında ödeme yöntemlerinin ve sağlayıcının belirlenmesi önemli bir noktadır. Ödeme işlemlerini yürütecek güvenilir bir ödeme sağlayıcısı bulduktan sonra ödeme yöntemlerini olabildiğince çeşitlendirmek gerekir. Müşterilerin en sık tercih ettikleri ödeme yöntemlerine yer vermek gerekir.

Marka İsminin Belirlenmesi ve Domain Alımı

Web sitenize akılda kalıcı, ürün veya hizmet hakkında ipucu veren bir isim bulmalısınız. Doğru şekilde marka isminin belirlenmesi ve domain alımı müşterilerin size kolay ulaşmasını sağlayacaktır. Marka isminizi seçerken arama motoru optimizasyonundan faydalanabilirsiniz. Fikirlerinizi sosyal medyada, arama motorlarında ve ticari sicil kayıtlarında aratmalısınız.

 Marka isminizi bulduktan sonra marka ismiyle eşleşen profesyonel bir domain almanız gerekir.

Satış Odaklı Site Tasarımı

Fiziksel mağazalarda olduğu gibi online mağazalarda da satış için cazip bir vitrin oluşturmak gerekir. Satış odaklı olunması, satın alma ve ödeme süreçleri sorunsuz gerçekleştirilmesi e-ticaret sitelerinde oldukça önemlidir.

Satış odaklı site tasarımı için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Ne sattığınızı vurgulayın
 • Yüksek kaliteli net görsellerle ürününüzü tanıtın
 • E-ticaret sitesi şablonlarından faydalanın
 • Yönlendirici gezinti çubukları oluşturun

Pazarlama Stratejileri Geliştirilmesi

Ücretli veya ücretsiz pazarlama stratejileri geliştirilmesi, e-ticaret sitenize müşterilerin yönelmesini sağlayacaktır. Sosyal medya platformlarında işletme hesabını oluşturmak, müşteri e-posta listesi oluşturmak ve SEO optimizasyonu işletmenizin daha görünür olmasını ve satışların artmasını sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir