En Popüler Alan Adı Uzantıları TLD Nedir?

En Popüler Alan Adı Uzantıları TLD Nedir?

TLD kelime anlamıyla üst seviye alan adları demektir. TLD uzantıları sayesinde internet sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınızın sitenize olan algılarında ciddi artışlar yaşanabilir. Günümüzde kişiler .com eklentiyle .org eklentisine karşı farklı görüşlere sahiptir. Hosting sunucunuzun alan adını oluştururken popülerliğine oldukça fazla dikkat etmeniz gerekiyor.

Popüler olmayan adlarına olan ilgi daha azdır. Dolayısıyla alan adı uzantısının popüler olması oldukça önemlidir. Bütün farklı alan isimlerinin ve rakamlarının kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Fakat kaliteli bir TLD uzantısı tercih etmek sitenizin online konumunu geliştirmede oldukça önemli bir yere sahip olacaktır. TLD alan isminin sonuna gelen üst düzey ekleri ifade ediyor. Alan isminin son kısmı olan TLD uzantısı URL uzantısından sonraki kısımdır. Günümüzde en yaygın kullanılan domain uzantıları; net, org, com şeklindedir.

Ayrıca bunlardan farklı olarak üst düzey birçok domain uzantısı bulunuyor. Web sitenize en uygun domaine karar verdikten sonra domain seçiminizi onaylamanız gerekiyor. Seçim işlemini gerçekleştirdikten sonra domaini kaydettirebilir, tescilini gerçekleştirebilirsiniz. Domainler günümüzde farklı amaçlarla kullanılabiliyor. En çok kullanılan domain uzantılarından birisi olan .com belli bir amaç doğrultusunda kullanılmaz. Çok fonksiyonlu amaçlar için kullanılır. Günümüzde en fazla tercih edilen uzantıların başında ‘’.com’’ uzantısı gelir.

Bir başka uzantıda ‘’.edu’’ oluyor. Bu uzantıda eğitim merkezli kurumlarda kullanılıyor. Üniversiteler özellikle bu TLD uzantısını sıklıkla kullanıyor.

TLD Uzantısı Nasıl Alınır?

Kişilerin Google arama motorlarında en sık sordukları sorulardan birisi de TLD uzantısı nasıl alınır? Sorusu oluyor. Bu soru son günlerde popülerliği her geçen gün artıyor. Öncelikle alan adınızı belirlemeniz gerekiyor. Alan adınızı belirlerken mutlaka özgün olmalısınız. Kopya alan adlarını belirlerseniz hukuki yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Tescil Etme işlemini firma sorgulama sayfasından yapabilirsiniz. Böylelikle hangi uzantıların boşta olduğunu görebilirsiniz.

Kullanıcılar çoğu zaman ‘’.com’’ uzantısını alıyor. Günümüzde en fazla tercih edilen ve kullanılan uzantıların başına ‘’.com’’ uzantısı geliyor. Alan adınızı seçerken içerisinde sadece harfler oluşması gerekiyor. Çok nadir olarak sayılar ve özel işaretlerde kullanabilirsiniz. Bir alan adı oluştururken 63 karakteri geçmemeniz gerekiyor. 63 karakteri geçmesi durumunda tescil işleminiz onaylanmaz. Alan adları seçimi yaparken SEO uzmanlarından destek alabilirsiniz.

SEO uzmanlarından alacağınız desteklerle en kaliteli link yapılandırmasını ve alan adı yapılandırmasını oluşturabilirsiniz. Böylelikle web sitenizin popülerliğini artırabilir, ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz. Bütün bu işlemler neticesinde web sitenize olan bakış açısı değişecektir. Web sitenizin platformda hızla yükselecektir. TLD uzantısı oluşturmak profesyonellik gerektiren bir iştir. Amatör, etkisiz uzantılar oluşturmanız durumunda web sitenizin puan sıralaması düşecektir.

Ayrıca sitenize olan trafik akışında da ciddi eksilmeler yaşanacaktır. Dolayısıyla web siteniz rakip sitelerin gerisinde kalarak, itibarsız bir site konumuna gelecektir. Web sitenizin itibarını yükseltmek ve korumak için en uygun TLD uzantısını tercih etmeniz gerekiyor!

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir