WordPress’te Header Nasıl Düzenlenir?

WordPress’te Header Nasıl Düzenlenir?

WordPress, oldukça popüler bir içerik yükleme platformudur. Çünkü WordPress sayesinde birkaç tıkla birden fazla web site sahibi olabilirsiniz. Genel olarak bir WordPress web sitesini kurmak ya da çalıştırmak için yapmanız gereken tek şey, WordPress hosting (çalıştırma planı) seçmek olacaktır.

Eğer web site düzenleme ve yönetme işlemlerinde henüz acemiyseniz, bununla birlikte header özelliklerini düzenlemek istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

WordPress Header’ı Nedir?

WordPress Header alanı, web sitenizin en üst kısmını ifade eder. Header alanı genel olarak logonuzu ya da menünüzün bulunduğu alanı kapsar. Ancak bu kısım video, galeri, müzik ve başka ögeleri içerecek şekilde de düzenlenebilir. Sitenizi ziyaret eden kişinin açtığı sayfadan bağımsız olacak biçimde header alanı ayrı tutulur. Bu sayede web sitenizi ziyaret eden kişi logonuzu, menülerinizi ve gerekli olan diğer header sekmelerinize kolayca erişebilir.

Header bölümüne teknik açıdan bakacak olursak eğer, ziyaretçilerinizin göremeyeceği fakat sizlerin rahatlıkla erişebildiği ve gerekli kodları girme imkanını yakaladığınız bölümdür. Header kodlarını değiştirerek şu fonksiyonlara erişebilirsiniz;

 • Google Analytics kodları
 • Web sitesi doğrulama kodu
 • Pinterest doğrulama kodu
 • Resimler
 • Medyalar
 • Videolar ve daha fazla seçenek

WordPress Header Düzenlemenin 3 Farklı Yolu

WordPress header alanını düzenlemek ilk etapta biraz karışık ve zor gelebilir. Aslında bu zorluk kriteri sizin ne yapmak istediğinize bağlıdır. Öte yandan, WordPress’i yeni kullanmaya başlayan kişiler için farklı header düzenleme yöntemleri bulunuyor. Aşağıda WordPress header’i düzenlemenin farklı yöntemlerini bulabilirsiniz.

WordPress Header.php Dosyasını Düzenleme

Header düzenlemenin ilk yolu temada yer alan .php dosyasını düzeltmektir. Kullandığınız temanın header.php dosyasını düzenleyerek pek çok eklenti bulma veya kurma zahmetinden kurtulabilirsiniz. Ancak header.php dosyasını düzenlemek için belli teknik kodlara sahip olmanız gerekir. Eğer bu kodlara sahipseniz gereken adımları şu şekilde takip edebilirsiniz;

 • Yönetici paneline giriş yapın
 • Soldaki gezinme çubuğundaki Görünüm > Tema düzenleyici sekmelerini takip edin.
 • Site size bu kısımda düzenleme yapabileceğiniz tüm css dosyalarını gösterecektir.
 • Ekranın sağ tarafında da kullandığınız temanın dosyalarını bulabilirsiniz.
 • Theme header veya header.php sekmesini görene dek çubuğu aşağı doğru kaydırın.
 • İlgili özel kodu veya sekmelerinin sonuna ekleyin.
 • Düzenlemeleri kaydetmek için de Düzenlemeleri Kaydet sekmesine tıklayın.

İnsert Headers and Footers Eklentisi ile Header Düzenleme

Bilindiği üzere WordPress son derece açık bir kaynaktır. Yani elle gireceğiniz kodlar dışında çeşitli eklentileri kullanarak da WordPress header sayfasını düzenleyebilirsiniz. İnsert Headers de hiçbir kod girmeden header özelleştirmenizi sağlar.

WordPress Temanızın Yerleşik Düzenleme Özelliğini Kullanın

Eğer temanızda böyle bir nitelik varsa header düzenlemesi de yapabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde herhangi bir eklenti eklemenize yada kod girmenize gerek kalmaz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir