Font Awesome Nedir

Font Awesome Nedir

internet sitesinin sayfalarında çeşitli, ikonları içerisinde bulunduran font awesome kütüphanesidir, şeklinde tanımlanabilir. Neredeyse her türlü programda ya da web sitesinde kullanılabilen bir ikon font seti şeklindedir. İçerisinde dünya genelindeki bütün internet tasarımcılarının ihtiyaç duyduğu veya kullandığı ikonları barındırır. Bu sayede web sitesi sahipleri font awesome kütüphanesi CSS’e dahil edip, ikon arayışı içerisine girmezler.  İçerisinde yaklaşık 600’ü aşkın ikon barındırır. Kullanıcılar bu ikonları kullanıp, sitelerine istedikleri elementleri yükleyerek daha etkileyici bir görsel yaratır ya da navigasyon sayfalarında ilgi çeken bir detay yakalayabilirler.

Font Awesome İkonları Nelerdir

 Şu ana kadar kullanılan ikonların büyük bir bölümü standart görünümde olup, birbirlerine benzer yapıdadır. Bu ikonlar daha önceden farklı resmi editörleri, ile tasarlanıyordu. Ayrıca kullanılan ikonların sayısı fazla olması halinde her bir ikon için sunucuya yeniden giriş yapılmak zorunda kalınıyordu. Bu sorunu çözmek için CSS sprite tekniği devreye koyuldu.  Resim editörleri ile hazırlanan ikonlar hazırlamak da uzun zaman alan meşakkatli işlemler yapılıyordur. CSS sprite tekniği uygulansa da ikonların yükseklik ya da genişlikleri değiştirildiğinde görsellerde bozulmalar meydana geliyor.  Öte yandan ikonun rengimi değiştirmek uzun zaman alıyor.  Işte tüm bu sorunların çözüm olarak font awesome kütüphanesi geliştirilmedir.

 Font Awesome Nasıl Kurulur

 Font awesome kütüphanesi kurulum için  https://fontawesome.com  bağlantısı üzerinden font awesome dosyalarının indirilmesi gerekiyor. Dosyaların indirildikten sonra içerisinde yer alan Font ve CSS klasörleri çalışma klasörüne çıkartılır. CSS klasörü içerisinde fontawesome.min.css ve font-awesome.css klasörleri bulunur. font-awesome.min.css. .min ekinden de anlaşıldığı gibi minimize edilmiş başka bir deyişle sıkıştırılmış dosya anlamına gelmektedir. Bu dosyaların her ikisi de kullanılabilir.  Daha sonra üzerinde çalışılmakta olan soyadan>/head> etiketlerinin arasına CSS dosyası eklenerek font awesome kurulum işlemi yapılmış olur.

 Nasıl Kullanılır?

 Font Awesome kütüphanesi ikonlarını kullanmak için FA sınıfını kullanılması gerekiyor.  FA sınıfı eklenmediğinde maalesef font awesome düzgün çalışmaz. İngilizce bilenler CSS klasörü içinde bulunan ikonların kolaylıkla bulabilirler. Eğer tanımlamalardan ikon bulma işlemi çok zor oluyorsa https://fontawesome.com/icons/ adresini kullanarak ihtiyaç duyulan ikon daha rahat bulunabilir.

Avantajları Nelerdir

  • Font awesome kütüphanesi 1.400 ücretsiz ikon ve 4.500 ücretli ikon barındırır.
  • Web siteleri ana kitaplık ile entegre olduğu zaman tüm ikonlara erişim sağlamak oldukça kolaydır.
  • Ikonlar tamamı vakteörel olup, ölçeklemesinde herhangi bir teknik sorun yaratmaz. Ayrıca ikonlar istenilen ölçekte kullanılabilir.
  • Sitede herhangi bir yere ya da dosyaya ikon eklemek uzun zaman almaz ve çok kolay işlemlerden oluşmaktadır.
  • Öğrenimi ve kullanımı çok kolaydır.
  • Tasarımını her bir detayı birbirine uyumlu ve tutarlıdır
  • Tasarımların minimaldir ve bu özelliği ile farklı amaçlara kolaylıkla uyum sağlar.

 Ne kadar ikona ihtiyaç varsa, font Awesome bu, ihtiyacı yeteri kadar karşılayabilir niteliğe sahiptir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir