WordPress Yüksek CPU Kullanımı Nasıl Çözülür?

WordPress Yüksek CPU Kullanımı Nasıl Çözülür?

WordPress platformunda en sık karşılaşılan problemlerden birisi de yüksek CPU kullanımıdır. WordPress günümüzde en popüler içerik yönetimi sistemlerinin başında geliyor. Oldukça geniş uygulama yelpazesine sahiptir. Bu özellikleri sayesinde internet sitesi yöneticileri tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Fakat WordPress web sitenizde çok trafik akışı olmasa da bazı durumlarda CPU durumu yüksek seviyelerde olabiliyor.

Dolayısıyla hesaplarınız yüksek CPU problemi neticesinde askıya alınabiliyor. Bu tarz durumlarla karşılaşmamanız için uygulayacağınız birkaç yöntem etkili olacaktır. Böylelikle yüksek CPU problemiyle karşılaşma sorununuz ortadan kalkmış olacak. Bu çözüm yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

Kullanmadığınız Widgetleri Kaldırınız!

WordPress sistemi birçok eklentiye sahiptir. Bu konuda çok fonksiyonlu eklentilere sahip olması sebebiyle CPU sıcaklığı problemi yaşanabiliyor. Çeşitli özellikler yüklemek amacıyla kullanılan bu yöntemler WordPress sisteminizin kalitesinin düşmesini sebep olur. Dolayısıyla kullanmadığınız eklentileri kaldırarak CPU sıcaklığınızı azaltabilirsiniz. Böylelikle WordPress sisteminizin hızı artmış olur, işlevselliği yükselmiş olur. Daha kaliteli ve daha işlevsel bir WordPress sistemine kavuşmuş olursunuz.

Veri Tabanı Tablolarını Yapılandırınız!

Yapılandırılmamış veri tabanlı tabloları WordPress web sitenizin işlemci yükünün artmasına sebep olabiliyor. İşlemci hızının artmasıyla beraber yüksek CPU problemi olabiliyor. Dolayısıyla gereksiz veri tabanı tablolarını silmeniz CPU probleminizi çözüme kavuşturacaktır. Bu işlem için farklı eklentiler kullanabilirsiniz. Kullanacağınız eklentilerin profesyonel, kaliteli, üst düzey özelliklere sahip eklentiler olması oldukça önemlidir.

Temalarınızı Seçerken Dikkat Edin!

WordPress sitenizde kullanmış olduğunuz bazı temalarda CPU yükselmesine sebep olabiliyor. Sitenizde yer alan temalarınız karmaşık yapıda ise, boyut özelliği fazlaysa CPU yükselmesine sebep olabiliyor. Dolayısıyla kullanıcı dostu, basit temalar kullanmanız CPU kullanımını azaltacaktır. Mutlaka optimize edilmiş temaları tercih edin.  Aynı zamanda kendi eklentilerinizin olduğu temalarınız mevcut ise eklentinizi ve temanızı beraber güncelleyiniz.

PHP Sorgusunu Azaltın!

Sitenizde yoğun düzeyde istek talebi meydana gelmesi de CPU yükselmesine sebep olabiliyor. Ortalama sayfa başına 60 istek olduğunu varsayarsak, her ziyaretçi farklı sayfada gezindiğinde bu sayılar katlanarak artar. Bu problemi önlemek için ‘’CACHE’’ eklentisini kullanabilirsiniz. Böylelikle istek taleplerinden kaynaklanan CPU yükselmesi problemi tamamen ortadan kalkmış olacaktır!

Ana Sayfanızı Düzenleyin!

WordPress sitenizin ana sayfasında birçok içerik bulunması CPU yükselmesini sağlar. Bu sebepten ötürü ana sayfanızdaki içeriklerinizin sayısını düzeltmeniz oldukça önemlidir. Ana sayfanızı elinizden geldiğince basitleştirmeniz gerekiyor. Yüksek çözünürlüğü sahip görüntüleri yapılandırmanız sorununun çözümünde oldukça etkili rol oynayacaktır.

Görsel Boyutlarınızı Azaltın!

WordPress sitenizde yer alan görsellerinizin boyutunu azaltarak CPU yükselmesinin önüne geçebilirsiniz. Sitenizdeki görsellerin boyutunu küçültmeniz CPU probleminin ortadan kalkmasını gerçekleştirecektir. Resim boyutunun yüksek olması sitenizde kasma, donma problemlerine sebep olabiliyor. Ayrıca bu resimlerin çözünürlüğü de yüksek boyutlardaysa sorun daha da içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Bu tarz durumlarla karılaşmadan önce resimlerinizi optimize ederek küçültebilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir