WordPress RSS Feed Nedir ve Nasıl Kullanılır?

WordPress RSS Feed Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Günümüzde çevrimiçi sitelerin büyük bir bölümü WordPress kullanmaktadır. Milyonlarca içeriğin internette dolaştığını düşünülürse, bunların arasında en çok beğenilenleri Fetch etme işlemi otomatik olarak yapılması kullanıcılar açısından çok büyük avantaj olmaktadır.  WordPress RSS Feed ile bunu yapmak mümkün hale gelmiştir.  Bu noktada akla gelen ilk konu başlığı WordPress RSS Feed Nedir ve Nasıl Kullanılır? sorusu olmaktadır.

WordPress RSS Feed Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Hemen tüm internet sitelerinde RSS simgesi vardır. RSS; Haber sitelerinde blog sitelerde veya bu siteler gibi düzenli güncellenen tüm internet sitelerinde güncellemelerden geri kalmamak bazı site ve dosya formatları ile çalışmakta olan belge takip sistemi olarak tanımlanabilir. Açılımı Really Simple Syndication olan RSS’nin, Türkçe karşılığı ise; gerçekten basit dağıtım şeklindedir. Bilindiği gibi internet üzerinden her yazıyı her siteyi ya da her içeriği takip etmenin mümkünü yoktur. Sürekli ya da her gün aynı haber sitelerini, blog sayfalarını takip etmek yerine bu sitelerdeki dikkat çekici konu başlıklarını toplayıp, bunları direkt olarak bilgisayara ya da uygulamaya otomatik olarak yüklemek için RSS kullanılmaktadır.

 RSS Feed Çalışma Prensibi

RSS Fedd .rss ve .xml soyalarını takip eden standart formatla çalıştıran bir dosyadır. Bu dosya tüm makaleler, ya da bunların özetleri, yazar, tarih, kategori, benzeri tüm ögelerin meta verilerin barındırır. XML Format RSS okuyucu tarafından okunur ve bilgisayarlardan tutunda cep telefonlarına ya da tabletlere kadar tüm cihazlar için yapılmış bir RSS okuyucusu vardır. RSS URL bağlantısı kopyalanıp, RSS okuyucusuna yapıştırıldığı aman sitenin Feed’ine abone olunur.  Herhangi bir web sitesinin feedi adresi ise “siteadresi.com/feed” şeklindedir. Tüm WordPress web siteleri varsayılan bir RSS Feed’i ile gelir.

Faydaları Nelerdir

 RSS Feed’in WordPress web sitelerine faydaları şunlardır;

 • Ziyaretçilerini içeriğine daha çabuk abone olmasını sağlar yani web sitelerin hitini artırır.
 • Kullanıcılar internet sitelerinin URL’lerini ezberlemek zorunda kalmazlar.
 • Web sitelerine güvenli ve sadık bir takipçi oluşturmaya olanak sağlar. Çünkü içerikleri kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaştırmaktadır.
 • RSS üyelerini içerikleri sosyal medya mecralarda paylaşma olasılığı çok yüksektir.
 • RSS beslemeleri ile bir okuyucu istediği web sitelerine abone olarak hepsini tek bir yerden takip edebilir ya da okuyabilirler.
 • Aynı zamanda popüler ya da favori internet siteleri haber ya da blog sayfaları hızlı bir biçimde okumak için işlevsel bir yapıdadır.
 • RSS verimli bir şekilde kullanıldığında içerik okuma süresi en üst seviyeye çıkabilir.

  Favori Siteleri Kullanmak İçin RSS Feed Nasıl Kullanılır

  RSS Feed aracılığıyla web sitelerine kullanıcılar çok kısa sürede abone olabilirler. Basit ya da sade bir ara yüzü ile bütün kullanıcıya erişen bu yazılım her türlü platformu desteklemektedir. Ayrıca bu yazılımı kullanarak RSS aboneliklerini tüm cihazlarda senkronize edebilme fırsatı vardır. Aynı zamanda bir içeriği  kaldığı yerden okumaya devam etme imkânı sunar. RSS Feed’i kullanmak için;

 • Create your first feed yazısına tıklanır ve burada bir klasör oluşturulur
 • Klasörü kaydettikten sonra Add Content yazısı tıklanarak abone olmak ya da takip edilecek web sitesine feed adresi girilir.
 • Abone olmak için de Follow sekmesine tıklanması yeterli olacaktır. Bundan sonraki aşamalar
 • WordPress sitesini yöneticilerine aittir.
Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir