Domain Backorder Nedir?

Domain Backorder Nedir?

Domain Backorder kelime anlamıyla günümüzde ön sipariş anlamına geliyor. Bu işlem kelime anlamını tam olarak ifade ediyor. Yenileme süresi geçmiş alan adları bazı süreçleri tamamladıktan sonra hiç kullanılmamış gibi tekrardan sıfırlanıyor. Domain uygun süre bekletilir, bu süre içerisinde kimse domaini yeniden kullanmazsa aynı domaini ilk defa tescil ediyormuş gibi üzerinize kolaylıkla alabilirsiniz.

Fakat amaçladığınız bir domain ise işinizi hiçbir şekilde şansa bırakmamanız gerekiyor. Normal şartlarda domainlerin ilk tescil süreleri çok kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Fakat sonrasında ise herhangi bir kişiye tescillenen domainlerin başka kişilerce fırsatçılık kapsamında alınmaması için bir dizi işlemden oluşan etkili bir süreç oluşturulur. Ayrıca bazı bireyler yeni bir domain almak yerine daha önceki dönemlerde beğenmiş oldukları domainleri tekrar almak için bekleyebilir. Tescil süreleri biten domainler kullanıcılar tarafından tekrardan alınmazsa ön sipariş kapsamında domainleri üzerinize alabilirsiniz. Böylelikle Domain Backorder işlemleri başlamış olur.

Domain Backorder sisteminin en önemli özelliği süresi dolmuş olan domainlerin takip edilmesini ve sıfırlama olayından sonra manuel kayıt yaptırmaya olanak tanıyan bir sistemdir. Oldukça profesyonel bir işleyiş özelliği bulunuyor. Günümüzde birçok kişi tarafından işlevselliğinde ötürü kullanılıyor.

Domain Tescil ve Sorgulama İşlemleri Nasıl Oluyor?

İlk kez tescil edilecek domaine sahip olmanın yöntemi öncelikle domain tesciline imkan sağlayan şirketlerin internet sitelerinden domain sorgulama işlemini yapmanız gerekiyor. Tescil edilmemiş ve boşta domainleri sadece bu yöntemle bulabilirsiniz. Domain tescili işlemlerinin süresi minimum 1 yıl en fazla ise 10 yıllık süre içerisinde yapılabiliyor. Bu hizmeti veren şirketlerin internet sitesinden kaydolarak kendi adınıza bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekiyor. Sonrasında ise boşta bulunan domainlerin sorgulama işlemlerini gerçekleştirerek, kendi isminize tescil ettirebilirsiniz.

Günümüzde domain adresleri satın alınan bir sistem değildir. Tam tersine kiralanan dijital özelliklere sahip varlıklardır. Herhangi bir domaini tescil ettiğiniz zaman o domain minimum 1 maksimum ise 10 yıl sizin kullanımınıza sunuluyor. Fakat bu süre TR uzantılı domain sistemlerinde maksimum 5 yıl oluyor.

Domain Backorder Nasıl Yenilenir?

Domain yenileme işlemi günümüzde oldukça pratik bir işlemdir. Dilediğiniz zaman içerisinde domainlerinizi yenileyebilirsiniz. Sahip olduğunuz domaini kullanım zamanı dolmadan yenilemeniz gerekir. İlk öncelikle yapmanız gereken işlem kullanıcı adınıza giriş yapmaktır. Kullanıcı adınıza giriş yaptıktan sonra domainlerim butonuna gelerek yenile sekmesine basmanız gerekiyor. Böylelikle domaininizi dilediğiniz süre boyunca uzatabilirsiniz. Uzatma süresi tamamen sizin elinizdedir. Süreniz doldukça bu işlemleri aynı şekilde tekrarlayabilirsiniz.

Domain Backorder Nasıl Yapılıyor?

Domain Backorder günümüzde ceza seviyesine düşmüş ayrıca hazırda olan yenilenmemiş domainleri ön ödeme yaparak sipariş talebi oluşturma işlemine verilen sistem adıdır. Bu hizmeti sağlayan bazı şirketlerden takip etmiş olduğunuz ve amaçladığınız domain için hizmet ücreti karşılığında ön sipariş oluşturabilirsiniz. Ancak bu süreç içerisinde ön sipariş oluşturmak istediğiniz domaine başka kişilerde ön sipariş talebi oluşturduysa bu durumda açık artırma yoluna gidilir. Domain Backorder hizmeti veren şirketlerden araştırmalar yaparak istediğiniz domaini seçebilirsiniz.

Ancak burada dikkat etmeniz en önemli husus kendinize en uygun domaini seçmeniz gerekiyor. Amaçlarınızı gerçekleştirecek, planlarınıza uygun olan domaini seçerek oldukça avantajlı bir hizmet ayrıcalığına kavuşmuş olursunuz. Fakat tam tersi bir durumda amaçlarınıza uygun olmayan bir domaini seçerseniz domain hiçbir şekilde işinize yaramaz. Böyle durumlarda amaçladığınız projelere ve stratejilere hiçbir şekilde ulaşamazsınız. Dolayısıyla Domain Backorder seçimi oldukça önemli bir işlemdir. Bu işlemi gerçekleştirmeden önce mutlaka detaylı bir araştırmanın içerisinde yer almanız gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir