SEO Migration Nedir?

SEO Migration Nedir?

Arama motoru sıralamalarınız, trafiğiniz ve yayınla düğmesine bastığınız anda gerçekleşen dönüşümler gibi yeni tasarlanmış veya yeniden yapılandırılmış bir web sitesinin heyecanını hiçbir şey yok edemez, ancak olur. Tabii ki, bu asla kasıtlı değildir ve genellikle arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanlığının veya bir web sitesini taşıma konusunda önceki deneyimlerin eksikliğinden kaynaklanır. Çoğu pazarlamacının ve web geliştiricisinin bir web sitesini taşırken dikkate almadığı şey, arama motorlarının nasıl tepki vereceği ve devam eden organik performans için geçişin ne yapacağıdır. Bir web sitesini taşımak, özellikle SEO söz konusu olduğunda, bir öğleden sonra yapılabilecek veya lansmandan bir veya iki gün önce hızlıca bir araya getirilebilecek basit bir strateji değildir.Görevlerin doğru ve zamanında tamamlanmasını sağlamak için dijital pazarlama, SEO ve web geliştirme ekipleriniz de dahil olmak üzere birden fazla ekibin kaynaklarını alır.

Web sitesi geçişi nedir?

Bir web sitesi geçişinde , bir web sitesi önemli URL, yapı, içerik, UX, tasarım veya platform değişikliklerinden geçer. Web sitenizin düzenini güncellemekten URL yapısını değiştirmeye veya web sitenizi yeni bir alana veya içerik yönetim sistemine (CMS) taşımaya kadar her şey olabilir. Web sitesi taşıma türleri: Protokol: Web sitenizin protokolünü http’den https’ye değiştirme Subdomain: Web sitenizi “www.yoursite.com”dan “newsubdomain.yoursite.com”a çevirme Etki Alanı: Web sitenizin URL’sini www.olddomain.com’dan www.newdomain.com’a değiştirme Üst düzey alan adı: Web sitenizin URL’sini .com’dan .org, .net vb.’ye veya tam tersine değiştirme İçerik yönetim sistemi: Web sitenizi mevcut CMS’nizden yenisine taşımak, örneğin WordPress veya Joomla’dan Umbraco CMS’ye geçmek Yeniden tasarlama: Küçük estetik değişikliklerden web sitesi düzenine, büyük kod ve kopya değişiklikleriyle tam bir web sitesi yenilemesine kadar çeşitli değişiklikler yapmak Yapısal: Genellikle bir web sitesinin kullanıcı akışını veya web sitesinin oluşturulduğu URL yapısını değiştirmek anlamına gelen web sitesi mimarisini veya yapısını değiştirme

SEO geçişi nedir?

SEO geçişi, web sitenizdeki veya web sitenizin URL yapısındaki büyük bir değişikliği yansıtmak için arama motoru sıralamasını, yetkisini ve indeksleme sinyallerini aktarma işlemidir. Bir SEO geçişi, bir web sitesi geçişi gerçekleştirirken arama motoru görünürlüğünüzü (sıralama ve trafik) kaybetmemenizi garanti eder. Neden bir web sitesi geçişinde SEO’yu dikkate almanız gerekiyor? Siteniz, potansiyel müşterilerinizin ve müşterilerinizin web sitenizi bulmak için kullandığı anahtar kelimeler ve aramalar için sıralamalar elde etmenize neden olan organik görünürlük ve eşitlik oluşturmuştur. URL’lerinizi, içeriğinizi ve web sitenizi genel olarak değiştirdiğinizde, arama motorlarının web siteniz hakkında bildiklerini ve sıralamalarınızı vermek için web sitenize uyguladıkları metrikleri değiştirirsiniz. Herhangi bir web sitesi geçişinin amacı, bunu trafik kayıplarını mümkün olduğunca azaltırken yapmaktır; Kapsamlı bir SEO geçişi yapmak, kayıpların olmamasını sağlar.

SEO’yu web sitesi geçiş stratejinize dahil etmezseniz ne olur?

Basitçe söylemek gerekirse, arama motoru sıralamalarınızı, trafiğinizi ve olası satışlarınızı kaybetme riskiyle karşı karşıyasınız. Bir SEO denetimi ve bir Google Analytics denetiminin ardından, bu potansiyel müşterinin gerçek bir SEO geçiş stratejisine sahip olmadığını gördük. Aslında, web sitelerini yeniden başlattıklarında SEO’yu hesaba katmadılar bile. Bu aslında o kadar da nadir bir şey değil – birçok işletme web sitelerini tamamen heyecandan yeniden başlatıyor ve genellikle SEO’yu yol kenarına bırakıyor. Sonuç, elbette, yukarıda gördüğünüz ekran görüntüsüdür: organik görünürlük ve trafikte büyük düşüşler.

SEO geçişi ne kadar sürmelidir?

Bir SEO geçişinin uzunluğu gerçekten web sitenizin boyutuna, içeriğin ne kadarını taşıdığınıza ve yapmanız gereken ön ve son denetimlere bağlıdır. 100 sayfalık bir web sitesi, 1000 sayfalık bir web sitesinden önemli ölçüde daha az zaman alacaktır, bu da 50.000 sayfalık bir web sitesinden önemli ölçüde daha az zaman alacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir