Kırık Bağlantı Nedir, Sitenize Nasıl Zarar Verir?

Kırık Bağlantı Nedir, Sitenize Nasıl Zarar Verir?

Kırık bağlantı site içerisinde bulunan fakat giriş esnasında ulaşılmayan bağlantılara verilen isimdir. Web sitesine düzenli olarak içerik eklemek önemlidir. Arama motorları düzenli olarak içerik eklemesi yapan siteleri sever. Web sitelerine eklenen her içeriğin linki yani bağlantısı bulunmaktadır. Ancak kullanıcı bağlantıya tıkladığında içeriğe ulaşamaz. Bu nedenle hatalı bağlantılara kırık bağlantı denilmektedir.

Kırık bağlantı linkleri arama motorlarına tıklandığı zaman 404 hata kodu vermektedir. Kırık bağlantı olan linklerin hata olduğu zaman açılmayarak 404 kodunu göstermektedir. Yani arama motoru botları ile internet kullanıcıları tarafından, hedeflenen sayfaya ulaşımı engelleyen bağlantılara denir.

Kırık Bağlantı Sitenize Nasıl Zarar Verir?

Kırık bağlantının siteye verdiği zarar, kullanıcıların siteye girmesini engelleme olarak belirir. Site ziyaretçileri kırık bağlantıya tıkladığında 404 kodu görüntülenir. Böylece site ziyaretçilerinin siteye girmesi engellenmiş olur. Bu durum site için kötü kullanıcı deneyimi olarak zemin hazırlar.

Kırık bağlantının siteye verdiği zararların arasında, Google tarafından siteye olumsuz puan vermesi anlamına gelir. SEO açısından zararlı olmaktadır. Arama motoru optimizasyonu ile siteyi en üst sıralara çıkardığınız esnada, kırık bağlantı ile bu engellenir ve sitenizin üst seviyelere çıkmasını engelleyerek, SEO çalışmalarınızı boşa çıkaracaktır.

Kırık Bağlantı Nasıl Kaldırılır?

Kırık bağlantının kaldırılması internet sitesine fayda sağlayacaktır. Bunun için yapılması gereken işlem kırık bağlantının nasıl kaldırılacağını öğrenmek gerekir.  WordPress tabanlı bir web sitesi olan kullanıcılar, eklenti yardımları ile kırık bağlantıları yönlendirme yapmaktadır. WordPress eklentileri ile bu durumu kolayca çözümleyebilirsiniz.

İnternet sitenizin WordPress tabanlı olmaması durumunda yapılması gereken işlem, bütün sayfaları teker teker yönlendirme yapılması gerekmektedir.

Kırık Bağlantı Tespiti Nasıl Yapılır?

Kırık bağlantı tespiti için birkaç tane farklı internet sitesi kullanılabilir. İnternet sitelerinde ücretsiz olarak sunulan sitelerin sayesinde kırık bağlantıyı tespit etmek mümkündür. Kırık bağlantı tespiti için kullanılan siteler sırasıyla şu şekildedir.

Broken Link Check: İnternet sitelerinde bulunan kırık bağlantı tespiti yapmak için etkin bir sitedir. Bu site ile yapılması gereken işlem, siteye giriş yaparak, kendi sitenizin linkini ana sayfaya kopyalamaktır. Find Broken Links Now tuşuna bastığınızda, kısa zaman içinde kırık bağlantılar liste halinde görüntülenecektir. Aynı zamanda kırık bağlantıları nasıl çözümlemeniz gerektiği konusunda bilgiler sunacaktır.

W3C Link Checker: Kırık bağlantılarla ilgili en etkin kullanılan yöntemlerin arasında bu site yer almaktadır. Bu site üzerindeki sayfaya kendi sitenizin bağlantısını kopyaladığınızda, açılan sayfa üzerinden kırık bağlantıları görebilirsiniz. Aynı zamanda sitede bulunan kod hataları da açılan sayfa üzerinde görüntülenir.

Dr. Link Check: Site üzerine tıkladığınız zaman kırık bağlantıları kolayca bulmanızı sağlayacaktır. Bunun için yapılması gereken işlem, siteye giriş yaparak diğer uygulamalarda olduğu gibi işlemleri yerine getirmek yeterlidir. Karşınıza kırık bağlantılar ve çözüm yolları sıralanacaktır. Böylece kırık bağlantı sorunlarınızı kolayca çözüme kavuşturabilirsiniz.

Kırık Bağlantı Nasıl Düzeltilmektedir?

Kırık bağlantı düzeltmek için yapılması gereken işlem, kullanıcısı olduğunuz web sitenize küçük bir bağlantı ekleyerek mümkün olacaktır. Bu eklentiyi sitenize eklediğiniz zaman kırık bağlantıların kolayca 301 yönlendirmeleri ile düzeldiğini göreceksiniz. Bunun için Redirection eklentisini web sitenize kurarak, eklenti ayarları bölümünden kırık bağlantıları eklemelisiniz. Bu işlemle kırık bağlantıların tamamı 301 yönlendirmesi ile kolayca düzeltilmektedir.

Kırık bağlantı düzeltmek için kullanacağınız hazır eklentilerle sitenizde bulunan, kırık bağlantılarını temizleyebilirsiniz. Ayrıca kullanıcısı olduğunuz, web sitesinin alt yapısı, eklenti kurmaya uygun olmadığı durumlarda, yapacağınız işlem, Robots.txt test aracını kullanarak kırık bağlantıları temizleme konusunda faydalanmanızı sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir