No Code ve Low Code Geliştirme Nedir?

No Code ve Low Code Geliştirme Nedir?

Bu sorunun cevabı küçük bir sapma ile bulunabilir: Low kod geliştirmeye ek olarak, kodsuz geliştirme de vardır. Low kod, kodun kalitesine değil, kodun oluşturulmasına atıfta bulunur. Bu kod geliştirmede, kodun çoğu, Low kodlu bir platform kullanılarak yapılanışla oluşturulur. Manuel kod geliştirme oranı, yapılandırılmış kod hacmine kıyasla küçüktür, yani düşüktür. Öte yandan kodsuz geliştirme şunu vaad eder; Tüm kod yapılandırılır ve manuel kod oluşturma gereksiz hale gelir. Gerçekte bu şekilde çalışıp çalışmadığı ve bu kodun ne kadar kaliteli olduğu başka bir konudur.

Bazen, Low kodun programcı olmayanlar için bile okunması ve anlaşılması kolay olacağı iler sürülür. Kulağa hoş geliyor, ama aynı zamanda sorgulanabilir. No Code, grafiksel bir kullanıcı arabirimi aracılığıyla hazır yapı taşları kullanarak uygulamaların programlanmasını basitleştirir. Avantajları; Programlama, teknik olmayan çalışanlar tarafından da uygulanabilir. Çoğu durumda yapı taşlarının kullanılması zaman, kaynak ve maliyet tasarrufu sağlar. Değişen iş süreçlerine uyum sağlamada uygulamaların esnekliği artar ve kullanılan modüller, ayrı ayrı programlanmış yazılımlardan daha fazla güvenlik sunar.

Low Kod Geliştirmenin Faydaları

Low kodlu platformlar, dahili ekipler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Low kod üretimi, harici geliştirme hizmeti sağlayıcılarına gerek olmadığı için maliyetleri azaltabilir. Bir uygulamanın büyük bölümlerinin geliştirilmesi, açık programlama bilgisi olmadan yapılabilir. Bu, bazen “Lego tarzı yazılım geliştirme” olarak da adlandırılan modüler ilke ile mümkün olur. Şirketler genellikle yazılım geliştirmede kapasiteden yoksundur. Programcı olmayanlar da platformlarla yazılım geliştirebildikleri için kalifiye işçi sıkıntısı bir nebze olsun giderilmiş oluyor. Birçok şirkette, merkezi bir BT’nin desteği olmadan bağımsız olarak yazılım geliştiren alanlar vardır. Eski geliştiriciler ve yazılım konusunda bilgili çalışanlar, dahili çözümler için aylarca beklemek istemiyorlar. Düşük kodlu platformlar kullanılarak, merkezi BT ve gölge BT arasında anlamlı bir birliktelik uygulanabilir. 

No Kod Geliştirmenin Avantajları

No kod geliştirme ortamları, özellikle teknolojiyle hiçbir bağlantısı olmayan ancak derinlemesine uzmanlık bilgisine sahip çalışanların Java, Python, JavaScript, C, C++, PHP, SQL veya Ruby’yi pas geçer. Bunun yerine, kullanıcılar genellikle basit menü gezintisi yardımıyla, grafik kullanıcı arabirimi aracılığıyla bir araya getirilebilen standart yapı taşlarını kullanır. Kodsuz çalışan yazılım, BT departmanlarının ve programcıların genellikle kıt olan kaynaklarının, uzman departmanların çalışanları tarafından kolayca genişletilebilmesi avantajını sunar. İşlemler ayrıca hazır modüller kullanılarak daha kolay ve hızlı bir şekilde programlanabilir ve bir kez güvenlik altına alınmış modüller, kullanımda genellikle yeni elle programlanmış kaynak kodundan daha güvenlidir. Çevik kurumsal yönetim anlamında herhangi bir programlama çabası olmadan kısa vadeli değişiklikler de mümkündür.  Bu, zaman, kaynak, güvenlik ve maliyet avantajları sağlar. Ancak modüllere kaydedilmeyen bireysel ayarlamalar ve karmaşık görevler burada yalnızca temeldeki programlama diline dayalı doğrudan programlama ile uygulanabilir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir