SERP Nedir

SERP Nedir

Serp bir kişinin arama motoru kısmına herhangi bir anahtar kelime yazıp, sorgulatması sonucu karşısına çıkan sayfaya denir. Bu sayfa üzerinde web siteler genel olarak hem kalite hem de önem puanına göre sıralanır. Serp’de ilk önceki sırada bulunmak web sitelerin esas amacı olması gerekir. Üst sıralarda yer alan web siteler kullanıcıların her daim dikkatini oldukça fazla çeker.

Hal böyle olunca da daha fazla tercih edilmesini sağlar. Bu sebepten dolayı kesinlikle profesyonel bir SEO çalışması yürütüp Serp’de üst sıralarda bulunmaya gayret etmek gerekir. Serp daha çok Google arama sonucu olarak bilinir. Google üzerinde belirli başlı bir arama gerçekleştirdiğiniz taktirde karsınıza öncelikli gelen sonuç Serp olur.

SERP Özellikleri

Bir SERP ’in içerik organik durumu, ücretli sonuç ve SERP sonucundan oluşur. SERP özellikleri genel olarak (Features) teriminin resmi olmadığını ifade eder. Google ise böyle bir sorgu sonucunu daha çok arama sonucu özelliği ya da zengin sonuç olarak adlandırır. Ayrıca Google belirli başlı arama sonucu özelliği için genelde aynı anlamı taşıyan başka türlü terimler uygular. Özellikle Google, SERP features zenginleştirilmiş arama sonucu olarak adını alırken etkileşimli zengin sonuç diyerek de etiketlenebilir. SERP features sadece mavi arama sonucu bağlantısı ve açıklama ile sonuç sayfasının bir biçimine yeni başka bir şey ekleyen belirli başlı bir öğe olarak düşünmeniz mümkün olabilir. Google, arama motoru için daha iyi bir deneyim elde etmek için bu tür özellikleri test edip iyileştirmeye devam etmek gerekir.

SERP Özelliklerinden Neden Faydalanmak Gerekir?

Önceden de belirtildiği üzere SERP özellikleri, hem arama sonucunda daha çok yer kaplamak acısından hem de tıklanma oranını artırmak nedeniyle çok önemlidir. Pek çok organik pek çok organik ve reklam sonucunun bulunduğu arama sonuç sayfasında daha başka fark yaratmak ve tıklama oranını artırmak için SERP özelliklerinden faydalanmak gerekir ve site için ya da ayrı ayrı sayfalar veya sayfa tipleri için stratejiler belirlemek gerekir. SEO olarak bütün markalar için bu stratejileri özenli bir şekilde belirleyip, uygulayıp, takip etmek mümkün olabiliyor. Beraber çalışılan markalar ile birbiriyle çok farklı sektörde yer alsa da iyi tanınan SERP özellikleri içerisinde kesinlikle pek çok marka için özellikler bulunur.

SERP Neler İçerir ve SERP Liste Türü Nelerdir?

  • Makaleler
  • Haberler
  • Videolar
  • Ücretli arama sonucu, reklam ve Google Ads sonuçları
  • Yapısal veri FAQ ile ilgili sorular
  • Organik arama sonucu
  • Öne çıkan Snippet

Serp’de organik sonuçlar oldukça önemli bir yere sahiptir. Genel olarak organik içerikler ise bilindiği gibi Google’ının böcek ya da örümcek denilen botları sayesinde sıralanır. Bu örümcekler sizin sayfanıza gelip, içerik durumunuzu inceler, başlık yapınız ve linklemeleriniz bulunuyor ise yapısal veriler gibi pek çok farklı unsuru değerlendirir. Bu değerlendirme sonucu ve farklı rakip sayfalar ile kıyaslamalar yapıldığı üzere organik sıralamalar elde edilmiş olur. Doğru bir şekilde ve etkin bir SEO çalışması sonucunda SERP’ de üst sıralamalarda bulunmak online olarak görünürlüğünüzü, tıklanma oranınızı ve satışlarınızı artırmanız kolay olur.

Serp Kriterleri

SEO uzmanları sayesinde web siteleri geliştirilirken Google tarafından öne sürülen algoritmalar ile belirli başlı tahminler elde edilerek Google SEO kriterleri bulunur. Google SEO kriterleri sitelerin her birini optimize ederken SEO çalışmalarına da rehberlik eder. SERP sonuçlarında bulunmak için SEO kriterlerine odaklı bir şekilde uygulanan çalışmalar genelde kullanıcı deneyimine uygun olacak tarzda bir çalışmadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir