SEO’ya Uygun Web Tasarımı Nasıl Olmalı?

SEO’ya Uygun Web Tasarımı Nasıl Olmalı?

Web siteniz için hayati öneme sahip olan SEO uyumu ziyaretçi sayınızın artmasını sağlayan en önemli etmenlerin başında geliyor. SEO uyumlu web sitesi trafik akışı daha aktif olur. İnternet siteleri firmaların ve kurumların reklamını yapan en önemli araçların başında geliyor. Web sitesi tasarımı yapılırken ‘’RESPONSİVE’’ uyumuna dikkat edilmesi gerekiyor.

Böylelikle siteniz daha gelişmiş olur. Ayrıca web sitenizin SEO uyumunu gerçekleştirmeniz sonrasında ise test etmeniz gerekiyor. SEO uyumlu web sitelerinde bulunabilirlik en önemli özelliklerin başında geliyor. SEO uyumlu bir internet sitesi ziyaretçi odaklı ve Google arama motoru odaklı olması gerekiyor. İki uyumlulukta mutlaka sağlanmalıdır. Alan adı tercihleri SEO uyumluluğunda olmazsa olmaz etmenlerin başında geliyor.

Alan adları mutlaka doğru bir şekilde yapılmalıdır. Alan adınızı oluştururken vermiş olduğunuz hizmetin alan adınızda geçmesi size önemli ölçüde avantaj sağlar. Ancak bu işlem kurumsal bir internet sitesi için geçerli olmaz! Kullanıcı deneyimine uygun bir internet sitesi tasarımı rakip web sitelerin önüne geçmenizi sağlar. Böylelikle Google arama motorunda üst sıralarda yer almanız sağlanır. Google site puanınızda ciddi oranda artışlar yaşanır. Sitenizin tasarımını yaparken aynı zamanda mobil uyumlu olması da oldukça önemlidir.

SEO uyumu açısından mobil uyumluluk son derece önem arz ediyor. Aynı zamanda AMP uyumluda olması gerekiyor. Mobil sayfalarınızın hızlandırılmış olması SEO uyumu açısından çok önemlidir. Web sitenizde tek tip set kullanmaya özen gösterin. Web sitesi haritanızı uygun bir şekilde oluşturmanız gerekir. Robot.txt dosyalarınız mutlaka kurallara uygun olması gerekir. Sitenizin kodlanmasını gerçekleştirirken CSS3 ile HTML5 kodlamalarını kullanmanızda fayda var.

SEO uyumlu web sitesi hazırlarken JavaScript ve CSS dosyalarınızı sıkıştırmanız gerekir. Web sitenizde hiçbir şekilde gereksiz değişken ve dorgular kullanmayınız. Web sitenizin H taglarını kurallara mutlaka uygun bir şekilde kullanın. Web sitenizin bütün sayfalarında META etiketlerini bulundurmaya özen gösterin. META etiketlerinizi arama motorunuza etkili bir şekilde uyarlamanız gerekir. TİTLE etiketinizi mutlaka profesyonel bir şekilde oluşturun. TİTLE etiketi en fazla 70 karakter olmalıdır. META açıklama kısmı ise en fazla 160 karakter civarında olmalıdır.

Bütün Cihazlara Uyumlu Tasarım Kullanın

SEO uyumlu bir site yapmak istiyorsanız mutlaka tüm cihazlara uyumlu bir web sitesi hazırlamanız gerekiyor. Bu tasarım işlemi diğer bir adıyla ‘’Responsive’’ demektir. Responsive tasarımda internet siteniz tablet, mobil cihazlar ve bütün cihazlardan girildiğinde sitenin görsel ve yazı boyutları cihaza göre şekillenir. Böylelikle siteniz bütün cihazlara uyumlu bir şekilde oluşturulmuş olur.

Sade Tasarım Kullanın

Web sitelerinin sade yapıda olması SEO açısından son derece büyük önem teşkil ediyor. Sadece web sitesi tasarımının dağınık web sitelerine göre birçok avantajı bulunuyor. Web sitesinin kullanıcılar tarafından kolay algılanabilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca ziyaretçiye mesajın etkili ve hızlı bir şekilde iletilmesinde ciddi derecede rol oynar.

Detaylardan Kaçının

Karışık ve detaylı bir web sitesi ziyaretçilerin gözünde sıkıcı bir konuma gelebilir. Böylelikle kişiler web sitenizde bulunmaktan hoşlanmayabilir. Dolayısıyla web sitenizin Google sıralaması ciddi düşüşler meydana gelebilir. Web sitenizin içeriğini oluştururken detaylı olmayan bir içerik oluşturmalısınız. İçerikleriniz sade ve kullanıcı dostu olmalıdır. Bu sayede kişilerin web sitenize olan ilgisi artar. Sade ara yüz, detaylı olmayan içerikler, kullanıcı dostu web sitesi tasarımı Google sıralama puanınızın ciddi oranda yükselmesinde aktif bir rol oynar. Böylelikle rakip web siteleri geçerek onların üzerine çıkarsınız. Ayrıca web tasarımı konusunda SEO uzmanlarından destek alabilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir