WebPageTest Nedir?

WebPageTest Nedir?

İnternetin yaygınlaşması, çeşitli alanlarda dijitalleşmenin kaçınılmaz olduğu bir noktaya ulaşmıştır. Bu noktada dikkate alınması gereken bir şey, şirketin web sitesini mümkün olduğunca verimli hale getirmesidir. Çünkü bir hedef kitleye ulaşmanın ve geliri artırmanın en kolay yollarından biri dijital ortamınıza ziyaretçi çekmektir. Bu alanda başarılı olmak istiyorsanız teknik SEO olarak da bilinen iç stratejinize dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan biri web sitenizin yüklenme hızıdır. Bunun nedeni, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için sitenin ve öğelerinin hızlı bir şekilde güncellenmesi gerektiğidir. Web sitesi hızı için bir strateji geliştirmeniz gerekip gerekmediğini anlamak için önce buna karar vermeniz gerekir. WebPageTest size yardımcı olacak bir araçtır.

Kullanımı ücretsiz olan Web Test, web sitenizi hızlandırmak için kullanabileceğiniz bir İsviçre Çakısı’dır. Çünkü hız durumunuz ve hızınızı raporlanabilir bir şekilde nasıl artırabileceğiniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi size verir.

Web Sitesinde Hızın Önemi

Önde gelen markalar, sitelerine erişim hızının ne kadar önemli olduğuna dair örnekler sunuyor. Örneğin Amazon konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve “Bir site sadece bir saniye yavaşlarsa bize yılda 1,6 milyar dolara mal olabilir” dedi. Bunun nedeni, bir kullanıcının erişmeye çalıştığı bilgilere 4 saniye geç kalması durumunda, kolayca web sitesini kapatmaya ve başka bir siteyi ziyaret etmeye karar vermesidir. Bu nedenle, mevcut kullanıcı sayısı göz önüne alındığında, bu sayı küçümsenemeyecek kadar yüksektir.

Daha iyi bir örnek almak gerekirse; Siteniz 2 saniyeden fazla yüklenirse, kullanıcıların %’si kaybolur ve neredeyse yarısı sitenizi artık beğenmez. Tüm bu sebeplerden dolayı kullanıcılarınıza daha iyi hizmet vermek isteyeceksiniz. Bu kursta WebPageTest hız testi detaylı ve ücretsiz bir hizmet olarak web uygulama testlerinden biri olacaktır. Peki nedir bu deneme sınavı? Sitemizi geliştirmemize yardımcı olacak faydalı veriler ve analizler sağlayan bir araçtır. WebPageTest bunlardan biridir. Web sitesi hızına ek olarak şunları da sunuyor;

 • web sitenize erişim sağlayan ülke hakkında bilgi,
 • sitenize erişen kullanıcılar tarafından kullanılan tarayıcı,
 • siteye erişen kullanıcının kullandığı cihaz,
 • işletim sistemi hakkında detaylı bilgiler,
 • İlk site açma hızı.

Tüm bu verilere, veriye dayalı analizlere vb. erişmek için WebPageTest’i kullanabilirsiniz.

WebPageTest Nasıl Kullanılır? 

Web sitenizin hızını ölçmek istiyorsanız herhangi bir uygulama indirmeden www.webpagetest.org adresinden online olarak yapabilirsiniz. Yani ihtiyacınız olan tek şey internet erişimi olan bir cihaz. Bu cihazdaki bağlantıyı takip etmelisiniz. Ardından, görünen sayfayı tamamlamak için gerekli bilgileri girin ve verilerinizi almaya hazırsınız. Son olarak sitenizin URL bilgilerini girdikten sonra “Testi Başlat” butonuna tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz. Siteniz hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgilerin çözümlendiğini ve ekranınızda görüntülendiğini kısa sürede öğreneceksiniz.

WebPageTest Hız Testi Neler Sunuyor?

WebPageTest, web sitesi hızı hakkında bilmeniz gereken her şeyi sağlar. Sağladığı veriler:

 • Özet Ayrıntılar
 • Performans İncelemesi
 • İçerik Dökümü
 • Alanlar
 • İşleme Dökümü
 • Ekran Görüntüsü
 • Resim Analizi
 • İstek Haritası

Tüm bu ayrıntılar, sitenizi yavaşlatan sorunlara erişmenizi sağlar. Ayrıca, tüm bu hizmetlere siteye kayıt olmadan erişilebilir. Kayıt, sitede gerçekleştirilen tüm performans testlerini birbiriyle karşılaştırmanıza olanak tanır. Bu, sitenizdeki çökmelere ve diğer sorunlara çözümler bulmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca sitenin testi kaç kez gerçekleştireceğini de belirtebilirsiniz

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir