Search Engine Visibility (Arama Motoru Görünürlüğü) Nedir?

Search Engine Visibility (Arama Motoru Görünürlüğü) Nedir?

Search Engine Visibility (Arama Motoru Görünürlüğü) belirli bir anahtar kelimeyi tıklama yüzdesi olarak ifade edilir. SEO görünürlüğü ya da arama görünürlüğü anlamına gelir. Herhangi bir web sitesinin sıralamasından aldığı arama sonuçlarıdır. Yani arama sonuçları trafik payı olarak bilinir. Bilindiği gibi web sitelerinin ilgili anahtar kelimeleri arama motoru üzerinden sıra elde etmektedir. Arama motoru üzerinden görünürlük elde ederken pozisyonlarına göre tıklama kazanır. SEO görünürlüğü arama motorundan farklı olarak, sıralanan anahtar kelimenin tıklanma oranına göre karşımıza çıkmaktadır.

Search Engine Visibility ile Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Seçin

Search Engine Visibility ile uzun kuyruklu anahtar kelimeler seçmek, web sitelerinin görünür olması için büyük bir etkendir. Arama motorlarının görünür olmamasının en temel nedeni rekabetçi anahtar kelimelerinin seçilmesinden dolayıdır. Anahtar kelimesini seçiminde yeni başlayanların en sık yaptığı hataların başında, çok sık aratılan kelimeleri seçmeye odaklanma gelir.

Yeni başlayan site kullanıcılarının, en çok yaptığı hataların başında yer alır. 9000 araması olan bir anahtar kelime bulunduğu zaman, yeterlidir. Maalesef uzun kuyruklu anahtar kelimelerin birçoğu, çok yüksek anahtar puanlamalarına sahiptir. Bu durumda aramaların arasından hiçbir şansınızın olmadığı anlamına gelmektedir. Bu sebeple uzun kuyruklu anahtar kelimelerin seçimi doğru bir harekettir.

Web Sitesinin Mobil Uyumluluğu Kontrolü

Web sitesinin mobil uyum kontrolü oldukça önemlidir. Bunun sebebi mobil uyumlu olmayan web sitelerinin kullanıcı açısından önemi yoktur. Aynı zamanda Google mobil cihazlara uyumlu olmayan web sitelerini optimize edilmediği için dikkate almamaktadır. Google web sitesini uyumlu değerlendirmesini kontrol etmek oldukça kolaydır. Google aracı sahibi olduğu web sitesinin mobil için uyumlu olduğunu kullanıcısına bildirecektir.

Açıklama Etiketlerini ve Başlıkların Geliştirilmesi

Açıklama etiketlerini ve başlıkların geliştirilmesi, sıralama ve organik tıklama sinyali verir. Bu nedenle açıklama ile başlığın geliştirilmesi durumunda, Google üzerinde yükseklerde sıralanmasını sağlar. Sonuçların daha fazla tıklanmasını sağlamak için meta yazılarını dikkat çekici yazılması gerekir. Meta açıklamaları ve başlıkların yazılması konusunda titiz davranılması, sitenizi önemli derecede yükselmesini sağlayacaktır. Site içindeki bütün sayfaların meta açıklamalarında, arama motorlarında ve kullanıcıların merak ederek okuması için, açıklayıcı ve kısa başlığının olması gerekir.

Meta başlıklar arama motoru üzerinde mavi renkte metin yazısı olarak görülür. Meta başlığının belirlenmesi arama motorlarında, metin yazısının ne ile ilgili olduğunun anlatan kısa yazıdır. Bu yazı ile kullanıcı aradığı makaleyi bulmak için mavi renkteki meta yazılarını okuyacaktır. Bu nedenle okuyucuların dikkatini çekmek için meta yazılarının yazı ile ilgili kısa özeti ile yazı başlığı yer almalıdır.

Anahtar Kelime Dağıtımı ile Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime dağıtımı ile araştırmasını yapmak en önemli aşamalardan bir tanesidir. Bunun için hizmet verdiğiniz ürünü ya da yazıyı müşterilerin dilini anlamak oldukça önemlidir. Aynı zamanda yazdığınız yazı ile ilgili ya da sattığının ürün ve hizmetle ilgisini çeken konuları bilmek gerekir. Daha sonra yazacağınız yazılarınızda müşterilerinizin beklentilerine göre yazmanız, sitenizin gelişimi açısından olmazsa olmazların arasındadır.

Sayfalarınıza URL yerleştirerek güçlü bir SEO çalışması yapmış olursunuz. Bunun için 301 yöntemi ile eski sayfaların URL’sini yani sayfalarınıza yerleştirerek yönlendirme yapabilirsiniz. Sitelerin her sayfasına aynı başlıkları ve aynı anahtar kelimelerini kullanmak doğru olmaz. Uzun anahtar kelime kullanmak, web site sahiplerine farklı başlıklar kullanmasına yardımcıdır. Ayrıca meta anahtar sözcükler kullanılarak, site sayfaları kolaylıkla tanımlanacaktır. Sayfalarda yazılan yazılarda anahtar kelime kullanımı 10 taneden fazla olmamalıdır. Günümüzde fazla anahtar kelime kullanma taktiği meta verilerini zayıflatmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir