Duplicate Content Nedir? Spin Makale Nedir?

Duplicate Content Nedir? Spin Makale Nedir?

Duplicate Content: Herhangi bir makalenin daha önce farklı bir yerde yayınlanmasına verilen isimdir. Daha önce yayınlanan bir makalenin veya içeriğin başka bir kullanıcı alarak, kendi sitesine yapıştırmasıdır. Bu duruma Duplicate Content yani kopya içerik denilmektedir. Arama motorları tek bir amaca hizmet eder. Bu hizmet internet ortamına giriş yapan kullanıcılarına organik içerikler sunmaktır. Böylece internet kullanıcıları arama motorunu kullanarak, sağlıklı bilgi elde etmeye devam edecektir. Arama motorları kullanıcıların karşısına sürekli aynı içerikleri getirmesi, kullanıcıları farklı arayışlara itecektir. Bu arama motorlarının sevmediği bir durumdur.

Web siteleri daha önce yazılan bir yazıyı paylaştığı zaman, arama motorları bunu fark eder ve kullanıcıların faydası olmayacağını düşünerek, organik yazıları sıralamada üs sıralara yerleştirir.

Spin Makale Nedir?

Spin makale, bir içeriğin farklı bir siteden alınıp değiştirilmesi ile yeniden oluşturulan makaleye denir. Spin makaleler kullanıcıları tatmin etmeyecek olsa bile arama motorları tarafından özgün kabul edilir. Spin makaleler birçok site sahipleri ve makale ve içerik yazarları tarafından, eş anlamlı kelimelerin değiştirilmesiyle oluşturulur. Spin programı yardımıyla kopyalanan içerik yazıları, eş anlamları değiştirilerek özgün hale getirilir. Sonuç olarak içerik yazılarını arama motorları özgün olarak nitelendirecektir. Aynı zamanda site kopya içerik yüzünden ceza yemeyecektir.

Spin Makale Nasıl Oluşturulur?

Spin makale oluşturmak için, birçok farklı metotlar vardır. Bunun için birçok yazılımcı web master üzerinden spin makaleleri satılığı çıkarıyor. Böyle bir işlemin yapılması için yazılımcının belirli bir lisans kuralları içinde gerçekleştirmektedir. Spin makale talebinde bulunmak için yazılımcılarla anlaşma yaparak, dilediğiniz makaleyi spinleme yoluyla özgünleştirebilirsiniz.

Duplicate Content Önemli Olmasının Nedeni Nedir?

Duplicate Content önemli olmasının nedeni, iki ana unsura bağlı olarak belirlenir.

1.Arama motorları açısından önemi: Duplicate Content içerikler, arama motorları tarafından sevilmez. Bu yüzden arama motorları tarafından her zaman sitenin görünmez olmasına neden olur. Bu sebeple kopya içeriklerden uzak durmanızı öneririz.

2.Site sahipleri açısından önemi: Duplicate Content içeriler site sahiplerinin sıralamada ve öne çıkmada kayıp yaşamasına neden olur. Kopya içerikler sitenin görünürlüğünü azaltır ve sitenin arama konusundaki görünürlüğünü olumsuz yönde etkiler.

Duplicate Content İçerik Sorunu Nasıl Düzeltilmelidir?

Duplicate Content içerik sorunu düzeltmek için birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin ilki 301 yönlendirme metodudur. 301 yönlendirme metodu ile düzenlenen sayfa üzerinden organik sayfa üzerine yönlendirme yapılır. Bu sayede organik sayfa olumlu yönde etkilenerek, sıralamada yükselmesi sağlanır.

Kopya içerikle mücadelede izlenecek yollardan diğeri rel: canonical niteliği kullanılmasıdır. Bu yöntem arama motorlarına bazı sayfaların URL kopyası gibi ele alarak, arama motorlarının bu sayfaya ölçümlemenin ve sıralamanın yapılması gerektiği konusunda uyarır.

Farklı bir içerik düzenleme yöntemi de meta robotlardır. Yani meta robotlar sayesinde kopya içeriklerle ilgili başa çıkma konusunda sizi yönlendirecektir. Bu tekniğe Meta noindex follow adı verilmektedir. Yani content: noindex follow etiketi sayesinde, arama motorlarının diğerlerinden hariç tutulacak sayfaya HTML başlığını etiketleyecektir. Ayrıca Duplicate Content içeriklerle başa çıkmak için içerik düzenleneceği zaman, organik içeriğe bağlantı gönderildiğinden emin olunmalıdır. Bununla birlikte içeriklerinizi korumak adına, mevcutta bulunan sayfalarınıza sitenin otomatik olarak ekleyeceği rel:canonical bağlantısı eklemek yararınıza olacaktır.

 Duplicate Content içerik sorununu düzeltmek için birtakım yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri deneyerek Duplicate Content yani kopya içerik sorununu çözmenizi sağlayacaktır. Bilindiği üzere arama motorları kopya içerikleri sevmiyor. Kopya içerikleri ayrıştırmak için SEO eklentilerini kullanabilirsiniz. Özellikle Yoast SEO eklentisini kullanarak kopya içerik olan yerleri kolayca tespit edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir