Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

WordPress kullanıcılarının en çok sorduğu sorulardan birisi de resim optimizasyonu nasıl yapılır? Sorusu oluyor. Resim optimizasyonu web sitenizin gelişimi açısından oldukça önemli bir yere sahip konumdadır. Optimizasyon işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz günümüzde birçok alternatif yöntem bulunuyor. Bu yöntemler vasıtasıyla kolaylıkla optimizasyonunuzu gerçekleştirebilir, istediğiniz boyutlarda resimler oluşturabilirsiniz. İşte o yöntemler!

İdeal Dosya Formatını Seçiniz!

Resim optimizasyonu işlemini gerçekleştirme de en önemli rolü oynayan etmenlerden birisi de doğru dosya formatıdır. Dosya formatınızı oluştururken mutlaka ideal boyutlara, ölçülü bir şekilde oluşturmanız gerekiyor. Günümüzde en çok kullanılan iki resim çeşidi bulunuyor. Bunlar PNG ve JPEG şeklindedir. JPEG genellikle genel resim ve fotoğraflar için kullanılıyor. Bunun sebebi daha düşük bir boyuta sahip olmasından kaynaklıdır. Aynı zamanda JPEG profesyonel görüntü kalitesine sahiptir. Sıkıştırabilir, boyutlandırılabilir özelliklere sahip olmasıyla JPEG oldukça fazla tercih ediliyor.

PNG ise logolar ve ekran görüntüleri gibi küçük resimlerin oluşumunda kullanılıyor. Büyük dosya boyutuna sahip olduğu için pek fazla tercih edilmiyor. Son yıllarda ise popülerliğini artıran resim formatlarından birisi de GIF olmuştur. Mevcut içeriklerinizi güçlendirmede oldukça önemli bir role sahip olan GIF her açıdan sizlere avantaj sağlar. Küçük boyutlarda videolar eklemeyi düşünüyorsanız GIF formatıyla videonuzu zenginleştirebiliriz. Böylelikle avantajlı bir hizmet deneyimine sahip olmakla beraber optimizasyon işleminizi profesyonelce gerçekleştirme deneyimine sahip olmuş olursunuz.

Görsellerinizi Sıkıştırın!

Bir diğer alternatif optimizasyon yöntemlerinden birisi de görsel sıkıştırma işlemidir. Bu yöntemde çok fazla tercih edilen ve pratik bir yöntem olarak biliniyor. Minimum düzeyde bir sıkıştırma işlemi uygularsanız daha kaliteli görsellere sahip olabilirsiniz. Yüksek seviyelerde sıkıştırma yaparsanız görsellerinizin kalitesinde ciddi düşüşler meydana gelir. Dolayısıyla sıkıştırma işlemini minimum düzeyde yapmanız oldukça önemli rol oynuyor. Denge seviyeyi mutlaka sağlamanız gerekiyor. Özellikle profesyonel fotoğrafçılık alanında hizmet veren bir web siteniz varsa bu dengeyi sağlamanız biraz zaman alabilir.

Resim Optimizasyonu Araçlarını Kullanın!

Günümüzde en çok tercih edilen pratik yöntemlerden birisi de resim optimizasyonu araçlarını kullanmaktır. Bu araçlar son derece işlevsel bir yapıya sahip olmakla beraber ihtiyacınızı fazlasıyla karşılamaktadır. Böylelikle optimizasyon ayarlarınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olmuş olursunuz. En popüler bilgisayar bazlı resim optimizasyonu araçları aşağıdaki gibidir;

  • Adobe Photoshop
  • GİMP
  • Affinity Photo

Şeklindedir. Bu araçlar arasından en çok kullanılanı hiç şüphesiz ki Adobe Photoshop olarak karşımıza çıkıyor. Adobe son derece profesyonel çalışma koşullarına sahip kusursuz bir araç olarak karşımıza çıkıyor. İşlevselliği İle ön plana çıkan bu araç sizlere resim sıkıştırma alanında en etkili hizmeti sunuyor. Böylelikle web sitenize daha kaliteli ve etkili resimler ekleme ayrıcalığına kavuşmuş oluyorsunuz.

Manuel Resim Optimizasyon Araçlarını Kullanın!

Teknolojinin internet dünyasında ciddi oranda gelişmesiyle beraber günümüzde artık otomatik olarak resim optimizasyonu işlemini gerçekleştiren araçlar bulunuyor. Böylelikle hem zamandan tasarruf yapmış oluyorsunuz hem de daha pratik bir şekilde optimizasyon işlemini gerçekleştirmiş oluyorsunuz. En çok kullanılan otomatik resim optimizasyon araçları Tinypng ve JPEG şeklindedir. Bu araçlar alanında en profesyonel ve uzman online resim optimizasyonu araçları olarak karşımıza çıkıyor.

Araçları dilediğiniz gibi kullanabilir, dilediğiniz kadar resim optimizasyonu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hem de bütün bu işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirme avantajınız bulunuyor. Böylelikle kaliteli, istenilen boyutlarda görsellere sahip olma deneyimine erişmiş olursunuz. Bireyler günümüzde bu yöntemi her geçen gün daha fazla kullanmayı tercih ediyorlar. Bunun en önemli sebebi son derece kolay kullanım olanaklarına sahip olması ve çok hızlı bir şekilde sıkıştırma işlemlerini yerine getirmesinden kaynaklıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir