WordPress Child Theme Nedir?

WordPress Child Theme Nedir?

WordPress Child Theme Türkçe anlamı çocuk tema veya alt tema olarak nitelendirilebilir. Sisteminizde var olan yüklü düzeydeki başka bir temaya stil özelliklerini ve fonksiyon kullanan fakat temanın dosyalarına dokunmadan temanızın fonksiyon ve stili üzerinde değişikler yapmanızı sağlayan bir özelliktir. Bu işlem web sitenizin gelişiminde ciddi düzeyde rol oynayacaktır.

Ayrıca Google sıralaması açısından da oldukça önemli bir işleve sahiptir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Google arama motorunda web siteniz daha üst sıralarda yer alacaktır. Ayrıca daha profesyonel temalar oluşturabileceksiniz. Temanızın stili üzerinde değişikler yaparak sitenizin daha profesyonel bir hal almasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca WordPress tema geliştirme açısından oldukça işlevseldir.

WordPress Child Theme Nasıl Oluşturulur?

WordPress Child Theme oluşturma işlemi çok basittir. ABC adında bir tema dosyanız var ise abc-çocuk adında bir klasör oluşturun. Sonrasında ise oluşturduğu klasörün içerisine functions.php ile style.css isminde 2 tane boş dosya yükleyiniz. Böylelikle işleminiz tamamlanmış olacaktır. Görüldüğü üzere işlemi gerçekleştirmek oldukça kolaydır. İşleminizi gerçekleştirdikten sonra mutlaka kaydedin. Kaydetmezseniz yaptığınız işlemlerin hepsi silinir. Dolayısıyla çalışmalarınızın hepsi boşa gitmiş olur.

WordPress Child Theme Neden Kullanmalıyız?

WordPress Child Theme kullanmak için birçok sebebiniz bulunuyor. Eğer ki asıl temanızı direkt olarak düzenlerseniz, temalarınızı güncellediğiniz de düzenlendiğiniz bütün tema dosyaları sıfırlanacağı için silinir. Ancak WordPress Child Theme kullanırsanız web sitenize eklendiğiniz özellikler ve değişikler hiçbir şekilde güncellemelerden etkilenmez. Ayrıca eklediğiniz özellikler sonucunda birkaç sorunla karşılaşmanız neticesinde temanızı eski haline döndürebilirsiniz. Böylelikle sorunu tamamen çözüme kavuşturmuş olursunuz.

WordPress Child Theme kullanımında web sitenizi geliştirmek ve özellikler eklemek için site zamandan tasarruf imkanı sunar. Böylelikle daha hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirme deneyimine kavuşmuş olursunuz. Temalarınız üzerinden oynamalar yapmak için de WordPress Child Theme oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

WordPress Child Theme Nasıl Kullanılıyor?

Kullanımı oldukça basit bir sistem olarak karşımıza çıkan WordPress Child Theme her açıdan kullanımı neticesinde kişilere avantaj sağlar. Bu temanın içerisinde 2 adet boş dosya yer alır.1. dosyanın adı functions.php şeklindedir. Dosyanın içerisinde değişikler yapmak isterseniz biz özellik ekleme hakkınız bulunuyor. Örneğin yorumları tamamen kapatmak istiyorsanız bu işlemi bir eklenti yardımıyla mümkün olsa da eklenti sayısı artıkça performans sorunu ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla functions.php bu işlemi çok pratik bir şekilde yerine getiren bir dosyadır.

WordPress Child Theme Güvenli Midir?

Bu soru web sitesi sahipleri tarafından Google arama motorunda sıklıkla sorgulanıyor. WordPress Child Theme son derece güvenilir bir sistemdir. Hiçbir tehlikeli özelliği bulunmuyor. Kullanımı sonucunda web siteniz hiçbir şekilde zarar görmez. Fakat burada dikkat etmeniz en önemli husus mutlaka güvenlikli kodlar kullanın. Kod kullanımınız güvenlikli olmadığında birçok problemle karşı karşıya kalmanız olanaklıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir