Drop Domain (Düşen Alan Adı) Nedir?

Drop Domain (Düşen Alan Adı) Nedir?

Drop Domain (Düşen Alan Adı) nedir ne için kullanılır teknoloji ile ilgilenen kişilerin takip ettiği ve araştırdığı konular arasında en üstte yerini almaktadır. Drop domain yani düşen alan adı, bir adın geçerliliğini kaybetmesi sonucunda drop domain olarak tanımlanması yani süresinin dolmuş olduğu anlamına gelmektedir. Alınan bir domain süresi yaklaşık olarak bir yıldır kişiler aldıkları domain kontrol etmez ve süre geçmeden hemen öncesi yenilemezse domain düşmüş olarak adlandırılacaktır. Düşen domain almanın popüler olduğu hatta kimi avantajları içerisinde barındırdığı bilinmektedir. Drop domain kişilerce tercih edilse de bazı konularda olumsuzluklar hatta site kullanımı için kimi sorunlar doğurabilecektir.

Drop Domain Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Drop domain kullanmanın avantajları nelerdir kimler tarafından sıklıkla tercih edilir sıklıkla sorulmakta ve merak edilmektedir. Drop domain kullanımı ve satın alınması kişilerin arama motorunda aratması sonucu daha üst sıralarda olmasına bunun doğrultusunda da sık tıklanma oranlarına sahip olmaya yaramaktadır. Sık tıklanma alan bir sitenin domainler satın almak ve bu sayede oradan yapılacak yönlendirmelerle trafik akışı kendine çekilebilir. Yeni bir alan adı almaktansa drop domain yani düşen alan adı kullanmak sitenin tıklanma oranı ve arama motorunda üst sırada yer almasını sağlayacak gelişimini hızlandıracaktır. Yeni bir alan adı almaya oranla daha bütçe dostu olan düşen alan adları marka adına isim elde etmek için oldukça avantajlı ve kolay bir isim yoludur.

Drop Domain Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Drop domain kullanımının dezavantajları ise avantajları kadar olmasa da belirgin olarak bilinmektedir. Kötü yönlendirilmiş sadece kazanç amacı doğrultusunda kullanılan drop domainler kötü kullanımlardan veya arama sonuçlarından men edilerek engelleniyor. Böylelikle kişilerin bilmeden aldıkları ya da kötü amaçlar için kullanılan drop domainler alındığında siteye yarar vermediği gibi sitenin gelişimini olumsuz olarak etkileyecektir. Bu gibi kötü drop domain tuzaklarından korunmak için yapılması gereken gerekli araştırmanın yapılması ayrıca veri ve istatistiklerin kontrol edilmesi gerekiyor. Kişilerin iyi drop domainler alması sitenin hızlı gelişimini ve büyümesini sağlarken kötü bir isme veya markaya sahip olan drop domainler kimi güvenlik sorunlarıyla eşleştirilebilecekleri gibi süresi geçmiş domainler de sahip olabilirler bu ise kullandığı sitenin değer kaybetmesine arama motoru sıralamasının düşmesi ve tıklanma oranının aşağılara düşmesine neden olacaktır. Bu tarz kötü drop domain sahibi olmamak için asıl yapılması gereken basit bir şekilde internet üzerinden araştırma yapmak ve detaylı bilgilere sahip olmakla gerçekleşir. Drop domain satışında olması gerekenden çok daha düşük fiyatlar görülmesi drop domain kötü kullanımına veya yasaklanmış olduğuna işaret edebilecek bir ipucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sitenin geçişi için kimi arşiv siteleri kullanmak ve içeriği hakkında bilgi edinmek drop domain satsın almadan önce kullanıcılara tavsiye edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Çok Yorumlananlar

  1. Süresi bitmeye yakın sitelere nereden bakabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir